Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

 

Επομένως, μ' εκείνο το ποστ του, καταλάβαμε ότι όλες οι παράμετροι (κιθάρες, μαγνήτες, χορδές, κλπ) είναι ολόιδιες κι απαράλλακτες και η μόνη διαφορά στον ήχο είναι όταν κάποια χορδή ξεπεράσει τη 10η ώρα.

 

 

 

βρε βασικέ μου....

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ίδιες ΟΥΤΕ ακούγονται ίδιες.

ούτε οι κιθάρες, ούτε οι μαγνήτες, ούτε οι καβαλάρηδες ούτε τα άτια....

 

επίτρεψέ μας να το γνωρίζουμε αυτό, σχεδόν όσο καλά κι ο νοικοκύρης.

Είσαι νέος στην παρέα και στο συγχωρούμε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Και εμενα το ιδιο ισχυει.

Είμαι σίγουρος.

 

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

 

ΥΠΑΡΧΟΥΝ φυσικα  διαφορες μεταξυ τους (...)

Δεν ειναι ολες οι tele ή οι strat ή οι (βάλε οποιο τυπο κιθαρας θες) ΙΔΙΕΣ.

Όμως θα πρέπει οι διαφορές τους στον ήχο να είναι μικρότερες από τη διαφορά μίας χορδής στην 9 ώρα και μιάς άλλης στην 11η.

 

Σωστά;

 

Αφού προσέχεις τη διαφορά στον ήχο από μισάωρο σε μισάωρο, άρα κάποια σημαντικότερη διαφορά απ' αυτήν θα σέ "χαλούσε"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Κι όμως όχι.

 

Παλι γινεσαι απολυτος και βγαζεις εντελως λαθος συμπερασμα. Το οτι αλλαζει κιθαρες, αντι χορδες, δεν σημαινει οτι το κανει διοτι εχουν ιδιο ηχο. Θα μπορουσε να το κανει διοτι, απλα, υπαρχει η ιδια φρεσκαδα και συγκεκριμενα, ιδια, χαρακτηριστικα στον ηχο. 

 

Για να μη σε αδικω, ομως, η αληθεια ειναι οτι ενα ανεκπαιδευτο αυτι μπορει να θεωρησει οτι και οι 5 κιθαρες εχουν ιδιο ηχο, ειδικα με παλιες χορδες και σε μετριο ενισχυτη. Αρα κρυβει μια αληθεια το σκεπτικο σου, καθως οι διαφορες ειναι μικρες, και βρισκονται εκει μονο για οσους εχουν την διαθεση να τις συλλαβουν. Παρολ'αυτα, οι διαφορες υπαρχουν, και σε σωστη ηχογραφηση  ειναι εντονες.

 

Επιπλεον, δεν ειναι μονο η ηχητικη διαφορετικοτητα που μας κανει να εχουμε δυο ιδια οργανα. Ειναι και το mojo που σερνουν μαζι. Καθε οργανο μας διδει  διαφορετικη εμπνευση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

βρε βασικέ μου....

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ίδιες ΟΥΤΕ ακούγονται ίδιες.

ούτε οι κιθάρες, ούτε οι μαγνήτες, ούτε οι καβαλάρηδες ούτε τα άτια....

 

Αυτό ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!

 

Τό ξέρω πολύ καλά.

 

Νέος στη παρέα και μέ συγχωρείτε για το θράσος τον τελευταίων ωρών, αλλά καθόλου νέος στη μουσική: παίζω από το 2001 κιθάρα...

 

Αφού όμως οι αλλαγές χορδών μετά την 10η ώρα είναι ΤΟΣΟ σημαντικό ζήτημα που αιτιολογεί το winder, (αφού αυτό ξεκίνησε τη κουβέντα μας), και αφού ο @Superfunk απαιτεί ΤΟΣΟ λεπτομέρεια στον ήχο, με βάση το ποστ του @Superfunk με τις 5 ίδιες κιθάρες και την προτίμησή του για "rotation", υποθέτουμε με ασφάλεια ότι ΟΛΕΣ οι άλλες παράμετροι (παράμετροι που θα έφερναν διαφορά στον ήχο μεγαλύτερη από μία διαφορά ήχου χορδής μετά το 10ωρο), έχουν εξαλειφθεί

 

Όχι;...

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Παλι γινεσαι απολυτος και βγαζεις εντελως λαθος συμπερασμα. Το οτι αλλαζει κιθαρες, αντι χορδες, δεν σημαινει οτι το κανει διοτι εχουν ιδιο ηχο. Θα μπορουσε να το κανει...

Δεν ξέρω.

 

Άς ρωτήσουμε τον ίδιο.

 

Οι λεπτομέρεια στη διαφορά ήχου χορδής από μισάωρο σε μισάωρο πάντως δεν αφήνει πολλά περιθώρια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Σωστά;

 

Λαθος...ψαξε βρες το συγκριτικο και θα καταλαβεις.

 

9 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Όχι;...

 

οχι.

 

εδω μπορεις να ακουσεις (και να...καταλαβεις...ελπιζω) γιατι αλλαζω χορδες τοσο συχνα ,αλλαζω γιατι απλα η διαφορα στον ΗΧΟ μεταξυ μιας ΠΑΛΙΑΣ (που εχει παιξει δηλ. πανω απο 8 ωρες)   wound χορδης και μιας κανουργιας ειναι ΚΟΛΟΣΣΙΑΙΟΣ .

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BassicallyGuitarist είπε

 

 

Όχι;...

 

 

όχι

 

και θα στο πούν τουλάχιστον άλλοι 10 αυτό εδω μέσα

οι κιθάρες έχουν διαφορές που έχουν περιγραφεί αναλυτικά από τον ιδιοκτήτη εδώ στα χρόνια που πέρασαν. Οι διαφορές είναι στους μαγνήτες, και γενικά στα σιδερικά, και στα ηλεκτρικά.

Είναι διαφορές που δίνουν χαρακτηριστικό ήχο που διαφέρει σημαντικά από τον ήχο που φέρνει μια αλλαγή παλιάς και νέας χορδής.

 

Τις κιθάρες τις έχουμε ακούσει όλοι εδώ σε 10άδες κομμάτια του ιδιοκτήτη, αλλά και σε διάφορες τυφλές δοκιμασίες που μας υποβάλλει που και που.

Είναι σημαντικό που παίζεις κιθάρα από το 2001 αλλά και πάλι πρέπει να εντρυφήσεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για να καταλάβεις τέτοιες διαφορές.

Εγώ πχ παίζω κιθάρα από το....1966, αλλά ηλεκτρική απέκτησα το 1975, και οι γνώσεις μου πάνω στις ηλεκτρικές κιθάρες με άριστα το 10 μέχρι το 2014 ήταν ας πούμε στο 6. Από το 2014 που ήρθα εδώ στην παρέα θα έλεγα ότι ίσως και να φτάνω στο 8. Απο εκεί και πέρα το χάος. Ίσως μέχρι να φύγω από τον μάταιο τούτο κόσμο να φτάσω στο 8.5

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

οχι.

Αφού λοιπόν η διαφορά ήχου από tele σε tele δεν είναι μεγαλύτερη από τη διαφορά του ήχου χορδής από μισάωρο σε μισάωρο, θα πρέπει να θεωρείται αμελητέα και, άρα, ανύπαρκτη.

 

Επομένως, επιστρέφουμε σ' αυτό που είπα ότι όλες οι υπόλοιπες παράμετροι είναι ίδιοι.

 

Και το καθοριστικό είναι η χορδή μετά την 10η ώρα που απαιτεί αλλαγή.

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

όχι

 

και θα στο πούν τουλάχιστον άλλοι 10 αυτό εδω μέσα

οι κιθάρες έχουν διαφορές που έχουν περιγραφεί αναλυτικά από τον ιδιοκτήτη εδώ στα χρόνια που πέρασαν. Οι διαφορές είναι στους μαγνήτες, και γενικά στα σιδερικά, και στα ηλεκτρικά.

Είναι διαφορές που δίνουν χαρακτηριστικό ήχο που διαφέρει σημαντικά από τον ήχο που φέρνει μια αλλαγή παλιάς και νέας χορδής.

 

Τις κιθάρες τις έχουμε ακούσει όλοι εδώ σε 10άδες κομμάτια του ιδιοκτήτη, αλλά και σε διάφορες τυφλές δοκιμασίες που μας υποβάλλει που και που.

Είναι σημαντικό που παίζεις κιθάρα από το 2001 αλλά και πάλι πρέπει να εντρυφήσεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για να καταλάβεις τέτοιες διαφορές.

Εγώ πχ παίζω κιθάρα από το....1966, αλλά ηλεκτρική απέκτησα το 1975, και οι γνώσεις μου πάνω στις ηλεκτρικές κιθάρες με άριστα το 10 μέχρι το 2014 ήταν ας πούμε στο 6. Από το 2014 που ήρθα εδώ στην παρέα θα έλεγα ότι ίσως και να φτάνω στο 8. Απο εκεί και πέρα το χάος. Ίσως μέχρι να φύγω από τον μάταιο τούτο κόσμο να φτάσω στο 8.5

Βρε συμφωνούμε.

 

Τι "όχι;" μου ήταν ειρωνικό!

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως υπάρχουν διαφορές!

 

Από τα υλικά, τη διάταξη, το πάχος, όλα.

 

Απλώς τρελαίνομαι με την εμμονή για αλλαγή χορδών κάθε 10 ώρες!

 

Άρα, οι χορδές είναι η ΜΟΝΗ διαφορά στον ήχο και ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες παράμετροι είναι ΙΔΙΕΣ.

 

Αυτό "πρέπει" να ισχύει για να δικαιολογεί τις επιβεβλημένες αλλαγές χορδών στο 10ωρο. Αυτό λέω.

 

Άν οι υπόλοιπες παράμετροι ΔΕΝ είναι ίδιες (κάτι που πιστεύουμε εγώ κι εσύ), η επιβεβλημένη αλλαγή χορδών στη 10η ώρα είναι αστεία!

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

 

 

Απλώς τρελαίνομαι με την εμμονή για αλλαγή χορδών κάθε 10 ώρες!

 

Άρα, οι χορδές είναι η ΜΟΝΗ διαφορά στον ήχο και ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες παράμετροι είναι ΙΔΙΕΣ.

 

Αυτό "πρέπει" να ισχύει για να δικαιολογεί τις επιβεβλημένες αλλαγές χορδών στο 10ωρο. Αυτό λέω.

 

Άν οι υπόλοιπες παράμετροι ΔΕΝ είναι ίδιες (κάτι που πιστεύουμε εγώ κι εσύ), η επιβεβλημένη αλλαγή χορδών στη 10η ώρα είμαι αστεία!

 

όχι μην τρελλαίνεσαι.

Το έπαθα κι εγώ όταν το πρωτοάκουσα, αλλά σήμερα πιστεύω ότι έχει δίκιο.

Γιατί δεν το κάνω και εγώ?

τα είπα χτες.

1. Δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός (στο στυλ ότι θα δώσω λόγο στον πελάτη γιατί ο ήχος είναι έτσι ή αλλιώς)

2. Προσωπικά με ενοχλεί ο χρόνος που απαιτεί να στρώσει το καινούργιο σετ.

3. Μου αρέσουν οι στρωμένες χορδές κι ας μην έχουν λαμπρότητα

4. Βαριέμαι την διαδικασία, αλλά όταν υπάρχει σοβαρός λόγος το κάνω. 

5. Παλιά πάντα όταν έπαιζα live άλλαζα μιά δυο μέρες πιό πριν. Αλλά μετά την εμφάνιση τις κρατούσα περισσότερο από 10-20 ..όχι ώρες, μέρες...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

, αλλά σήμερα πιστεύω ότι έχει δίκιο.

 Ο Ηρακλής Πουαρό και ο Superfunk έχουν ΠΑΝΤΑ δίκιο.

 

29 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Απλώς τρελαίνομαι με την εμμονή για αλλαγή χορδών κάθε 10 ώρες!

 

10 ωρες ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ,κανονικα αλλαζω καθε 3 ωρες στις ηχογραφησεις και φυσικα πριν απο καθε live (ενα live 2 ωρων με φωτα,ζεστη,ιδρωτα αιμα και σπερμα 😆 διαλυει οποιοδηποτε σετ χορδων σε 90-120 λεπτα)

 

επαναλαμβανω οτι μιλαμε για ΚΑΘΑΡΟ ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΞΙΜΑΤΟΣ (ποση ωρα δηλ. χρησιμοποιουμε τις χορδες)

30 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Άρα, οι χορδές είναι η ΜΟΝΗ διαφορά στον ήχο και ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες παράμετροι είναι ΙΔΙΕΣ.

 

 

αυτο το λες ΕΣΥ...και επειδη προφανως εχεις ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ να το λες... οσες αποδειξεις και να σου φερουμε ,οσοι και να σου το πουν (οπως αλλωστε και το...μανιβελακι ...οπου εισαι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ που δεν χρησιμοποιει εδω μεσα ή δεν βλεπει την αναγκη του)   

 

αρα δεν υπαρχει πλεον λογος συζητησης, αρα αποΧΩριο .... (εχω και να μαγειρεΠσω οχι τιποτα αλλο) 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Superfunk είπε

  οσες αποδειξεις και να σου φερουμε ,οσοι και να σου το πουν (οπως αλλωστε και το...μανιβελακι ...οπου εισαι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ που δεν χρησιμοποιει εδω μεσα ή δεν βλεπει την αναγκη του)   

 

 

ε τώρα τζάμπα τον κατηγοράς τον άνθρωπο. 

Και γω δεν έχω το μαντζαφλέρι αυτό....

αλλά...πού θα πάει κάποια φορά θα το θυμηθώ όταν είμαι στον Νακα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου