Προς το περιεχόμενο

after set up care


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

λοιπον μολις παρελαβα την κιθαρα μου μετα απο σετ απ (διαρκειας 2 εβδομαδων ???), παρατηρω οτι μπορω να παιξω πολυ πιο ανετα ειδικα συγχορδιες τις οποιες προσπαθούσα να πιασω τωρα το χερι ειναι σαν να πηγαίνει αυτόματα κ χωρις ιχνος τριξίματος... τελοσπαντων γενικα πολυ ικανοποιημένος.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι γενικοτερα πως κανω συντηρηση της τωρινής καταστασης της κιθαρας μου... πχ μονιμος gig bag; να παρω σκληρη θηκη; θυμαμε ενας  δασκαλος μου μου ελεγε πως ακομα κ τις χορδες επρεπε να καθαριζω μετα που παιζω ισχυει ή υπερβολή;... τετοια πραγματα ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για τις χορδές δεν είναι καθόλου υπερβολή...Ειδικά με μαντζούνια τύπου fast fret η διάρκεια ζωής των χορδών αυξάνεται σημαντικά.

 

Τώρα ως προς τις θήκες...Αν έχεις guitar stand την κιθάρα άφηνέ την έξω.Πίστεψέ με γλιτώνεις πολλές άσκοπες ρυθμίσεις της βέργας.Επίσης αν θές να ακουμπήσεις στο κρεβάτι την κιθάρα τότε με τις χορδές να ακουμπούν στο πάπλωμα ( ομοίως αν έχεις σκληρή θήκη πχ , η αν έχεις μαλακη κ την ακουμπάς όρθια με το headstock να κοιτάει τον τοίχο)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα, καλα επειδη σε θηκη hard ή soft θα βαρεθεις βαλε βγαλε, παιρνεις κατι τετοιο=>

για τοιχο http://www.thomann.de/gr/km_16280_gitarrenwandhalter.htm

ή σε standακι http://www.thomann.de/gr/millenium_gs2001a.htm

 

 

Πίστεψέ με γλιτώνεις πολλές άσκοπες ρυθμίσεις της βέργας.Επίσης αν θές να ακουμπήσεις στο κρεβάτι την κιθάρα τότε με τις χορδές να ακουμπούν στο πάπλωμα ( ομοίως αν έχεις σκληρή θήκη πχ , η αν έχεις μαλακη κ την ακουμπάς όρθια με το headstock να κοιτάει τον τοίχο)   

οσο για αυτο οπως τα λεει ο φιλος.

 

επισης η διαρκεια ζωης των χορδων αυξανεται αμα πλενουμε τα χερακια μας πριν ακουμπισουμε τη καλη μας ,και αν την σκουπισουμε με ενα πανακι οταν ιδρωσουνε τα χερια μας, αμα τα κανεις αυτα πας σε fast fret  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου