Προς το περιεχόμενο

Τι γίνεται με το ελληνικό τραγούδι σήμερα;


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Tamtam είπε

 

 



Όχι βέβαια. Αν ήταν έτσι δεν θα συζητούσαμε, θα ήταν ληγμένο το παιχνίδι πριν αρχίσει.
Το κοινό αρέσκεται πάντα στο να έχει δικαίωμα επιλογής. Όταν οι επιλογές απουσιάζουν, κανένας δε νομιμοποιείται να λέει ότι "αυτό θέλει το κοινό". Όχι φίλε μου, αυτό του έδωσες να θέλει.
 

δεν έχει και άδικο πάντως. ο tempora, o mores. από παλιά τα έλεγαν. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, otto## είπε

 

αυτό κάτι μου θυμίζει πολύ έντονα. ρε τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει;

 

 

όχι;

δε σχολίασε κανεις. μονο εγω βλέπω κάποια ομοιότητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, otto## είπε

δε σχολίασε κανεις. μονο εγω βλέπω κάποια ομοιότητα; 

Τώρα που το άκουσα έχεις δίκιο. Έχει πολλά κοινά και στην ενορχήστρωση και στο στίχο. Και βέβαια μια διαφορά. Ο Πασχάλης τραγουδάει ενώ ο Maine ξύνει τη μύτη του. 

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Τώρα που το άκουσα έχεις δίκιο. Έχει πολλά κοινά και στην ενορχήστρωση και στο στίχο. Και βέβαια μια διαφορά. Ο Πασχάλης τραγουδάει ενώ ο Maine ξύνει τη μύτη του. 

 

εγώ θα έλεγα ότι εχε χάρει που κανείς δε θα πάρει χαμπάρι λογω ελληνικών. έχουν πάει σε δικαστηρια για πολύ πιο μικρές ομοιότητες. 

 

ειναι εμφανής η ομοιότητα και να σου πω την αλήθεια με χαλάει που το πουλάει για πρωτότυπη σύνθεση. ακόμα και ο στίχος βγάζει μάτι. τέλος πάντων. τι α κανς; να κάτσεις να μαλώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να αναφέρω,πάντα κατά την ταπεινή και προσωπική μου γνώμη στα 3 μεγαλύτερα προβλήματα που υπάρχουν στην χώρα μας,οσο αφορά την μουσική.

 

1) Έλλειψη φαντασίας.

Ξέρεις μέσα στα πρώτα δευτερόλεπτα τι θα ακούσεις,πως θα πάει το κομμάτι,πότε θα μπούν και θα βγούν τα όργανα και γενικά είμαστε προβλέψιμοι.Μέχρι βαρεμάρας.Υπάρχουν εξαιρέσεις,αλλά απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

 

2)Εμφανείς επιρροές.

Σε σημείο copy/paste.Οι εγγλέζοι διαθέτουν μιά απο τις καλύτερες χώρες μουσικής παραγωγής γιατί,εκτός απο καλοί μουσικοί,διαθέτουν και τους καλύτερους κλέφτες και ένα πλούσιο μουσικό ιστορικό αρχείο να το στηρίξουν.Σε αρκετά albums/tracks που έτυχαν παγκόσμιας αναγνώρισης,υπερβάλλοντας η μή,ο/οι υποφαινόμενοι δεν έγραψαν ούτε νότα!

 

3)Έλλειψη τεχνογνωσίας και κατά την λήψη,αλλά και κατά την επεξεργασία του ήχου.

Αυτό αφορά περισσότερο τα στούντιος.Τα ίδια μηχανήματα να δώσεις σε έναν αμερικανό,εγγλέζο,γάλλο,γερμανό,σουηδό και έλληνα,θα καταφέρουμε να κάνουμε την χειρότερη ηχογράφηση,την χειρότερη μίξη και μάστερινγκ με διαφορά.Η αν κάνουμε κατί πολύ καλό,θα το μαμήσουμε στο επόμενο στάδιο.Θέλει προσπάθεια να είσαι ο χειρότερος,δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται.

 

$$$4)Εξειδίκευση.

'Οποιος κακομοίρης είναι χωμένος απο το πρωί ως το βράδυ να μιξάρει ρούμπες,rap,τσιφτετέλια,death metal,psy trance,blues και charleston μαζί,ξέρει τι λέω.Θα μπορούσε να είναι χειρότερα.Να είσαι ας πούμε σουηδία και να μπαίνει άλλος για το kick η τα drums,άλλος για τα synths η τις κιθάρες,άλλος για την στερεοφωνία,για φωνές κ.τ.λ και να πρέπει μετά που θα φτάσεις με το καλό πίσω,να πάρεις σκουφάκι,γυαλιά και βατραχοπέδιλα και να διασχίσεις όοολη αυτή την διαδρομή μέχρι την διόριγα του γιβραλτάρ και μετά ίσα πάνω,να στρίψεις δεξιά απο δανία και όταν πίασεις στεριά να μην ξανασηκώσεις τηλέφωνο με κωδικό απο ελλάδα ποτέ ξανά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου