Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ενισχυτή!


Dragoneti3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με 530 ευρώ παίρνεις τον λαμπάτο PEAVEY CLASSIC 30 που είναι με διαφορά ο καλύτερος ενισχυτής της κατηγορίας του.Εχει reverb,2 κανάλια και effect loop.

Ενας καλός λαμπάτος ενισχυτής 30 βατ είναι ότι πρέπει για τα ελληνικά δεδομένα.

Παίρνεις και αργότερα 2-3 πεταλάκια της Digitech (ή το Tonelab SE) και καθάρισες.

Από την εμπειρία μου σου λέω ότι είναι αδύνατον με εναν τραντζιστοράτο ενισχυτή να βγάλεις την ποιότητα του ήχου που θα έχεις χρησιμοποιώντας σαν "πλατφόρμα" του ήχου σου έναν λαμπάτο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

[OFF TOPIC]

οσον αφορά τους τόνους(3 ποστ):

το encoding και η γλώσσα ναι, πρέπει να καθορίζονται σε ένα forum, αλλα κατα τα άλλα http://www.dtcc.edu/cs/rfc1855.html

(διαβάστε τα σχετικά με την ορθογραφία (spelling) και τα σημεία στίξης)

 

θα ανοίξω εν καιρό και ένα θέμα για το trolling (άλλο διαχειριστικό θέμα αυτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου σου λέω ότι είναι αδύνατον με εναν τραντζιστοράτο ενισχυτή να βγάλεις την ποιότητα του ήχου που θα έχεις χρησιμοποιώντας σαν "πλατφόρμα" του ήχου σου έναν λαμπάτο.

 

Δεν διαφωνώ, αλλα πως μεσα σε ενα φοιτητικό δωμάτιο και την αντίστοιχη ένταση (υποθέτω γύρω στο 1) θα ξυπνήσουν οι λάμπες (4 χ EL84) ?

 

Υποτίθεται ότι η καλή παραμόρφωση προκύπτει όταν η λάμπα του τελικού είναι saturated (δεν ξέρω την ελληνική λέξη) γιαυτό και οι VOX Valvetronix έχουν εκείνη την λαμπα που προσομοιώνει τον τελικό ετσι ώστε να μπορεί να παίξει καλά σε χαμηλή ένταση.

 

Εγω τουλάχιστον ποτε δεν τα κατάφερα με ενισχυτή λαμπάτο στα 30W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

 

Αμ δεν τον παίρνω! Ρώτησα, δεν ρώτησα? Και μάλιστα σε μαγαζί που το παιδί είναι φίλος μια και περνώ συχνά λόγω ότι η σχολή μου είναι μεσοτοιχία με το μαγαζί… 700 € μετρητά η καλύτερη τιμή που μπορεί να γίνει… :( Συν το γεγονός ότι τον άκουσα και αυτός ο ενισχυτής δεν είναι για μικρό δωμάτιο… είχα την ίδια ένταση με τον Bandit που είναι 80 watt (S.State). ¶ρα λίγο δύσκολο η όλη φάση! Και ένα είναι να δώσω 700 δεν δίνω 800 να πάρω τον DSL 401 της Marshall? :wink: Α δεν μπορώ να κάνω αγορά μέσω internet αλλά εάν τον έχεις βρεί πουθενά με 530 θα χαρώ πολύ να τον μάθω, και θα πάω να χτυπήσω έναν!

 

Το ξέρω ότι full λάμπα είναι κλάσεις ανώτερη ηχητικά (άλλωστε σχολούμε και με τα hifi πάλι ως χομπιστας και έχω κάποιες γνώσεις στο θέμα) αλλά ναι που να την βάλω? Θα πετάνε φουρνέλα οι γείτονες στο σπίτι… (δεν μπορούν να κάνουν έξωση είναι ιδιόκτητο… :) )

 

Anyway, ευχαριστώ και πάλι!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βέβαια μπορείς να τον αγοράσεις 530 ευρω όχι βέβαια απο τους εδω απατεώνες αλλα απο

 

http://www.netzmarkt.de/thomann/peavey_classic_30_prodinfo.html

 

ο ενισχυτής αυτός έχει πολύ καλά γκάζια ακόμα κι αν παίζει χαμηλά,άλλωστε για αυτό υπάρχουν τα πεταλάκια και το master volume.

 

εγω προσωπικά προτιμω πολυ καθαρό ενισχυτή και ολη τη βρωμα απο πεταλάκια.....

 

η φιλοσοφία τερματιζω τον ενισχυτη για power amp distortion ισχύει αλλα κατα τη γνώμη μου ταιριάζει σε Blues και old rock μουσική.

 

αν ο λόγος που δεν μπορείς να αγοράσεις απο internet είναι οτι δεν έχεις πιστωτική δέχονται και εμβάσματα,αλλα σίγουρα θα βρεις κάποιο γνωστό να ε εξυπηρετήσει με την πιστωτική του...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτής αυτός έχει πολύ καλά γκάζια ακόμα κι αν παίζει χαμηλά' date='άλλωστε για αυτό υπάρχουν τα πεταλάκια και το master volume. εγω προσωπικά προτιμω πολυ καθαρό ενισχυτή και ολη τη βρωμα απο πεταλάκια[/quote']

 

ΟΚ, συμφωνώ για τα πεταλάκια και τον καθαρό ενισχυτή.

 

Τοτε όμως γιατί πρέπει να είναι λαμπάτος ?

αν δηλαδή τα γκάζια είναι απο πεταλάκια και δεν χρησιμοποιείς την παραμορφωση που δίνει η λάμπα του τελικού. Ισως είναι λίγο πιο γλυκός ο ήχος, ίσως και όχι, δεν ξέρω.

 

Ξέρω περιπτώσεις που το πεταλάκι χρησιμοποιείται σαν ένα πρόσθετο gain πριν την προενισχυση. Μαλιστα αυτο παίζει πολυ καλά και στα πολυεφφε όπως το GT6 και εχω ακούσει και στο tonelab.

 

Ενδιαφέρουσα συζήτηση μοιάζει ... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα για τα ΚΑΘΑΡΑ αγοράζεις λαμπάτο ενισχυτή....

ο τραντζιστοράτος ήχος με ελάχιστες εξαιρέσεις (roland jc120,polytone) ακούγονται μονοδιάστατοι και ψυχροί.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

 

Με αγορά από Internet έχω πρόβλημα γιατί κάρτα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω (δεν έχω δίκια μου) και γενικότερα δεν εμπιστεύομαι και τόσο μεγάλες αγορές από το δίκτυο (την έχω ψιλό πατήσει μια φορά)! ¶ρα αυτήν την στιγμή μονό από Ελλάδα μπορώ να ψωνίσω! ¶ρα ο peavey είναι αρκετά πάνω από το budget μου αυτήν την στιγμή! Anyway..!

 

Ευχαριστώ και πάλι!!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπε κανείς 700€ για τον Peavey Classic 30 αν κατάλαβα καλά?

Φέρτε μου τον κλέφτη να τον σκοτώσω...

Πέρνα μία βόλτα από Διαμαντόπουλο

τον είχε γύρω στα 550 +/- 30€ αν δεν κάνω λάθος (δεν θυμάμαι ακριβώς).

¶μα παζαρέψεις και λίγο...Πάντα πιάνει στα λαμόγια (με την καλή έννοια γιατί είναι και γνωστοί χιχι) αν τους πουλήσεις λίγο παραμύθι...

άκουσε τον πάντως όπως όλοι λένε είναι πάγκαλος για τα χρήματά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

 

Ναι ε? ο Διαμαντόπουλος το έχει περίπου τόσο? Μου είπαν 700, και μάλιστα από πωλητή που είναι φίλος και συνήθως ένα είναι κάτι ακριβό μου λέει να την κάνω…

 

Θα περάσω να ρωτήσω σίγουρα τότε! Αν είναι σε αυτήν την τιμή θα τον χτυπήσω! Γιατί τον έχω ακούσει και είναι πολύ ωραίος ηχητικά! Έχει απίστευτα καθαρά και ωραία γκάζια!

 

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου!!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου