Προς το περιεχόμενο

Van Morrison VS Covid-19


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, yameth είπε

Tria poulakia 😄

 

 

Καλά, φεύγω, δεν ξαναμιλάω για το θέμα, πάω να δοκιμάσω την νέα cordless hoover σκούπα που πήρα, εγώ μόνος μου την πήρα, δεν μου την έκανε δώρο μαζί με το γραφείο η πολυεθνική, για να με ευχαριστήσει που είμαι πολιτικός.

 χαχαχαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες τους συνταξιούχους ξεχάσατε και τους δημοσιους υπαλλήλους. κάτι τέτοιες πολιτικάντικες συζητήσεις μου υπενθυμίζουν γτ έχασα μερικώς το ενδιαφέρον μου στο νοιζ.

 

πάντως το τραγούδι που πόσταρε ο Ηλίας δεν ειναι τοσο κακο αν το αποκόψεις από την πανδημία. Θα μπορούσε να είναι ένα αναρχικο τραγούδι. Όμως αυτό εδω είναι τραγικο:

 

 

οχι μονο δε μπορείς να το αποκόψεις απο τη πανδημία, αλλα στερείται και καλλιτεχνικοτητας κατά τη γνώμη μου. Σα να το έγραψε στη τουαλέτα καταληψίας της ασοεε.

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κι εγώ θα συμφωνήσω με την άποψη πως η στάση ζωής και τα λεγόμενα του κάθε καλλιτέχνη δεν θα πρέπει να παίρνονται περισσότερο της μετρητοίς από οποιουδήποτε άλλου συνανθρώπου μας. Το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης έχει αυτός που αφήνει τον εαυτό του να επηρεαστεί από τον κάθε van morisson, snik ή ακόμα και τον πρώην μητροπολίτη Καλαβρύτων.

Πλέον ως ανθρωπότητα έχουμε υποχρέωση να προχωρήσουμε πολύ παραπέρα από κάτι τέτοια, να κάνουμε την απαραίτητη και αργοπορημένη αναβάθμιση του λογισμικού μας, τουλάχιστον αν θέλουμε να επιβιώσουμε 

Επεξεργασμένο από ekim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχουν κάποια βασικά προβλήματα στη συζήτηση του νήματος, όπως δυστυχώς συμβαίνει σε αρκετές περιπτώσεις.

Το ένα είναι πως κατά κανόνα εκτιμούμε και κριτικάρουμε θεωρώντας πως γνωρίζουμε κάποια "απόλυτη" αλήθεια. Άλλο είναι όμως να έχουμε γνώμη και να την κουβεντιάζουμε κι άλλο να θεωρούμε τη ματιά μας στο πρόβλημα ως την αυταπόδεικτη βάση για οποιαδήποτε σχόλια. Ειδικά για την συγκεκριμμένη περίπτωση της πανδημίας, όπου πολλές παράμετροι ακόμα είναι άγνωστες και εξελισσόμενες.

Το δεύτερο είναι πως κάποιος (πολύ συχνά ο SF, σόρυ μαν) έρχεται να κουρελιάσει απο την αρχή τα δεδομένα και, μολονότι είναι ένας έξυπνος και ευρύτατης παιδείας άνθρωπος, να χρησιμοποιεί αυθαίρετα προσβλητικούς χαρακτηρισμούς, να εικοτολογεί και αναπόφευκτα να προκαλεί τριβές και αντιπαραθέσεις. Δείτε το πρώτο του ποστ μετά το δικό μου στην αρχή.

Ο Μόρισον λέει αυτά που λέει, είναι γραμμένα και δημοσιευμένα, δεν είναι Πετράκος, και παρόλο που συμφωνώ πως το "As I Walked Out" είναι το πλέον αδύναμο της τριάδας, τα τραγούδια της σειράς είναι υψηλού επιπέδου και συνάδουν με την πορεία του μέσα στα χρόνια. Ακόμα και το "No More Lockdown" που είναι σαν σύνθημα σε πανό, εκτός απο εξαιρετικό μουσικά και ερμηνευτικά, στιχουργικά αποτελεί ένα ακόμα τραγούδι διαμαρτυρίας και εσωτερικής αναζήτησης, αν θέλει κάποιος να το αποδώσει αποκλειστικά στις παρούσες συνθήκες είναι ελεύθερος να το κάνει, έτσι συμβαίνει με τα καλά τραγούδια.

Κι εγώ διαφωνώ μαζί του, τις όποιες αντιρρήσεις του όμως τις εκφράζει κόσμια, "καλλιτεχνικά" θα έλεγα, χωρίς να υποβαθμίζει κανέναν. Το αν λαθεύει στις εκτιμήσεις του, μόνο το μέλλον θα το φανερώσει. Peace.

"No more lockdown
No more government overreach
No more fascist police
Disturbing our peace
No more taking of our freedom
And our God-given rights
Pretending it's for our safety
When it's really to enslave
Who's running our country?
Who's running our world?
Examine it closely
And watch it unfurl
No more lockdown
No more threats
No more Imperial College
Santas making up crooked facts
No more lockdown
No more pulling the wool over our eyes
No more celebrities telling us
Telling us what we'rе supposed to feel
No more status quo
Put your shoulder to thе wind"

 

  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
15 λεπτά πριν, ez είπε

 Ακόμα και το "No More Lockdown" που είναι σαν σύνθημα σε πανό...

 

Δεν ξέρω αν αυτό το αναφέρεις ως ένα από τα προσόντα του κομματιού, αλλά για μένα είναι ακριβώς το σημείο που εστιάζω το πρόβλημα. Εν μέσω των καταστάσεων που ζούμε, οφείλουμε, θεωρώ, να έχουμε μια πιο διεισδυτική ματιά και έναν δημόσιο λόγο που δεν εξαντλείται στην φτηνή συνθηματολογία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 λεπτά πριν, pipityri είπε

Δεν ξέρω αν αυτό το αναφέρεις ως ένα από τα προσόντα του κομματιού, αλλά για μένα είναι ακριβώς το σημείο που εστιάζω το πρόβλημα. Εν μέσω των καταστάσεων που ζούμε, οφείλουμε, θεωρώ, να έχουμε μια πιο διεισδυτική ματιά και έναν δημόσιο λόγο που δεν εξαντλείται στην φτηνή συνθηματολογία.

 

Δεν διαφωνώ, καθόλου μάλιστα, είμαι biased όμως με τους δημιουργούς που εκφράζονται μέσα απο την τέχνη τους.

By the way, αυτό δεν είναι δημόσιος λόγος, είναι τραγούδι.

  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 λεπτά πριν, ez είπε

 

Δεν διαφωνώ, καθόλου μάλιστα, είμαι biased όμως με τους δημιουργούς που εκφράζονται μέσα απο την τέχνη τους.

By the way, αυτό δεν είναι δημόσιος λόγος, είναι τραγούδι.

Κι εγώ είμαι biased με τους δημιουργούς που χρησιμοποιούν/αναπαράγουν συνθηματολογία στην τέχνη τους. Το θεωρώ ύποπτο και επιπλέον δεν είμαι σίγουρος πως το θεωρώ καν τέχνη.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ez είπε

σόρυ μαν)

 

Νο οφενς τεικΕν 🙂

 

Εξακολουθώ ομως να πιστεύω ότι ΑΝ λέει αυτά που νομίζω ότι λέει,δεν έχω διαβάσει τις δηλώσεις του και δεν με ενδιαφέρει να το κάνω,είναι καραγκιόζης ακριβώς επειδή δεν έχει καμμία δικαιολογία.

 

Όταν ,έστω και με τον κόπο σου,είσαι white privileged American , εντάξει Irish,male δεν μπορείς να λες ότι σου κατεβαίνει στην κούτρα σου και να μην έχεις συναίσθηση τι ακριβώς συμβαίνει γύρω σου.

 

Το μόνο που του μένει είναι να κάνει και συναυλία για την επανεκλογή του Καροτοκεφαλου.

 

Επίσης επιμένω ότι οι στίχοι είναι εξαιρετικά αφελείς και κακογραμμένοι ,ούτε έφηβος δεν θα έγραφε τέτοια πράγματα ..

 

Και εντάξει ένας έφηβος το καταλαβαίνω...να... αντιδράσει στις οδηγίες των επιστημόνων και του WHO, ένας ενήλικας ΟΦΕΊΛΕΙ αν είναι σοβαρός να ακολουθήσει χώρις ΚΑΜΜΙΑ αντίδραση κατά γράμμα τις οδηγίες των ΕΙΔΙΚΏΝ όταν κινδυνεύει πάνω από όλα η ΙΔΙΑ η ζωή του (γιατί ο έφηβος δεν θα πάθει κατά πιθανότητα τίποτα από τον C19,o 70 φεύγα Van όμως θα πάθει και δεν τον σώζουν τα 90 εκατομμύρια δολάρια που έχει στην τράπεζα).

 

Αν δεν το κάνει , καραγκιόζης δεν ξέρω αν είναι , μπορεί και να είμαι υπερβολικός, πάντως ΣΟΒΑΡΟΣ και ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ άνθρωπος ΔΕΝ είναι.

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Με συγχωρείς Ηλία αλλά οι στίχοι αυτοί είναι ωδή στις θεωρίες συνομωσίας, το δόγμα και την ημιμάθεια. Πως να μην είμαι biased.

 

Φυσικά θα μάθουμε περισσότερα όσο περνάει ο χρόνος και δεν ξέρουμε πολλά για τον Covid-19 αλλά σίγουρα εμπιστεύομαι και ακολουθώ όσους επίσημα γνωρίζουν περισσότερα απο εμένα (τους επιδημιολόγους και τον WHO) και τους τρόπους που μου προτείνουν μέσω της επιστημονικής μεθοδολογίας για να προφυλαχθώ. Όχι τα ματζούνια και το snake oil.

 

Σίγουρα δεν εφαρμόζουμε όλοι κατα γράμμα τις υποδείξεις τους και δεν θα μάθουμε ποτε τι θα γινόταν αν τις τηρούσαμε. Κι εδω είναι το πρόβλημα. Η εφαρμογή τους και πως αντιδρά ο καθενας μας με όποια σκέψη κουβαλάει στην κούτρα του.

 

Δεν γνωρίζω καμία απόλυτη αλήθεια και γι αυτό φροντίζω οι πηγές ενημέρωσης και ψυχαγωγίας μου να μην είναι γυμνασιακού επιπέδου συνθήματα απο γρόθους. Κι ας είναι καλλίφωνοι.

Για να μην τον κακολογήσω θα πω απλά πως ο Van ανήκει σε αυτή την αφελέστατη κατηγορία ανθρώπων που ο χρόνος πέρασε απο πάνω τους και δεν άφησε σημάδι. 

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου