Προς το περιεχόμενο

Συμμάζεμα Epiphone LP


Stef4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Λοιπόν χρειάζομαι τη βοήθεια σας

Κοιτουσα διάφορες αγγελίες και έτυχε να βρω μια epiphone les paul studio eb σε σχετικά καλή τιμή λόγω το ότι είχε μια βαθιά γρατζουνιά ντεμεκ 

Δεν είχε φωτογραφίες δικές του ,μόνο από μια άλλη ίδια καινούρια 

Μίλησε με τον πατέρα μου στο τηλέφωνο(λόγω το ότι είμαστε εξω και γνωρίζει καλύτερα τη γλώσσα) να μην τα πολυλογω τελικά αποφάσισα να πάω την πάρω ..αφού ήταν 170κμ μακριά σήμαινε ότι έτσι και πήγαινα η αγορά ήταν μονόδρομος

έτσι λοιπόν τελικά ξεκίνησα χωρίς καν να δω φωτογραφίες 

Πήγα εκεί και δυστυχώς ήταν αυτό που φοβόμουν ..δεν ήταν γρατζουνιά αλλα σπάσιμο ,οι χορδές για πέταμα σε άθλια κατάσταση  ,γενικά αρκετές γρατσουνιές σε όλο το σώμα  ,τα κλειδιά για αλλαγή κάποιες βίδες εχουν αρχίσει να σκουριάζουν.. αλλά αφού είχα κάνει τόσο δρόμο λέω δε γ@#&€@ και ετσι  το μόνο που προσπάθησα να κάνω είναι να μειώσω ακόμα λίγο την τιμή της 

Αφού πιάνουν τα χέρια μου είπα να προσπαθήσω να την συνεφερω όσο μπορώ 

Έχω παραγγείλει ήδη χορδές και κλειδιά ενώ την Δευτέρα θα πάω να πάρω ότι βίδες χρειάζονται αλλαγή 

Τώρα λοιπόν χρειάζομαι συμβουλές 

Με τι υλικό θα μπροουσα να γεμίσω εκεί το σπάσιμο; Γίνεται;

Μπορώ να βάψω όλο το σώμα της κιθαρας; Γιατί βλέπω ότι είναι πλαστικοποιημένη

Να προσθέσω ότι η κιθάρα ενώ εμφανισιακά είναι σε κακή κατάσταση λειτουργικά δεν έχει κανένα θέμα(πάλι καλά)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20201205_233741.jpg

IMG_20201205_233723.jpg

IMG_20201205_233712.jpg

IMG_20201205_233659.jpg

IMG_20201205_233623.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλημέρα. Η κιθάρα σου θέλει ένα καλό service που θα την επαναφέρει σε καλή παικτική κατάσταση.

 

Από εκεί και πέρα, τα κλειδιά είναι κάτι που δεν χαλάει ετσι εύκολα, επιδέχονται συντήρησης αν δεν είναι στραβά ή σπασμένα. Υπάρχουν κλειδιά 50 ή 100 χρόνων που λειτουργούν ακόμη σε κιθάρες. 

 

Το σπάσιμο δεν φαίνεται καθαρά. Μάλλον χτύπημα είναι που έχει φύγει το βερνίκι. Το πώς θα φτιαχτεί εξαρτάται από τον "βαθμό τελειότητας" που θέλεις να πετύχεις. Για "αόρατη" επισκευή πρέπει να απευθυνθείς σε τεχνικο. Αυτός θα καθαρίσει την περιοχή, θα βάψει με μαυρο χρώμα, θα γεμίσει πολλές-πολλές στρώσεις βερνίκι μέχρι να φτάσει στο επίπεδο του υπαρχοντος. Τέλος θα τριψει και θα ψεκάσει ολη την περιοχή γύρω από το χτύπημα για να μπλεντάρει κάπως τα διαφορετικά βερνικια. Το κόστος όλης αυτής της διαδικασίας, δεν δικαιολογεί την αξια του οργάνου.

 

*Tα επόμενα βήματα που αναφερω, ειναι χωρίς επιστροφή, δηλ. απαξ και γίνουν αλλά αποτύχουν, δυσκολα θα μπορέσει να σου την επαναφέρει κάποιος τεχνικός. Οπότε θα κληθείς να πληρώσεις περισσότερα, αν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα.*

 

Η επόμενη απλούστερη λυση, είναι η βαφή με μαύρο και το γέμισμα με superglue. Μόλις γεμισει, θέλει τρίψιμο με τακάκι και ντουκόχαρτα από 600 έως 2500p και τέλος, αλοιφή γυαλίσματος.

 

Η πιο απλή λυση ειναι μαύρο βερνίκι νυχιών. Μερικές στρώσεις μέχρι να γεμίσει. Απλώνεις προσεκτικα και το αφήνεις. Αυτη η τελευταία ειναι και αυτή που θα πρότεινα για το συγκεκριμένο όργανο. Τα χτυπήματα ειναι μέρος της ιστορίας του οργάνου. Αργά ή γρηγορα θα γίνουν κι άλλα.

 

Επένδυσε καλυτερα σε ένα καλό service, ταστοδουλειά και καλο στησιμο.

 

Με γειά και καλά παιξίματα.

 

Υ.Γ. δεν εχω δει πιο ευφάνταστο τρόπο ανάρτησης του pickguard σε les paul!

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Καλημέρα. Η κιθάρα σου θέλει ένα καλό service που θα την επαναφέρει σε καλή παικτική κατάσταση.

 

Από εκεί και πέρα, τα κλειδιά είναι κάτι που δεν χαλάει ετσι εύκολα, επιδέχονται συντήρησης αν δεν είναι στραβά ή σπασμένα. Υπάρχουν κλειδιά 50 ή 100 χρόνων που λειτουργούν ακόμη σε κιθάρες. 

 

Το σπάσιμο δεν φαίνεται καθαρά. Μάλλον χτύπημα είναι που έχει φύγει το βερνίκι. Το πώς θα φτιαχτεί εξαρτάται από τον "βαθμό τελειότητας" που θέλεις να πετύχεις. Για "αόρατη" επισκευή πρέπει να απευθυνθείς σε τεχνικο. Αυτός θα καθαρίσει την περιοχή, θα βάψει με μαυρο χρώμα, θα γεμίσει πολλές-πολλές στρώσεις βερνίκι μέχρι να φτάσει στο επίπεδο του υπαρχοντος. Τέλος θα τριψει και θα ψεκάσει ολη την περιοχή γύρω από το χτύπημα για να μπλεντάρει κάπως τα διαφορετικά βερνικια. Το κόστος όλης αυτής της διαδικασίας, δεν δικαιολογεί την αξια του οργάνου.

 

*Tα επόμενα βήματα που αναφερω, ειναι χωρίς επιστροφή, δηλ. απαξ και γίνουν αλλά αποτύχουν, δυσκολα θα μπορέσει να σου την επαναφέρει κάποιος τεχνικός. Οπότε θα κληθείς να πληρώσεις περισσότερα, αν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα.*

 

Η επόμενη απλούστερη λυση, είναι η βαφή με μαύρο και το γέμισμα με superglue. Μόλις γεμισει, θέλει τρίψιμο με τακάκι και ντουκόχαρτα από 600 έως 2500p και τέλος, αλοιφή γυαλίσματος.

 

Η πιο απλή λυση ειναι μαύρο βερνίκι νυχιών. Μερικές στρώσεις μέχρι να γεμίσει. Απλώνεις προσεκτικα και το αφήνεις. Αυτη η τελευταία ειναι και αυτή που θα πρότεινα για το συγκεκριμένο όργανο. Τα χτυπήματα ειναι μέρος της ιστορίας του οργάνου. Αργά ή γρηγορα θα γίνουν κι άλλα.

 

Επένδυσε καλυτερα σε ένα καλό service, ταστοδουλειά και καλο στησιμο.

 

Με γειά και καλά παιξίματα.

 

Υ.Γ. δεν εχω δει πιο ευφάνταστο τρόπο ανάρτησης του pickguard σε les paul!

Κατ αρχάς ευχαριστώ πολύ !

Σίγουρα η δουλειά από κάποιον ειδικό δεν αξίζει καθώς όπως ειπα είμαι έξω(Γερμανία) και εδώ η δουλειά πληρώνεται αδρά

 

Επίσης για κακή μου τύχη ένα από τα κλειδιά είναι στραβό και χάνει το κούρδισμα της χορδής 

 

Η αδερφή μου κάνει νύχια και σκέφτηκα ότι ίσως με τζελ νυχιών θα μπορούσε να γίνει καλή δουλειά ή τουλάχιστον έτσι θέλω να ελπίζω 😅 

 

Μετά από αλλαγή με κάτι ξεχασμένες χορδές που βρήκα και ένα καλό καθάρισμα στις λεπτομέρειες η κιθάρα άλλαξε δραματικά 

Στο πίσω μέρος είχε σημάδια από κόλλες μέχρι και στο λαιμό και η αφαίρεση τους πραγματικά έκανε διαφορά

 

Όσο για το pickguard αν δε μου το έλεγες δε θα έπαιρνα χαμπάρι ότι είναι ανάποδα 

Το γύρισα λοιπόν κανονικά , δεν μου άρεσε και το ξαναγυρισα ανάποδα 😂IMG_20201206_103040.thumb.jpg.a9f3bbc7fe43fbf29ed2b0fd39d3b490.jpg

 

 

 

 

IMG_20201206_104035.jpg

IMG_20201206_104058.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

 

 

Υ.Γ. δεν εχω δει πιο ευφάνταστο τρόπο ανάρτησης του pickguard σε les paul!

Χαχα..οντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τζελ για νύχια 

Η φόρμα έγινε τέλεια το βάψιμο όμως θα μπορούσε να γίνει καλύτερο και να μη φαίνεται τίποτα  απολύτως 

IMG_20201206_152548.jpg

IMG_20201206_152451.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με όλο το θάρρος, ποσο την πήρες; 

 

συγγνώμη για το οφ τοπικ αλλα ηταν τοσο καλη η τιμή ώστε να πας 170 χλμ για epi studio. Δε το λεω υποτιμητικά αλλα δεν έβρισκες αλλη με καλη περιγραφή;

 

εννοείται καλόπαιχτη να ναι

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεταλικό στήριγμα του pick guard μπαίνει απο την κάτω μεριά απο πάνω μόνο η βίδα

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, nasokosm said:

Το μεταλικό στήριγμα του pick guard μπαίνει απο την κάτω μεριά απο πάνω μόνο η βίδα

 

1. Ταιριαζει οπτικα με τα λοιπα νικελ

2. Γεμιζει τον παιχτη ασφαλεια, καθως ξερει οτι δεν θα του πεσει κατω το pickguard την ωρα που παιζει

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου