Προς το περιεχόμενο

«Σκοτώνεις τον Πικάσο για να ζήσει η κυρα-Μαρία;»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ότι στη φύση ο δυνατός και ο ισχυρός επιβιώνει και κάνει ό,τι γουστάρει δεν είναι ψέμα , ούτε παράλογο . Και ακόμα πιο σωστά , γιατί σε πολύ large scale μπορεί να ισχύει ότι επιβιώνει ο πιο δυνατός αλλά σε μικρότερο scale σίγουρα επιβιώνει ο πιο προσαρμοστικός  και όχι κατ' ανάγκη ο πιο δυνατός ( εποχή δεινοσαύρων πχ , το πιο δυνατό ζώο τότε , δεν επιβίωσε ) 

 

Δεν ξέρω αν η γη ανακυκλώνει , αυτό εξαρτάται από το πόσο ισχυρό και προσαρμοστικό  έχει καταλήξει να είναι το ισχυρότερο ον που φιλοξενεί και γέννησε 

 

Αυτό που ξέρουμε όλοι μετά βεβαιότητας είναι ότι ο άνθρωπος είναι πλήρως εξαρτώμενος από το περιβάλλον του . Δεν ξέρω αν εμείς το προκαλέσουμε ή έτσι κάνει απλά η γη σαν οικοσύστημα , αλλά όταν θα γίνει αφιλόξενη για ζωή δεν θα επιβιώσουμε 

 

Σε larger scale η γη είναι άμεσα εξαρτώμενη από την ήλιο της . Όταν πεθάνει , θα πεθάνει και αυτή

 

Ο ήλιος δεν είναι άμεσα εξαρτώμενος από κάτι . Παράγει και καταναλώνει την ενέργεια που δημιουργεί ο ίδιος μέχρι να ξεμείνει από καύσιμα . Αλλά επειδή υπακούει όπως όλα τα αντικείμενα του σύμπαντος σε συγκεκριμένους νόμους , εξαρτάται από το πόσο ισχυρός είναι για το αν θα επιβιώσει  έναντί άλλου αντικειμένου όπου το μόνο μέτρο είναι οι δυνάμεις της βαρύτητας ( οπότε ο πιο δυνατός κερδίζει , πχ μαύρη τρύπα που κατα πως φαίνεται είναι το ισχυρότερο ίσως ) 

 

Οπότε καθαρά ψυχρά και επιστημονικά η φράση ο πιο δυνατός στη φύση επιβιώνει και κάτι ό,τι γουστάρει έχει μεγάλες δόσεις αλήθειας, δεν είναι ΟΛΗ η αλήθεια αλλά ισχύει υπό προϋποθέσεις  

  • Like 2

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

η φύση θα αφήσει να επιβιώσουν όσους εξυπηρετούν τον σκοπό της ζωής.

 

ΔΕΝ ζουμε στη φυση.

 

Προσωπικα πρεπει να εχω ζησει στη φύση το 0,1% του συνολικου χρονου της ζωης μου τις σπανιες  φορες που παω αυτο που οι αστοι,σαν και εμενα, λενε "διακοπες" ,το υπολοιπο 99,9% το εχω ζήσει στην Αθηνα,την Νεα Υορκη & το Βερολινο που (με εξαιρεση ισως το Βερολινο που ειναι δασος με λιγη πολη μεσα)  εχουν τοση σχεση με τη φυση οσο εγω με την θρησκεια.  

 

Ζουμε λοιπον στον ΔΥΤΙΚΟ αστικο  πολιτισμο (μεσα σε τεραστιες και αφυσικες τερατουπολεις με τρομακτικο συνωστισμο )  που εχει κανονες ,δικαιωματα και ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ για τους πολιτες του.

 

Επισης εχει και μια κοινα αποδεκτη γενικη ΗΘΙΚΗ γύρω από το "ποιος ζει και ποιος πεθαινει" οταν γερασει, αρρωστησει ή γεννηθεί άρρωστος ή αδύναμος  (αλλα και πολυ συγκεκριμενους ΝΟΜΟΥΣ γυρω απο αυτα τα θεματα)

 

Σε οσους ΔΕΝ αρεσει ας πανε να ζησουν στη....φυση ...αλλα παρακαλω να κλεισουν και τα smartphone,laptop,pc τους ωστε να μην μας (τα) ζαλιζουν με τις μεταφυσικες τους ρήσεις και μπουρδολογιες.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Σε οσους ΔΕΝ αρεσει ας πανε να ζησουν στη....φυση ...αλλα παρακαλω να κλεισουν και τα smartphone,laptop,pc τους ωστε να μην μας (τα) ζαλιζουν με τις μεταφυσικες τους ρήσεις και μπουρδολογιες.

 

 

Άμα τον αφήσεις έξω στη φύση, δεν θα άντεξει ούτε 2 μέρες. 

 Χαχαχαχαχαχαχα

 

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα ειναι εμφανές ότι ο Tsoklis (και ο καθε tsoklis) οταν μιλάει για τον "γέροντα" vs "κυρια μαρία", υπονοει τον εαυτό ως γέροντα. Μου είναι προφανές ότι ουδόλως τον νοιάζει ο κάθε τυχαίος "γεροντας". Ο εαυτός του τον νοιάζει και μέσα από αυτό το σχόλιο απλα θελει να πει ότι ο ίδιος είναι τόσο σημαντικός που ειναι αδιανόητο να τον "πεθάνουν", και ειδικά μετά από επιλογη. Γιατί μου ειναι προφανές; Διοτι είχα παρακολουθήσει ολη τη συνέντευξη, στην οποία φυσικά περιαυτολογει. Θα μου πεις "και για ποιον να μιλησει στη συνέντευξη;". σωστό, αλλά λεει κατι μπαρούφες ολκής τυπου ότι σκέψη του και ο λόγος του (ως έκφραση της σκέψης του) είναι αυτό που δίνει στον κόσμο.

 

Επίσης καθίσταται προφανές ότι μιλάει για τον εαυτό του διότι αν ένας άνθρωπος ενοχλείται με τον οποίο διαχωρισμό ή διαλογή δε γίνεται να τάσσεται υπερ αυτού που τον ενοχλεί. Δλδ υπερ μια διαλογής από την αλλη πλευρά (να ζήσει ο Πικάσο).

 

Μπουρδες. Το 'πατε πολύ σωστά πιο πάνω. Ο τραγουδιστής πρέπει να τραγουδάει και ο ζωγράφος να ζωγραφίζει. Όταν αρχίζουν οι διδασκαλιες τότε τα πραματα γίνονται αστεία πολλες φορές. Φυσικά δε λείπουν και οι καλές φωνές.

 

Θα μου πεις παλι, εδώ "διδάσκει" ο κάθε τυχαίος στο fb ή στο νοιζ, πως να κρατηθεί η φιρμα.

 

 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα πάντως που δεν κατάφερε να αυτοκτονήσει νεότερος ώστε να διαιωνιστεί ως καλλιτέχνης, όπως είχε αναφέρει σε παλαιότερη συνέντευξή του, και τρέμει τώρα ως άλλος καταπιεσμένος Weinstein στη σκιά των γερατειών και του θανάτου. Μάπα οι έξι τόνοι καρπούζι που είχε σπάσει στην πλατεία για το installation του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανθρωπος σαν είδος τραβάει πολλες ανωμαλίες λόγω του οτι ο ρυθμός βελτίωσης/αλλαγης της ζωής του είναι μεγαλύτερος απο τον ρυθμό που χρειάζεται για πλήρη εναρμόνιση και ισορροπία με το περιβάλλον και τον ίδιο του τον οργανισμό. Για αυτον τον λόγο ασθένειες φεύγουν και εκλείπουν (λόγω της εξέλιξης) αλλά έρχονται νέες (λόγω της ... εξέλιξης), και εμείς πρεπει ακριβως να προσαρμοζόμαστε.

Ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης δεν ειναι τεχνητό προϊόν , αποτέλεσμα είναι και αυτός του κόσμου που ζούμε, όλοι έχουμε να αντιμετωπίσουμε τους δαίμονες που αντιμετωπίζει και αυτός. Θα τον πεις πορνόγερο. Οκ. Μα ακριβώς επειδή η (τεχνητή επίφαση στην) νεοτητα έχει επιμηκυνθει σε πολυ μεγάλο χρονικό διάστημα 15-60+++ ενας άντρας/γυναικα έχουν σεξουαλικές ορμές πολυ πριν αλλά και μετά του χρονικου παραθύρου στο οποίο μπορούν να τις δικαιολογήσουν/υποστηρίξουν : ομορφιά, τεκνοποιεία, αντοχή στην εργασία, σωστη ψυχική κατάσταση, η τομή των οποίων διαρκεί ελάχιστα 25-30, με αποτέλεσμα να βασανίζεται ο άνθρωπος στα υπόλοια 40+ χρόνια εκτος αυτου του παραθύρου. Τα ζωα, π.χ. δεν συνουσιάζονται άσκοπα και στο άσχετο, παρά μόνο συγκεκριμένες περιόδους/εποχες, και σε συγκεκριμένες ηλικίες, και δεν αφορά μόνο στο σεξουαλικό κομμάτι, αλλά σε πολλούς άλλους τομείς. Δημιουργούνται έτσι ανάγκες χωρις ανάγκες, ψυχική σκλαβιά και φτώχεια.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάζεις τον εαυτό σου πάνω από τους άλλους είναι φυσικό, όλοι στις κατάλληλες περιστάσεις αυτό θα έκαναν. Η βλακεία είναι να προσπαθήσεις να πείσεις τον άλλο ότι αυτό είναι το σωστό... περνάς δηλαδή το σκεπτικό σου ''ότι ξέρεις φίλε είμαι καλύτερος από εσένα και έχω περισσότερα δικαιώματα στην ζωή'' και η φυσική αντίδραση σε αυτήν την άποψη είναι '' για να δούμε φίλε αν είσαι στα αλήθεια τόσο καλός όσο λες''
είναι κυνισμός και αφέλεια και ανηθικότητα, μια αντίληψη της ζωής ως πόλεμος ανοιχτά

 

Ναι, ο νόμος της ζούγκλας είναι ο πιο θεμελιώδης, και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για αυτό είναι να κρατάμε τα προσχήματα. προφανώς ο κύριος τσοκλις δεν πέρασε ποτέ ούτε καν ξυστά από τέτοιους συλλογισμούς,  αυτό που του συμβαίνει είναι όπως λένε οι Αμερικάνοι ''coming out transparent'' αφιλτράριστος θα λέγαμε εμείς?  ή δεν εχει ενσυναίσθηση όπως αναφέρεται στο άρθρο που παρέθεσε ο Supefunk

 

Κυνικά λοιπόν παρατηρώ ότι ο άνθρωπος αυτός έχει καλογεράσει υπερβολικά, προκλητικά θα έλεγα, προφανώς δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του, δεν έχει βρεθεί ποτέ σε τέλμα, έχει καταφέρει να περάσει μια ολόκληρη ζωή με σάλια, τι και αν στην δυστοπία που ονειρεύεται η κβαντική διεμπλοκη δεν θα έφτανε τα 30... είναι αυτό φυσικό? ή κάτι έχει πάει πολύ στραβά στην κοινωνία μας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...  το μόνο κακό (λέμε τώρα...) με αυτό το θρεντ είναι ότι έμαθα τον τσόκλη!

 

Εδιτ: αν και τα καρπούζια που αναφέρθηκαν πιο πίσω, κάτι μου θύμισαν...😱

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, cigaret13 said:

Μάλιστα...  το μόνο κακό (λέμε τώρα...) με αυτό το θρεντ είναι ότι έμαθα τον τσόκλη!

 

Εδιτ: αν και τα καρπούζια που αναφέρθηκαν πιο πίσω, κάτι μου θύμισαν...😱

Tsokli

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου