Προς το περιεχόμενο

Κεφάλι Blackstar ή Bugera


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικώς οι blackstar χουν αξιόλογους ψηφιακούς ενισχυτες. Μια χαρά ακούγεται, και ιδιαίτερα σε πολύ υψηλές εντάσεις νομίζω ότι η διαφορά στον ήχο γίνεται λίγοτερο αισθητή, σε σχέση με έναν λαμπάτο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε όποιον σου αρέσει ο ήχος και τα features.

H ένταση δεν έχει καμία σημασία. Με ένα attenuator με κόστος όσο ένα πετάλι το ρυθμίζεις όσο θέλεις.

Επεξεργασμένο από mkm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τέτοιο γομάρι χωρίς κάποιο loadbox για να γράφεις χωρίς καμπίνα καρφί στο PC, δε νοείται για μένα στο 2020.

 

Το Attenuator για high gain δεν είναι λύση κατά τη γνώμη μου, το μεγάφωνο εξακολουθεί να μη σπρώχνει όσο θα ήθελε, οπότε και ο ήχος έχει τα ανάλογα προβλήματα.

 

Λάμπα για παραδοσιακή ηχογράφηση στο σπίτι με high gain ήχους από power amp, πολύ απλά δεν παίζει.

 

Μιλώ ως παθών μετά από αγορά πολλών λαμπάτων κεφαλιών, Marshall JVM50, Peavey 5150 (Block Letter), Victory Kraken, Blackstar HT5. Μόνο με loadbox και studio monitors μπόρεσα να τους ακούσω με ένα νορμάλ Master Volume, αλλιώς ήταν μονίμως στο 0.5 και ξύριζαν. 

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. 

@BillTrantos

Επειδή τώρα πάμε σε χωράφια που δεν γνωρίζω... 

Γνωρίζεις κάποιο καλό και σχετικά οικονομικό load box? 

Με loadbox αν συνδέσω το κεφάλι σε cubase (από το amp/line out φαντάζομαι), σε γενικές γραμμές θα είναι οκ ο ήχος; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Tasos Sim είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. 

@BillTrantos

Επειδή τώρα πάμε σε χωράφια που δεν γνωρίζω... 

Γνωρίζεις κάποιο καλό και σχετικά οικονομικό load box? 

Με loadbox αν συνδέσω το κεφάλι σε cubase (από το amp/line out φαντάζομαι), σε γενικές γραμμές θα είναι οκ ο ήχος; 

 

 

Το loadbox λειτουργεί αντί καμπίνας, ωστε να μη γράφεις με line out, αλλά κανονικά. Ήχο παίρνεις από monitors όμως, ο οποίος δεν είναι "in the room", αλλά mic simulated.

 

Επειδή όλα αυτά έχουν αρκετό διάβασμα, θα έλεγα να σκεφτείς καλά τι ακριβώς θες να κάνεις, με τι συχνότητα, κλπ. Αν μιλάμε για να παίζεις ένα live κάθε 6 μήνες πχ, δε θες πολλά watt. Αν θες να γράφεις κάθε Πάσχα, δε χρειάζεσαι loadbox, ή τέτοιες λύσεις.

 

Ο καθένας θα σου πει και μία διαφορετική άποψη, βασισμένη στα βιώματά του. Δυστυχώς όλοι μαθαίνουμε χάνοντας χρόνο και χρήμα. Το μόνο που μπορώ να πω είναι να προβείς σε αγορά μόνο όταν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις να κάνεις, πότε, υπό ποιες συνθήκες και να βασιστείς σε αυτές τις παραμέτρους.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι επειδή έχω νέα: 

Πήρα κεφάλι Blackstar 100w.

Θα είναι και για λαιβ όταν κυκλοφορούμε πάλι ελεύθερα... 

 

Στην ηχογράφηση τώρα:

Πέρασα στο cubase IR plugin για καμπίνα... (το nadir) 

Το θέμα είναι πως φαίνεται από τη κάρτα ήχου και τη κυματομορφη όταν γράφω πως περνάει πολύ input, αλλά ακούγεται πιο σιγά από τα υπόλοιπα που είχα ηχογραφήσει χωρίς το κεφάλι (και έχουν πολύ μικρότερο "κυμα"). 

 

Χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση; @BillTrantos

Στην ουσία θέλω να παίζω με τον ήχο του κεφαλιού, χωρίς άλλες ρυθμίσεις εκεί 

(να γράφω με μικρόφωνο στο σπίτι το ξεχνάμε) 

 

Ευχαριστώ και πάλι 

Επεξεργασμένο από Tasos Sim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Tasos Sim είπε

Στην ηχογράφηση τώρα:

Πέρασα στο cubase IR plugin για καμπίνα... (το nadir) 

Το θέμα είναι πως φαίνεται από τη κάρτα ήχου και τη κυματομορφη όταν γράφω πως περνάει πολύ input, αλλά ακούγεται πιο σιγά από τα υπόλοιπα που είχα ηχογραφήσει χωρίς το κεφάλι (και έχουν πολύ μικρότερο "κυμα"). 

 

Χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση; @BillTrantos

 

 

Γράψε μας λίγο τη συνδεσμολογία σου για να δούμε ακριβώς τι γίνεται. Γενικά θα συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις κάποιο power amp simulation, υπάρχουν κάποια καλά free (πχ Torpedo Wall of Sound), γιατί αλλιώς γράφεις μόνο την προενίσχυση. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό. 

Βάζω κιθαρα στο κεφάλι και την έξοδο Emulated output στη κάρτα ήχου. 

Τον διακόπτη της focusrite τον έχω στο instrument (όχι line). 

 

Κατέβασα και wall of sound, εχει πολύ πράμα είναι αλήθεια αν και μου δίνει trial και μετά θέλει αγορά καμπίνες κλπ. 

Το θέμα είναι ότι με το power amp φτιάχνει αρκετά ο ήχος αλλά δεν είναι του κεφαλιού που έχω... 

Θέλω τον ήχο που θα περνάω εκεί (σε γενικές γραμμές) να τον έχω και λαιβ.. Με κάποιες καμπίνες και το power amp που έχει boostαρει τον ήχο, αλλά δεν είναι αυτός που θα ακούσεις κανονικά (σχεδόν καμία σχέση) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το emulation out δεν έχει απο μονο του προσομοίωση καμπίνας;

 

Εμένα ο bugera έχει προσομοίωση 4x12 και 1x12 πράμα που του αντέγραψε απο τους blackstar.

 

Κατευθείαν στην focusrite με επιλογή line in 

Επεξεργασμένο από kbasilis
  • Like 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την έξοδο έχει, δεν υπάρχει κάποια αλλη ρύθμιση (δεν ξέρω αν έχει ψηφιακά ρύθμιση όταν συνδέεις στο emulated output πχ αν θα κάνει κάτι συγκεκριμένο, θα κοιτάξω). 

 

Πάντως στο line ενώ ακούγεται πιο μαζεμένο και πιο "πραγματικός" ήχος, είναι ακόμα πιο σιγά... 

Δηλαδή αυξάνω το volume του καναλιού από κεφαλή στα 3/4 και το input της κιθάρας (line) στο 1-2 του ρολογιού, αλλά πάλι ακούγεται σιγα.

 

Και χρειάζεται να ανοίξω τα ηχεία του υπολογιστή στη μέση για να ακούγεται νορμάλ (μικρά ηχεία, αλλά ότι έγραφα με κιθάρα κατευθείαν στο cubase δεν χρειαζόταν να τα πάω στη μέση της έντασης για να ακούγονται) 

 

ΣΗΜΕΊΩΣΗ: Με το NadIR που κατέβασα για ψηφιακή καμπίνα κάνει λίγο πιο γεμάτο τον ήχο, αλλά και πάλι τον αλλοιώνει και έχει ελάχιστη διαφορά στην ένταση 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου