Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ενισχυτή!


Dragoneti3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello everybody!!

 

Αν και παρακολουθω το forum αρκετο καιρο ειναι η πρωτη φορα που στελνω καποιο μηνυμα (ειχα και ενα προβλημα με τον λογαριασμο που ειχα κανει, μαλλον ειχα κανει κατι λαθος και δεν με εβαζε, Anyway εκανα ενα καινουργιο και τωρα παιζει) και θα ηθελα την γνωμη σας για αγορα ενος ενισχυτη μια και απο οτι εχω παρατηρησει οτι υπαρχουν μελοι με αρκετη εμπειρια στο θεμα! :)

 

Εχω μια fender Fat Strat mexico (με ενα seymour duncan JB στην γεφυρα) με εναν marshall mg30dfx για ενισχυτη και ενα MXR dime distortion πεταλι. Τωρα θελω να αλλαξω ενισχυτη και να παρω κατι καλυτερο. Το budjet μου ειναι γυρω στα 500 €.

 

Εχω καταληξει σε 3 ενισχυτες και θα ηθελα την γνωμη σας στον ποιον να προτιμησω! Οι ενισχυτες ειναι οι εξης : ο Peavey Bandit II 112 που ειναι 80 watt και τον βρηκα 300 €, o Marshall AVT50 50 watt και κανει 530 € και ο Laney TFX2 που ειναι 65 watt και κανει και αυτος 530 €. Ο Marshall και ο Laney εχουν προενισχυση λαμπατη (ECC83). Ο Laney εχει πανω του και διαφορα εφφε που αν και δεν μου ειναι απαραιτητα (θα παρω πεταλακια διαφορα) δεν με πειραζουν κιολας :wink: !

 

Ψαχνω για κλασικο rock ηχο (70's / 80's) και οχι metal! Εχω ακουσει κατα καιρους αρκετα τον Peavey (αν και οχι προσφατα, για την ακριβεια τον ακουσα πολυ φευγαλεα εχθες και με κακη κιθαρα, οποτε δεν εδωσα πολυ βαση) και ακουσα και τον Laney στον Νακα (που ειναι αντιπροσωπος :( ) εχθες και ηταν αρκετα καλος! Και εχω ακουσει και καλα λογια και για τον Marshall! Για αυτο εχω μπει σε μεγαλο διλλημα! :? Full λαμπα δεν μπορω να παρω γιατι ειμαι βασικα χομπιστας κιθαριστας και παιζω συνηθως σε ενα φοιτητικο δωματιο, οποτε δεν μπορω να τσιτωσω το volume! Οπως επισης μπορω να παρω μονο απο ελλαδα μιας και οι καρτες των γωνιων μου δεν χωρανε ενα τετοιο ποσο γιατι ειναι σχεδον full (αρε μανα...)!

 

Εσεις αν ειχατε να διαλεξετε ενα απο αυτους ποιον θα παιρνατε? Θα πρεπει να αποφασισω συντομα και θα ηθελα την γνωμη σας!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oups! Sorry..!

 

Απλά είμαι συνηθισμένος από τα greeklish όπως και τα αγγλικά μόνο κείμενα που γράφω στην σχολή!

 

Sorry και πάλι!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιοι ενισχυτές έχουν λάμπα στην προενίσχυση είναι κυρίως για λόγους διαφημιστικούς και όχι τόσο ουσιαστικούς. Επίσης full λαμπάτος ενισχυτής δεν παίζει καλά σε ένταση δωματίου. Είχα λαμπάτους ενισχυτές και ξέρω απο πρώτο χέρι.

 

Αν θέλεις τον ενισχυτή για μελέτη σε δωμάτιο ή με κάποιους φίλους μέχρι 30watt είναι υπεραρκετά. Θα σου προτείνω τους δύο παρακάτω ενισχυτές που και σε καλή τιμή είναι, και έχουν διάφορους ήχους έτσι ώστε να μπορέσεις να πειραματιστείς για τον δικό σου ήχο, παίζουν πολύ καλά σε "ένταση δωματίου" και κάνουν και για ένα μικρό τζαμμάρισμα αν ο drummer δεν είναι "κόναν". Αν θέλεις για κανονική πρόβα ίσως θα πρέπει να πάς σε 60βαττ (μιλάω πάντα για solid state) σε λάμπα και με 30βαττ κάνεις δουλιά.

 

Οι marshall και peavey είναι καλοί ενισχυτές, αλλα υπάρχουν και άλλοι, λιγότερο γνωστοί, που αξίζει τον κόπο να δοκιμάσει κανείς. Είναι φορές που υπάρχουν ηχοχρώματα ενισχυτών που δεν είναι πολύ γνωστά αλλα είναι πολυ ενδιαφέροντα (πχ VOX ή Fender Tweed). Τουλάχιστον έτσι εχω ανακαλύψει εγώ στα όσα χρόνια παίζω κιθάρα.

 

Roland Cube 30: Πολύ καλός σε καθαρά και βρώμικα (όχι μεταλ) εύκολος για να βρείς ήχο. Εγω έχω εντυπωσιαστεί απο την ποιότητα που βγάζει ακόμα και σε χαμηλή ένταση.

http://www.rolandus.com/products/details.asp?catid=7&subcatid=32&prodid=Cube+30

 

VOX AD30VT: Μία απο τα ίδια, έχει και ρυθμιστή έντασης για λιγότερα βαττ και περρισότερα εφφέ. Επίσης μπορείς να σώσεις και 2 ήχους της επιλογής σου.

http://www.voxamps.co.uk/products/valvetronix/ad15vtad30vt.htm

 

Οι τιμές είναι πανω-κάτω οι ίδιες, παίρνουν ακουστικά και μπαίνουν σε κονσόλα ή καρτα ήχου με πολυ καλά αποτελέσματα.

(Αν ακούσεις την κιθάρα μου στο Noiz Song 1 είναι με Roland Cube)

 

Κανε μια βόλτα σε κανένα μαγαζί να τους ακούσεις. Δεν βλέπω τον λόγο να δώσεις τα διπλάσια χρήματα.

 

Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

 

Τους ενισχυτές που μου προτείνεις του έχω σκεφτεί και εγώ (μάλιστα έχω ακούσει και τον vox όπως και το tonelab se που είναι μια από τα ίδια αλλά σε πεταλιέρα, αλλά και έναν Line 6 spider ΙΙ) και όντως είναι καλές λύσεις αλλά έχω μια φοβία στην ψηφιακή προενίσχυση γιατί έχω σκοπό να πάρω και αρκετά πεταλάκια και δεν ξέρω πως θα ακούγονται όλα αυτά! Ίσως να φταίει και το γεγονός ότι έχω ένα zoom 3000s player (που ευτυχώς το πήρα από κολλητό σε τιμή λιώμα και εκείνη την εποχή δεν είχα καν ενισχυτή! Και άρα δεν κλαίω τα λεφτά μου :) ) και δεν μπορώ να πω ότι έχω καλή εμπειρία! Για την άκριβεια είναι τραυματική..! Συν ότι δεν έχουν και effects loop!

 

Γενικά αν ο AD60VT ήταν διαθέσιμος σε καλύτερη τιμή τότε δεν θα το σκεφτόμουν αλλά για τον 30αρη έχω επιφυλάξεις! Τον Roland έχω ακούσει κάλα λόγια αλλά δεν έχει τύχει να τον δω και να τον ακούσω! Θα προσπαθήσω να τον βρω κάπου! (Ώρες θα ήθελα να ζω στην Πάτρα … :wink: ). Γενικά πάντως θα προτιμούσα να έχω έναν κάλο ενισχυτή σαν βάση και μετά αν θελήσω να πάρω και μια πεταλιέρα, εάν θέλω modeling ώστε να μην είμαι δεμένος σε έναν ενισχυτή!

 

Τώρα για Full λαμπάτο ενισχυτή στον δωμάτιο μου, yeap το ξέρω ότι δεν είναι option! Τώρα το ότι η λάμπα στην προενίσχυση είναι όντως αρκετά marketing αλλά από την άλλη, άκουσα τον Laney και μου άρεσε πάρα πολύ ο ήχος του! Και έχω ακούσει και τον Marshall σε Live του κολλητού μου και ήταν αρκετά κάλος! Για την ακρίβεια καμιά σχέση με τον MG τον δικό μου που είναι πολύ πιο μεταλλάδικος στον ήχο :( ! Anyway θα προσπαθήσω να ακούσω και τον Roland που είπε και θα δω!

 

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου!!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...α μη το ξεχασω..οσο αναφορα για τους τοννους του κειμενου θα σε στεναχωρησω λιγακι γερασιμε αλλα το συγκεκριμενο πληκτρο ποτε υπακουει και ποτε οχι οποτε μου εχει σπασει τα νευρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φοβία στην ψηφιακή προενίσχυση γιατί έχω σκοπό να πάρω και αρκετά πεταλάκια και δεν ξέρω πως θα ακούγονται όλα αυτά!

 

Είναι ένα θέμα αυτό αλλα δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία γιατί δεν χρησιμοποιώ σκέτα πεταλάκια.

 

Βέβαια αν προκειται να πάρεις αρκετά πεταλάκια γιατί δεν παίρνεις το ToneLab και να τελειώνεις' date=' λιγότερο θα σου στοιχίσει και δεν νομίζω ότι απο ποιότητα είναι χειρότερο απο τα πεταλάκια. Ισα-ισα πιστεύω ότι είναι καλλίτερο απο πλευράς θορύβου, ευκολίας μεταφοράς, ποικιλίας ήχων κλπ

 

Οταν παίζεις με το Tonelab το βάζεις στο line-in ή το effect-return του ενισχυτή (ή κατευθείαν σε κονσόλα)

και όταν θέλεις μόνο τον ενισχυτή παίζεις κατευθείαν.

 

Τον Roland έχω ακούσει κάλα λόγια αλλά δεν έχει τύχει να τον δω και να τον ακούσω! Θα προσπαθήσω να τον βρω κάπου!

 

Ο Roland υπάρχει στην Roland ( Μεσογείων αμέσως μετά την Εθνική Αμυνα όπως πας για Χολαργό, στο αριστερό σου χέρι). Τον είδα το Σάββατο.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές στην ποιότητα του ήχου μεταχυ VOX και Roland. Ασε που για να μπορεί κανείς να έχει μία αντικειμενική γνώμη θα πρέπει να τους έχει και τους δύο για μεγάλο διάστημα έτσι ώστε να βρεί χρόνο να τους μάθει.

 

Οσο για τους Marshall (είχα 2 λαμπάτους) πιστεύω ότι έχουν πολύ καλό ήχο, αλλα έχουν ΕΝΑ ήχο (ενα ηχόχρωμα αν θες). Εμενα προσωπικά μου αρέσουν οι δυνατότητες που μου δίνει το modeling και στην τιμή που μου τις δίνει.

 

Επίσης νομίζω ότι 60 watt είναι παρα πολλά για δωμάτιο. Δυστυχώς δεν υπάρχει ΕΝΑΣ ενισχυτής που να κάνει για όλα.

Εγω για μελέτη πήρα τον Roland Microcube (115 ευρώ).

 

Αλλωστε μουσική δεν είναι η ποιότητα του ήχου μου μόνο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!

 

Και εγώ τελικά μάλλον ή προς τον Marshall τείνω (που είναι κλασική λύση και δοκιμασμένη) ή για τον vox ad30vt!

 

Φίλε Angelos, δεν ξέρεις ποσό κοντά έφτασα να πάρω ένα tonelab se… για την ακρίβεια, ένα πρωινό πριν κανένα 2μηνο – τρίμηνο περίπου ξεκίνησα να το αγοράσω αλλά υπήρξε ένα μικρό πρόβλημα… δεν υπήρχε ούτε ένα 8O !!! Από Bon Studio που πέρασα μου είπαν κάτι για μέσα Οκτωβρίου αρχές Νοέμβριου… με παραγγελία… :evil: γιατί έχουν κάποιο πρόβλημα με την Vox που δεν τους έστελνε κάτι τέτοιο τέλος πάντων…!!

 

Όταν λέω πολλά πεταλάκια εννοώ κανένα άλλο distortion/overdrive (έχω βάλει στο μάτι ένα GT2 της Tech21 από παλιά, αλλά έναν πάρω τον Marshall μάλλον θα κινηθώ σε άλλη ποιο κλασική λύση, μπορεί κανένα MXR πάλι), κανένα delay, reverb και chorus και μάλλον κανένα Wah-Wah. Κλασικά πράγματα δηλαδή, δεν είμαι πολύ με “διαστημικούς” ήχους… :) Βέβαια εάν μέχρι τον καιρό που θα πάρω τα πετάλια, κάποιο πολυεφφε (είτε το tonelab se είτε κάποιο καλύτερο αν υπάρχει (κάτι διάβασα για ένα νέο line6) έχει βγει και είναι και διαθέσιμο… τότε βλέπουμε! ¶λλωστε και για αυτό θέλω να υπάρχει κανένα effects loop, ώστε να μπορώ να συνδέσω και πεταλιέρες πάνω και να μην ακούγονται παράξενες λόγω τις προενίσχυσης του ενισχυτή!

 

Anyway θα προσπαθήσω να πετύχω τον Vox και να του βάλω κάποια πετάλια μπροστά ώστε να ακούσω το αποτέλεσμα και να ακούσω και άλλη μια φορά τον Marshall και να αποφασίσω ποιον θα πάρω τελικά!

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου