Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικός wave editor στο νέο Sonar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ένα βασικό στοιχείο στον προσωπικό τρόπο και στην ρουτίνα της δουλειάς μου, απ ανέκαθεν ήταν ένα  αξιόπιστο και εργονομικό spectral frequency display... και ναι καλά χρυσά κι άγια τα DAW, αλλά δεν μπορούσαν (κι ούτε ακόμα μπορούν) επ ουδενί να ανταγωνιστούν τις δυνατότητες ενός εξειδικευμένου wave editor... 

 

από τα 90s του πάλαι ποτέ cool edit μέχρι την σύγχρονη εκδοχή του με το audition ή το νέο αίμα του izotope RX η Cakewalk με είχε καλομάθει στο να μπορώ να φορτώνω οποιοδήποτε clip μέσω του interface του daw, απευθείας στον εξωτερικό editor σαν αυτός να ήταν μέρος του... φοβερά βολικό για μένα...

 

κι όλα καλά μέχρι την έκδοση SONAR X3 Producer (x64) αν θυμάμαι καλά που σταμάτησε να παρέχεται άμεσα η δυνατότητα... βέβαια τόσο καιρό δεν με είχε απασχολήσει ιδιαίτερα το γεγονός γιατί τα τελευταία χρόνια ασχολήθηκα κυρίως με multimedia και post production πάνω στους ίδιους τους editors και ελάχιστα με τα DAW...

 

όλα αυτά βέβαια μέχρι πρόσφατα που χρειάστηκε  να κάνω μαζικές παραγωγές στο Sonar και είδα τον Χριστό φαντάρο και την Παναγία επισκεπτήριο (σόρυ στους ευσεβείς αλλά δεν υπήρχε καλύτερος τρόπος να περιγράψω το δράμα μου με τα συνεχή import-export)...😊 αναγκάστηκα λοιπόν μετά πολλών κόπων και βασάνων να βρω τρόπο να δει με το στανιό το σύγχρονο Sonar (ή καλύτερα πλέον Cakewalk by BandLab για να είμαστε ακριβείς) το adobe audition από το περιβάλλον του...

 

τες πα δεν θα σας ζαλίσω περαιτέρω και για να μη φάει άλλος ανάλογο λούκι, ανεβάζω ένα αρχείο .reg που έχω φτιάξει... όποιος ενδιαφέρεται ας το τρέξει οπότε και πλέον θα βλέπει το ΑΑ στο Utilities menu από το οποίο και θα μπορεί να το καλεί άμεσα (εφόσον βέβαια το έχει ήδη εγκατεστημένο στον υπολογιστή του)...

 

1638703719_sonarexted.thumb.png.b0848ce446529c2b7588301b2e2e7d5f.png

 

το αρχείο μπορείτε να το κατεβάσετε εδώ: sonar external editor by npap 

 

είναι απίθανο να δημιουργηθεί πρόβλημα ακόμα κι αν δεν λειτουργήσει σε κάποιον από εσάς, αλλά για τον φόβο των Ιουδαίων κάντε πριν το τρέξετε ένα μπακ απ στην registry...

 

τώρα για όσους θέλετε αντί του audition να χρησιμοποιήσετε άλλον editor π.χ. wavelab, απλά ανοίξτε το αρχείο με το notepad και στην θέση των αναφορών του (διεύθυνση στον δίσκο και ονόματα) βάλτε τα ανάλογα...

 

πχ

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Cakewalk Music Software\Tools Menu\Steinberg Wavelab]
"Type"="WaveEditor"
"ExePath"="
C:\\Program Files\\Steinberg\\Wavelab\\Wavelab.exe"
"MenuText"="
&Wavelab"
"RegionFlag"=dword:00000001

 

δεν το έχω δοκιμάσει πέραν του adobe αλλά λογικά δεν θα υπάρχει θέμα να φορτώσει τον οποιοδήποτε editor αν δηλωθεί σωστά στην registry... enjoy

  • Like 7

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'σαι ώραιος.

Δεν θα το δοκιμάσω διότι το έχω αφήσει στην άκρη, αλλά μπράβο για την επιμονή

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου