Προς το περιεχόμενο

«Σκοτώνεις τον Πικάσο για να ζήσει η κυρα-Μαρία;»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
3 minutes ago, fusiongtr said:

 

Έχω διαφορετική άποψη.

Δεν είπε να μην είναι αποκλειστικό κριτήριο η νεότητα.

Ίσα ίσα που χρησιμοποίησε την νεότητα, με έναν τρόπο "δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον και προτιμώ έναν μεγαλύτερο που ξέρω τι ψάρια πιάνει", δηλαδή επειδή δεν ξέρει τι θα γίνει στο μέλλον ένας νέος, τον καταδικάζει, ακριβώς λόγω αβεβαιότητας.

Δεν βαρίεσαι...:P

Πολυ τον αναλύσαμε 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

Με ενα προχειρο γουγλη βλεπω οτι καποια απο αυτα που λες δεν ισχυουν

 

https://el.wikipedia.org/wiki/Κώστας_Τσόκλης

 

https://www.galerielefakis.com/ellines-zwgrafoi/ελαιογραφιες-ελληνες-ζωγραφοι/tsoklis-kostas-erga

 

edit: ενταξει λιγο  εναν τυπικο κρατικοδιαιτο ΠΑΣΟΚ "καλλιτεχνη" βλεπω και εγω αλλα ΚΑΠΩΣ πρεπει να δουλεψε για να βγουν ολα αυτα τα "εργα" 😄 

Δεν μου αρέσει να κακολογώ με έναν λογαριασμό που δεν έχει τα στοιχεία μου. Ξεκίνησα το θέμα για να λέμε για τα εικαστικά και τι είναι τέχνη κτλ, θέματα μου αρέσουν, ύστερα καθώς προστεθηκαν πληροφορίες μάθαμε πράγματα που κάνουν χλωμή την συζήτηση περί εικαστικών και τέχνης... και όσο συνεχίζουμε να σκαλίζουμε η κατάσταση γίνεται όλο και πιο βαργιά... πχ στο άρθρο της βικιπαίδειας που παρέθεσες αναφέρεται το όνομα Αλέξανδρος Ιόλας... το οποίο το έχω ακουστά, δυστυχώς δεν είμαι τόσο άσχετος όσο θα ήθελα... και επειδή ο λογαριασμός δεν έχει τα στοιχεία μου και δεν είμαι καθόλου αντικειμενικός αποχωρώ, τα λέμε σε πιο ωραία θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, LK said:

Δεν κρίνω αν το είπε ορμώμενος από την ηλικία του.

Μπορεί.

Κρίνω αυτό που είπε, ανεξάρτητα από τα παραγωγικά αίτια της βούλησής του ή την αξία ή όχι του όποιου έργου του.

η βούληση και η πρόθεση ειναι το παν. αν απομονωσεις απόψεις και φράσεις τότε τπτ δεν εχει νοημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 hours ago, otto## said:

η βούληση και η πρόθεση ειναι το παν. αν απομονωσεις απόψεις και φράσεις τότε τπτ δεν εχει νοημα. 

Μπορώ να απομονώσω μια άποψη με την οποία συμφωνώ, ανεξάρτητα με ποιος ή γιατί την είπε.

Αλλιώς έχουμε την περίπτωση "κατατάσσουμε την άποψη σε μια απεχθη κατηγορία" κατα Σοπενχάουερ ...π.χ. αυτά τα λένε οι κομμουνιστές, ή αυτά είναι ρασιοναλισμός.......ή αυτά τα λένε οι γέροι εικαστικοί.......ενώ κάθε μια από τις προηγούμενες κατηγορίες , μπορεί να πουν και κάτι σωστό 😛 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LK είπε

Μπορώ να απομονώσω μια άποψη με την οποία συμφωνώ, ανεξάρτητα με ποιος ή γιατί την είπε.

Αλλιώς έχουμε την περίπτωση "κατατάσσουμε την άποψη σε μια απεχθη κατηγορία" κατα Σοπενχάουερ ...π.χ. αυτά τα λένε οι κομμουνιστές, ή αυτά είναι ρασιοναλισμός.......ή αυτά τα λένε οι γέροι εικαστικοί.......ενώ κάθε μια από τις προηγούμενες κατηγορίες , μπορεί να πουν και κάτι σωστό 😛 

 

Ακριβώς αυτό.

 Μιλάς για εργασιακά δικαιώματα, για ανθρώπινα δικαιώματα και σου λένε να, αυτά τα λένε οι κομμουνιστές που μας κόστισαν 150 δις με το ΟΧΙ που έγινε ΝΑΙ. Είπαμε ΝΑΙ τελικά και φάγαμε 150δις στο κεφάλι. Δηλαδή αν λέγαμε τελικά ΟΧΙ χωρίς ΝΑΙ πόσα θα μας έριχναν?

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Μπερδεύτηκα 1
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

Δηλαδή αν λέγαμε τελικά ΟΧΙ χωρίς ΝΑΙ πόσα θα μας έριχναν?

 

Όσα και στο Νότιο Σουδάν.

Δεν θα ασχολούνταν καν μαζί μας.

Βέβαια θα ήμασταν ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το Νότιο Σουδάν αλλά...ακΣιοπρεπις

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Όσα και στο Νότιο Σουδάν.

Δεν θα ασχολούνταν καν μαζί μας.

Βέβαια θα ήμασταν ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το Νότιο Σουδάν αλλά...ακΣιοπρεπις

Η αξιοπρέπεια έχει την μεγαλύτερη αξία.

 Αν έχεις χάσει την αξιοπρέπειά σου σημαίνει πως δεν έχεις ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ.

 Η αξιοπρέπεια είναι αβρά και ευπρεπής υπερηφάνεια.

 

 Το όλο concept του ναι και του όχι και οι συνέπειες του δείχνουν την ανεπάρκεια των θεσμών, την ανεπάρκεια της ΕΕ να τιμήσει τη συνθήκη της.

 

 Την ανεπάρκειά τους να προάγουν και να προστατεύσουν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια.

 

 Και τώρα που μας δανείσανε οι θεσμοί έστω και με αυτούς τους εξοντωτικούς για την αξιοπρέπεια όρους και έχουμε λεφτά, ας παραγγείλω έναν καφέ γιατί βαριέμαι να πάω στην κουζίνα να τον φτιάξω. Είμαι ιδιαίτερα κουρασμένος σήμερα. Οι κοινωνικοί αγώνες, η βιοπάλη αυτής της εβδομάδας...... με κούρασαν και χρειάζομαι και εγώ κάποιες έστω μικρές καθημερινές απολαύσεις. Δεν έχω και πολλές επιλογές λόγω των περιοριστικών μέτρων.  Γιατί άνθρωπος είμαι κι εγώ. Έχω ανάγκες. Δεν μπορώ να πολεμάω συνέχεια. ε?

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, LK said:

Μπορώ να απομονώσω μια άποψη με την οποία συμφωνώ, ανεξάρτητα με ποιος ή γιατί την είπε.

Αλλιώς έχουμε την περίπτωση "κατατάσσουμε την άποψη σε μια απεχθη κατηγορία" κατα Σοπενχάουερ ...π.χ. αυτά τα λένε οι κομμουνιστές, ή αυτά είναι ρασιοναλισμός.......ή αυτά τα λένε οι γέροι εικαστικοί.......ενώ κάθε μια από τις προηγούμενες κατηγορίες , μπορεί να πουν και κάτι σωστό 😛 

 

Νομίζω δεν έγινα κατανοητός. Δεν είπα να απορρίψεις μια άποψη επειδή την ειπε κάποιος που ανήκει σε μια οποια κατηγορία, αλλα ότι είναι επικίνδυνο να απομονώνεις μια φράση απο μια ολόκληρη, ας πούμε συνέντευξη, και να της αποδίδεις αλλο νοημα αφου το αρχικό νόημα θα ήταν πιθανόν αλλο αν δεν ειχε απομονωθει. Διότι μια άποψη γίνεται άποψη οταν έχει βάθος. Μια φράση είναι απλός μια φράση.

 

Φυσικά και μπορείς να συμφωνείς με το Α ή το Β που είπε κάποιος. Αυτο έλειπε να κάνουμε και λογοκρισία. Ομως πιστεύω πως η πρόθεση είναι το παν. Παρομοιες φράσεις μπορεί να ειπωθούν από τον δικτάτορα μέχρι τον Άγιο. Οι απόψεις όμως διαφέρουν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2020 στις 2:23 ΜΜ, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Σε κανένα φυσικό σύστημα οι γέροι δεν μπαίνουν μπροστά από τους νέους.

 

 

Στις 2/12/2020 στις 2:48 ΜΜ, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Αν θες να σου παραθέσω ένα τέτοιο επιχείρημα τότε και εγώ θα μπορούσα να σου πω το εξής (ανάλογο του Τσόκλη)

Γιατι οι νεώτεροι να μην σκοτώνουμε τους μεγαλύτερους και έχοντες και να τους περνούμε τα λεφτά αφού μπορούμε.

 

Προσωπικά αν και είμαι σχετικά ρατσιστής ανάμεσα σε έναν Πακιστανό και τον Τσόκλη θα διάλεγα να ζήσει ο Πακιστανός διότι πολύ απλά ειναι πιο υγιής ως φυσική οντότητα.Η διαστροφή δεν είναι προσφορά.

Δηλαδή ανάμεσα σε έναν 50αρη-60άρη επιστήμονα, γιατρό κλπ που το μυαλό του μπορεί να σου σώσει τη ζωή και σε έναν 20χρονο βιαστή, δολοφόνο που μπορεί να σου αφαιρέσει τη ζωή εσύ θα διαλέξεις τον 2ο απλά και μόνο λόγω ηλικίας? κάτι δεν πάει καλά στον συλλογισμό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου