Προς το περιεχόμενο

Gretsch G6119:Tennessee Rose


nklshp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα ,

Πριν απο μερικες μερες ηρθε στα χερια μου μια Gretsch G6119 Tennessee Rose του 2015 σε αριστη κατασταση.

Προκειται για την πρωτη μου Gretsch, αλλα δεν επεσα εξω στις εκτιμησεις μου, η κιθαρα και ο ηχος ηταν αυτο που περιμενα.

παρολα αυτα δεν κρατηθηκα, εβαλα παραγγελια μια Compton Bridge Titanium Tone Champered , παρελαβα ηδη violin raisin, της τοποθετησα ηδη το vibramate string spoiler. Ειχα διαβασει νωριτερα τα σχετικα αρθρα του Superfunk και του Gretsch forum.

Σημερα και αυριο λεω να ασχοληθω με το υψος των μαγνητων και των πολων.

Παρολα αυτα...συνεχιζω και τρωγομαι με τα ρουχα μου...

εχει νοημα να αλλαξω μαγνητες? Το κυκλωμα, τα πονεσιομετρα?

Ποιες ειναι οι διαφορες των High sensitive Filletrons που φοραει ηδη με τους TV Jones Classic η ακομη καλυτερα με τους TV Jones Ray Butts ? Εχει νοημα η αντικατασταση, η οι διαφορες θα ειναι αμελητεες?

Τι λετε?

60D4564D-FCDA-49EC-9932-4233719D5531.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nklshp είπε

εχει νοημα να αλλαξω μαγνητες? Το κυκλωμα, τα πονεσιομετρα?

 

 

 

Κατα τη γνώμη μου και έχοντας φάει τις Gretsch με το κουτάλι (είναι οι δευτερες πΓιο αγαπημένες μου κιθαρες μετα τις Tele) OXI αν η κιθαρα σου ειναι ΜΕΤΑ το 2006 δηλ. την χρονια που "πηρε" η Fender την Gretsch & έβαλε επιτελους αξιοπρεπεστατους ALNICO Filtertones αντι για τους τρισάθλιους κεραμικους που ειχαν οι πριν το 2006 ιαπωνικες high end Gretsch ( φυσικα ΟΛΕΣ οι high end made in Japan Gretsch & οι πριν και οι μετα την Fender εποχη ειναι ετη φωτος καλυτερα κατασκευασμενες απο τις Vintage Gretsch και ισως οι καλυτερα κατασκευασμενες vintage style/reissue κιθαρες αυτη τη στιγμη στον πλανητη 🙂 )

 

Το κυκλωμα και τα ποντεσιομετρα άστα ησυχα...😁 εξαλλου η κιθαρα σου δεν εχει τιποτα το περιεργο σε σχεση με άλλες Gretsch,ενα master volume (πολυ χρησιμο) έχει,δυο individual pickup volumes & ενα master tone.

 

21 λεπτά πριν, nklshp είπε

ποιες ειναι οι διαφορες των High sensitive Filletrons που φοραει ηδη με τους TV Jones Classic η ακομη καλυτερα με τους TV Jones Ray Butts ? Εχει νοημα η αντικατασταση, η οι διαφορες θα ειναι αμελητεες?

 

Σε σχεση με τους TVJCL είναι ελάχιστα πΓιο bright & λίγο πιο hot. Oi TVJRB ειναι άλλου παπά ευαγγέλιο ,εχουν ΠΟΛΥ χαμηλη έξοδο και περισσότερα πρίμα, κατα τη γνωμη μου για ΕΜΕΝΑ ο τέλιος μαγνητης αλλα εγω παιζω σχεδον πάντα ΚΑΘΑΡΑ.....αν θες ευελιξία στην κιθαρα σου μην τους βάλεις.

21 λεπτά πριν, nklshp είπε

εβαλα παραγγελια μια Compton Bridge Titanium Tone Champered , παρελαβα ηδη violin raisin, της τοποθετησα ηδη το vibramate string spoiler.

 

Αυτα ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ μοντες και ευγε νεε μου που τις εκανες.

Η διαφορα στον ΗΧΟ μιας καλης bar bridge (εσυ το τερματισες και πηρες την Bentley των bar bridges ) με την tuneomatic ειναι ...εξωφρενικη (θα με θυμηθεις) .

Το string spoiler σε σωζει απο το ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ και αλλαζεις γρηγοροτερα χορδες απο οτιδηποτε άλλο συστημα ή γεφυρα έχω δοκιμασει....ακομα και...εγω 🤣 ΠΡΙΝ το SP έκανα κανα 20λεπτο να αλλάζω χορδες στην WF & τωρα σε 5 λεπτά (με locking method στα κλειδια)  είμαι ετοιμος...

 

Να την χαιρεσαι και συγχαρητηρια για την επιλογη σου!

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη η κούκλα!

 

Μην αλλάξεις μαγνήτες εάν δεν εξαντλήσεις κάθε πιθανή ρύθμιση στο ύψος τους, και στο ύψος των polepieces.

Ανάλογα με το τι "προβλημα" διακρίνεις στον ήχο, υπάρχει και η ανάλογη ρύθμιση στος μαγνήτες. 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Καλορίζικη η κούκλα!

 

Μην αλλάξεις μαγνήτες εάν δεν εξαντλήσεις κάθε πιθανή ρύθμιση στο ύψος τους, και στο ύψος των polepieces.

Ανάλογα με το τι "προβλημα" διακρίνεις στον ήχο, υπάρχει και η ανάλογη ρύθμιση στος μαγνήτες. 

 

 

Στις vintage Gretsch με Filtetones ΔΕΝ ειναι και τοσο απλη δουλεια το ανεβοκατεβασμα των μαγνητων ,στις περισοοτερες ΔΕΝ ειναι δυνατον να γινει απλα με τις βιδες,ευτυχως στις ιαπωνικες ειναι ΑΨΟΓΑ ρυθμισμενοι απο το εργοστασιο και δεν χρειάζεται να κανεις τιποτα (προσωπικα σε οσες εχω σεταρει,και εχω σεταρει παρα πολλες,τους αφηνω ησυχους.....)

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Κατα τη γνώμη μου και έχοντας φάει τις Gretsch με το κουτάλι (είναι οι δευτερες πΓιο αγαπημένες μου κιθαρες μετα τις Tele) OXI αν η κιθαρα σου ειναι ΜΕΤΑ το 2006 δηλ. την χρονια που "πηρε" η Fender την Gretsch & έβαλε επιτελους αξιοπρεπεστατους ALNICO Filtertones αντι για τους τρισάθλιους κεραμικους που ειχαν οι πριν το 2006 ιαπωνικες high end Gretsch ( φυσικα ΟΛΕΣ οι high end made in Japan Gretsch & οι πριν και η μετα την Fender εποχη ειναι ετη φωτος καλυτερα κατασκευασμενες απο τις Vintage Gretsch και ισως οι καλυτερα κατασκευασμενες vintage style/reissue κιθαρες αυτη τη στιγμη στον πλανητη 🙂 )

 

Ευχαριστω για ολα Νικο!!! Ναι ειναι του 2015.  Οταν την παρελαβα, μου εκανε εντυπωση η ποιοτητα κατασκευης, καθως και η κατασταση της, ηταν αχρησιμοποιητη.

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Καλορίζικη η κούκλα!

 

Μην αλλάξεις μαγνήτες εάν δεν εξαντλήσεις κάθε πιθανή ρύθμιση στο ύψος τους, και στο ύψος των polepieces.

Ανάλογα με το τι "προβλημα" διακρίνεις στον ήχο, υπάρχει και η ανάλογη ρύθμιση στος μαγνήτες. 

Ευχαριστω Γιωργο, 

Σιγουρα δε θα βιαστω, εχω  διαβαςει και το δικο σου review για την Gretsch και τους μαγνητες της .Μπραβο!!! Και καλοριζικη!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Μόλις χθες κατόρθωσα να φέρω τους μαγνήτες σε σημείο που να μην είναι μουντοί, αλλά πριμάτοι και καθαροί. Χαμήλωσα ύψος, σήκωσα λίγο κάποια συγκεκριμένα polepieces και, ως δια μαγείας, ο ήχος μου αρέσει.

 

Τσέκαρε εδώ

http://gretschpages.com/news/mals-big-guide-guitar-setup-and-troubleshooting/

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ευχαριστώ! Μόλις χθες κατόρθωσα να φέρω τους μαγνήτες σε σημείο που να μην είναι μουντοί, αλλά πριμάτοι και καθαροί. Χαμήλωσα ύψος, σήκωσα λίγο κάποια συγκεκριμένα polepieces και, ως δια μαγείας, ο ήχος μου αρέσει.

 

Τσέκαρε εδώ

http://gretschpages.com/news/mals-big-guide-guitar-setup-and-troubleshooting/

 

 

Οι δικοι σου θελουν "τάκωμα" για το ανεβοκατέβασμα όλου του μαγνητη ή αυτο γινεται όπως στους humbuckers απλα με τις δυο βιδες?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι TV Jones Classic σε σχέση με τους Filtertrons που φοράει, είναι η μέρα με τη νύχτα. Ξαφνικά θα αποκτησεις punch, clarity και articulation που οι ftrons δεν... κι εγώ δεν το πίστευα, κυριως γιατι θεωρουσα υπερβολή το να δωσεις τόσα λεφτά για οργανο και να πρέπει να κάνεις...αναβάθμιση, μεχρι που το πίστεψα.

 

Είμαι οπαδός των one-piece bridges, λόγω ευκολίας. Για τον ήχο δεν ξέρω ακόμη. Εγώ έχω κανει προσωπικα τεστ μεταξύ κινεζιάς t-o-m και οne piece χειροποίητη steel bar και σε ηχογραφημένα τεστ, δεν άκουσα διαφορά. Όσο κι αν το ήθελα, τουλάχιστον για τον κόπο μου. Χωρίς να σημαινει βέβαια αυτό ότι δεν μπορεί να έπαιζαν ρόλο και άλλοι παράγοντες, όπως το είδος των posts, η γωνια κλίσης των χορδών, το είδος/μάζα του οργάνου (οι δοκιμές εγιναν σε solidbody, όχι σε hollow).

 

Πανέμορφη, καλοριζικη, καλοπαικτη.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικοι μου σηκωνονται/χαμηλωνουν ακριβως οπως οι humbuckers, με εξτρα την τριτη βιδα που διδει κλιση. Ο,τι πρακτικοτερο εχω δει σε κιθαρα.

 

Οι filtertron δεν ειναι ετσι, απ' οσο διαβασα. Οι βιδες δεν κανουν και πολλα, περα απο το να ρυθμιζουν την κλιση. Απο κατω εχει pads για να σπρωχνουν τον μαγνητη, ενω για να τον χαμηλωσεις θελει μεγαλη διαδικασια. Δεν ξερω ποσα απο αυρα ισχυουν, αλλα παντα υπαρχει τροπος να ερθει ο μαγνητης εκει που τον θελουμε.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Οι TV Jones Classic σε σχέση με τους Filtertrons που φοράει, είναι η μέρα με τη νύχτα

 

Ναι αν μιλας για pre-Fender ceramic Filtertrons.

Σαφεστατα οχι αν μιλας για alnico Filtertrons από το 2003 & μετα.

 

Εχοντας αλλάξει σε μια άλλη WF σε TV Jones..... για εναν φιλο θα σου πω ότι απλά....έκλαιγε τα λεφτα του....γιατι η διαφορα ήταν πραγματικά ελάχιστη και επειδη ήταν και λίγο...ροκερ του έλειψε και το "δάγκωμα" των Gretsch Alnico Filtertrons . 

 

Βεβαια ο TV Jones έχει κάτι άλλα καλούδια....που μου τρεχουν τα σάλια ειδικα αυτούς τους T-Armonds  που ειναι TWANG machines.....&  direct replacement........ 

 

https://reverb.com/item/13471539-tv-jones-t-armond-t-series-dynasonic-reproduction-in-filtertron-size-nickel

 

 

edit. από λάθος έγραψα παραπάνω "2006", η Fender πήρε την Gretsch το 2002 & οι σωστοι Filtertron άρχισαν να μπαίνουν στις κιθαρες της απο το 2003 και μετα.   

 

 

22 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Εγώ έχω κανει προσωπικα τεστ μεταξύ κινεζιάς t-o-m και οne piece χειροποίητη steel bar και σε ηχογραφημένα τεστ, δεν άκουσα διαφορά

 

 

Ούτε στο τριξιμο?

Η δική μου tuneomatic έτριζε σαν την εντουρο της Μαρεβας...🤣 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου