Προς το περιεχόμενο

Gretsch G6119:Tennessee Rose


nklshp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σηκώνει πολλή ρύθμιση με τις βιδούλες. Σου προτείνω να τις βάλεις στη θέση τους, να χαμηλώσεις πάλι τους μαγνήτες, και να σηκώσεις ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες βίδες από τρεις στροφές. Τις βίδες που βάλεις στη θέση τους, άφησε τις στην αρχική τους θέση, δηλαδή τέρμα σφιγμένες. Θα έχει δυνατό και πιο καθαρό ήχο, με εντονότερο twang.

 

Εναλλακτικά, δοκίμασε να κάνεις το ίδιο όχι με 2 από κάθε μαγνήτη, αλλά με τις κλασικές 3+3 από κάθε μαγνήτη.

 

Δοκίμασέ το και πες μου εντυπώσεις.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Σηκώνει πολλή ρύθμιση με τις βιδούλες. Σου προτείνω να τις βάλεις στη θέση τους, να χαμηλώσεις πάλι τους μαγνήτες, και να σηκώσεις ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες βίδες από τρεις στροφές. Τις βίδες που βάλεις στη θέση τους, άφησε τις στην αρχική τους θέση, δηλαδή τέρμα σφιγμένες. Θα έχει δυνατό και πιο καθαρό ήχο, με εντονότερο twang.

 

Εναλλακτικά, δοκίμασε να κάνεις το ίδιο όχι με 2 από κάθε μαγνήτη, αλλά με τις κλασικές 3+3 από κάθε μαγνήτη.

 

Δοκίμασέ το και πες μου εντυπώσεις.

 

 

Τα εχω δοκιμασει ολα αυτα η πληρης αφαιρεση των bass side pole pieces με τους FT δουλεύει καλυτερα για αυτο που θελω (δηλ. καθαρισμα και twang μονο στην Ε & Α και διατηρηση του πιο γεματου ηχου στις υπολοιπες χορδες που ετσι κι αλλιως εχουν πριμα και twang) δηλ. εναν "Ψευτο HILOTRON" μαγνητη στην Ε & Α.

 

Ασε που στην Gretsch μου οι μαγνητες δεν ανεβοκαταβαινουν ετσι ευκολα θελει τρελλη μανουρα με τάκους και λαστιχα και αλλες ιστοριες τρομου 🙂,

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/3/2021 στις 1:32 ΜΜ, Superfunk είπε

 

 

Τα εχω δοκιμασει ολα αυτα η πληρης αφαιρεση των bass side pole pieces με τους FT δουλεύει καλυτερα για αυτο που θελω (δηλ. καθαρισμα και twang μονο στην Ε & Α και διατηρηση του πιο γεματου ηχου στις υπολοιπες χορδες που ετσι κι αλλιως εχουν πριμα και twang) δηλ. εναν "Ψευτο HILOTRON" μαγνητη στην Ε & Α.

 

Ασε που στην Gretsch μου οι μαγνητες δεν ανεβοκαταβαινουν ετσι ευκολα θελει τρελλη μανουρα με τάκους και λαστιχα και αλλες ιστοριες τρομου 🙂,

Εστω και καθυστερημενα ακολουθησα την προταση σου, για τους ιδιους ακριβως λογους. Το αποτελεσμα κατα την προσωπικη μου αποψη σε επιβεβαιωνει.!!! Ευχαριστω!!!  Τη δοκιμασα μονο με καθαρες ρυθμισεις, για τους αλλους ηχους...βλεπουμε... Εντυπωση μου εκαναν οι τρελες  ποσοτητες κεριου που έβγαλα, ξεβιδώνοντας και αφαιρώντας τις βιδες...

021E305B-F4F2-4E44-ABA0-913872D89AAE.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nklshp είπε

Εστω και καθυστερημενα ακολουθησα την προταση σου, για τους ιδιους ακριβως λογους. Το αποτελεσμα κατα την προσωπικη μου αποψη σε επιβεβαιωνει.!!! Ευχαριστω!!!  Τη δοκιμασα μονο με καθαρες ρυθμισεις, για τους αλλους ηχους...βλεπουμε... Εντυπωση μου εκαναν οι τρελες  ποσοτητες κεριου που έβγαλα, ξεβιδώνοντας και αφαιρώντας τις βιδες...

021E305B-F4F2-4E44-ABA0-913872D89AAE.jpeg

 

H Compton κούκλα. 

Πρέπει να την απογειωσε την κιθάρα. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 23/3/2021 στις 1:32 ΜΜ, Superfunk είπε

Τα εχω δοκιμασει ολα αυτα η πληρης αφαιρεση των bass side pole pieces με τους FT δουλεύει καλυτερα για αυτο που θελω (δηλ. καθαρισμα και twang μονο στην Ε & Α και διατηρηση του πιο γεματου ηχου στις υπολοιπες χορδες που ετσι κι αλλιως εχουν πριμα και twang

Σόρυ που πετάγομαι αλλά είδα κ το παρακάτω. Sf δοκίμασες και αυτό μήπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geka είπε

Ουπσ σόρυ. Αυτό.... 

 

 

ναι,απλα δεν μου αρεσε ο ηχος στις unwound χορδες ,προτιμω τον ογκο που εχουν με τον μαγνητη ως εχει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι επειδή ήταν μεταχειρισμένοι οι tv Jones που πήρα είναι πειραγμένοι οι πόλοι. Υπάρχει μια ανισσοροπια πχ οι μι και οι σι καντινια είναι πάρα πολύ δυνατές στην γέφυρα ενώ οι μπασες κάπως ασθενικες. Στις μπασες δεν υπάρχει attack στην γέφυρα και μου φαίνεται ότι ακούγεται χαμηλά.  Υπόψιν οτι έχω και flat πάνω 11 48. Το balance κάπως προσπαθώ να βρω. Οι tv Jones πάντως φοβεροί μαγνητες

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου