Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Για να μη ταλαιπωρήστε με το τι νουμερα χορδών να βάλετε ανα κούρδισμα υπάρχει αυτό:

http://web.daddario.com/StringTensionPro/Search

 

Εμενα ψιλομαπα μου φανηκε.
Και αφυσικα μου τα γαζει (βαση εμπειριας) και δεν υπαρχουν σετ πε τα διαμετρηματα που προτεινει. Δεν εβγαλα ακρη.
Για να δω και του Bill το λινκ

 

 

εδιτ

Εριξα και μια ματια στο αλλο.

LIfe is too short

 

 

.

 

Ρε μπος, ελεος με την επεξεργασια που αλλαξες,

Εχω κανει 100 παραθεσεις αντι για επεξεργασια

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

O Billy Gibbons χρησιμοποιει 7αρες (007", 009", 011", 020", 030", 038") και δεν εχει κανενα προβλημα και σε dropped D & σε dropped C & σε dropped Β ( ! ) ακομα και σε ανοιχτο κουρδισμα Α 8αρες βαζει.....

εδω στο 5' και 13' βεβαια εχει τεραστια σημασια και το ΠΩΣ παιζεις....αν εισαι ελαφροχερης και χρησιμοποιεις και τονους gain δεν εχεις προβλημα.

 

Δεν ξερω τι κανει ο δασκαλος, αλλα εμενα αν δεν αντιστεκεται οσο πρεπει η χορδη στην πενα, χανονται πενιες στο γρηγορο παιξιμο, βρωμιζει το παιξιμο και στη καθαροτητα της νοτας και στο ρυθμο, και δεν σκαει κιολας η πενια.
Ασε που ακουγεται υπερβολικο ντοινγκ. Και μπορω να πω οτι ειμαι (οταν πρεπει) κι απο τους πιο απαλους πενάδες.
(οκ σε καποια ειδη οπως djent πωςταλενεξερωγω, αυτο ισως ειναι επιθυμητο)

Απο την αλλη, αν ειναι πολυ σκληρη η χορδη και δεν παλλεται οσο πρεπει, (εκτος της δυσκολιας) βγαινει τζουφιος ο ηχος και χωρις sustain.
Χρειαζεται μια σχετικη ισορροπια σε αυτα.

Εννοειται οτι σε καθε διαμετρημα παιζει και διαφορετικο διαμετρημα πενας για μενα.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δεν ξερω τι κανει ο δασκαλος, αλλα εμενα αν δεν αντιστεκεται οσο πρεπει η χορδη στην πενα, χανονται πενιες στο γρηγορο παιξιμο, βρωμιζει το παιξιμο και στη καθαροτητα της νοτας και στο ρυθμο, και δεν σκαει κιολας η πενια.

 

Αυτό ακριβώς.

Είναι κατ' αναλογία, σαν να παίζω με 14άρες χορδές και super light πένα, που να λυγίζει σε κάθε χτύπημα χορδής.

 

Τώρα σχετικά με τα εργαλεία για το tension των χορδών, έβαλα το ίδιο σετ χορδών (για ακουστική) και στα δύο, και πήρα τελείως διαφορετικά αποτελέσματα.

Τι ισχύει τελικά?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δεν ξερω τι κανει ο δασκαλος, αλλα εμενα αν δεν αντιστεκεται οσο πρεπει η χορδη στην πενα, χανονται πενιες στο γρηγορο παιξιμο, βρωμιζει το παιξιμο και στη καθαροτητα της νοτας και στο ρυθμο, και δεν σκαει κιολας η πενια..

 

αυτό ακριβώς

 

 

 

 

μεγάλα πνεύματα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Αυτο ακριβως

 

 

=3 μεγάλα πνεύματα

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

 

=3 μεγάλα πνεύματα

 

Πονάει το κεφάλι μου από το μέγεθος του πνεύματός μου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Τι ισχύει τελικά?

 

Κάθε ΜΑΡΚΑ έχει και διαφορετικο tension,έχει μεγάλη σημασία επίσης αν είναι hex core ή round core και φυσικά αν είναι rounwound, half round ή flatwound.

 

Εγώ βανω GHS Boomers... Λόγω της rouncore κατασκεΒης ινε μαλακές σαν βούτυρο και γλυκιΕσ σαν μελιΕ.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Πονάει το κεφάλι μου από το μέγεθος του πνεύματός μου.

κάνε επέκταση

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου