Προς το περιεχόμενο

Ποιο compressor pedal?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Από τους άλλους που ανάφερε ο Στράτος?

 

 

 

Αυτοι που αναφερει ο Στρατος ειναι ολοι πανω κατω "εντονοι" σαν τον BOSS με εξαιρεση τον Keeley & τον Wampler (που ομως ειναι εκτος του budget σου) 

 

O JHS παντως φαινεται καλη φαση (δεν τον εχω ακουσει απο κοντα)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια μεγαλη σημασια εχει και σε ποιον ΕΝΙΣΧΥΤΗ θα τον συνδεσεις...αν ειναι να τον βαλεις σε 5-20 βαττ ενισχυτη που τον εχεις τσιτα  δεν νομιζω να εχει αξια...ετσι κι αλλιως και το gain (pre-amp ή amp) compression ειναι....  

 

Γενικα τα παντα εχουν να κανουν με το τι ακριβως θες ΕΣΥ να κανει το εφε. 

 

Προσωπικα τον κομπρεσσορα τον χρησιμοποιουσα σαν always on πεταλι οταν έπαιζα με μεγαλους ενισχυτες (50-100 βαττ) για να "ξυπνα" τον ενισχυτη σε εντασεις γυρω στο 2-3 που ειναι και οι  "επιτρεπτες" (εκτος και αν θες να σε πλακωσουν στο ξυλο 🤣) εντασεις για αυτα τα watt.. ωστε να εχω "ζωντανο" καθαρο ηχο.

Απο τη στιγμη που χρησιμοποιω πλεον ενισχυτες 5-18 βαττ που απο το   "1,5" εως και το "2,5" ακουγονται υπεροχα καθαρα μια και κομπρεσαρουν φυσικα δεν μου χρειαζονται πλεον. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τερμα ενισχυτη σε λαιβ, οχι καμια αξια.

 

Το θελω κυριως για το σπιτι, οπου ολη την ωρα παιζω στο 1. Με κομπρεσορα μπροστα απο τα βρωμοπεταλια μου διδει τον απολυτο ηχο, διοτι μου μπουσταρει συχνοτητες που χανονται λογω low output pickups και χαμηλης εντασης.

 

Τον θελω και για ηχογραφησεις.

 

Το boss cp1x τι λεει?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο boss cs-3 στην καινούρια του έκδοση είναι αρκετά βελτιωμένος. Με τη μόντα του Wampler αποκτάει περισσότερο μπάσο, ένταση και ο θόρυβος ελαχιστοποιείται, αυτό σε περίπτωση που ασχολείσαι με ηλεκτρονικά. Απλά πλέον η boss βγάζει πολλά πετάλια με smd υλικά και δεν είναι δυνατόν να μονταριστούν. Πέρα αυτών, θα σου πρότεινα το Mooer Yellow Comp, που δεν κάνει τόσο squashy τον ήχο και έχει και eq. Προσωπικά χρησιμοποιώ το MXR Custom Comp, που έχει άλλα δύο trimmer εσωτερικά για το tone και το attack. Επίσης αν το θες για low output pickups, μήπως να σκεφτείς και τη λύση ενός clean boost

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Boss cs3 αν πιανει το χερι σου και του κανεις μερικες mods μετατρεπεται σε εναν απο τους καλυτερους κομπρεσσορες τις αγορας. Επισης ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ  και λιγοτερο παρεμβατικος και καπως πιο "ζεστος" ο παλιος Boss cs2.

  • Like 2

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fenderiarhs είπε

Επισης ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ  και λιγοτερο παρεμβατικος και καπως πιο "ζεστος" ο παλιος Boss cs2.

 

 

+1000 αλλά αντε βρεςτοΝΑ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Ledge said:

Ο boss cs-3 στην καινούρια του έκδοση είναι αρκετά βελτιωμένος.

 

Ποια ειναι η νεα εκδοση του?

 

2 minutes ago, Ledge said:

 

ΜΠέρα αυτών, θα σου πρότεινα το Mooer Yellow Comp, που δεν κάνει τόσο squashy τον ήχο και έχει και eq.

 

 

Το καλυτερο "φτηνο", οντως.

 

2 minutes ago, Ledge said:

Προσωπικά χρησιμοποιώ το MXR Custom Comp, που έχει άλλα δύο trimmer εσωτερικά για το tone και το attack. Επίσης αν το θες για low output pickups, μήπως να σκεφτείς και τη λύση ενός clean boost

 

Θα δοκιμασω το spark mini, και ενα κλωνο του rc booster να δω πως θα γινει ο ηχος. 

 

Το απλο mxr dyna comp τι λεει σε σχεση με το custom σαν θορυβος και ποιοτητα ηχου?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pipityri είπε

Χε χε χε...

 

 

Χε χε χε Νο2... Τό'χω κι εγώ αυτό...απλά είναι στο πατρικό μου σπίτι και δεν έχω την δυνατότητα τώρα για φωτό.

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου