Προς το περιεχόμενο

Improvisation in D minor


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να πάει καλά η ημέρα, μαζί με το πρωινό καφεδάκι ρίχνω και μια πενιά...

 

D minor improvisation.mp3

 

(telecaster->mini ts->green russian->HT1R emulated output)

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • gkourmoul1 changed the title to Improvisation in D minor

Μια μικρή κοιλίτσα μεταξύ 1.40-1.50 και η αλλαγή στο 1.54 δείχνει ότι κάπου θα πάει, αλλά ξαναγυρίζει πίσω και ξαναπηγαίνει...Δεν ξέρω αν με πιάνεις.

Ωραία η ιδέα για την αλλαγή, αλλά λίιγο την στραπατσάρησες.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To green russian ειναι ενας τυπος big muff με πιο εντονα μεσαια. Κατι μεταξυ distortion και fuzz, βγαζει εναν παχυ violin like ηχο. Οσο πιο low output ενισχυτη και μαγνητες του διδεις, τοσο καλυτερο ηχο βγαζει.

 

Μετα το πρωτο διλεπτο επαναλαμβανομαι, ειναι η αληθεια.  Δεν καταφερα να βγαλω αλλους ηχους απο αυτο το backing track.  Ισως εαν εκανα αλλο ενα take με αλλη κιθαρα ή αλλο ηχο να επαιζα κατι διαφορετικο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πετάλι δηλαδή?

 

Ναι υπάρχει επανάληψη. Ακούς κάτι ωραίο σίγουρα, σωστό και το χέρι τρέχει αλλά δεν υπάρχει αλλαγή.

Πήγες να το αλλάξεις εκεί στη μέση αλλά δεν πέτυχε. Θα ήταν μεγαλειώδες αν πετύχαινε.

Σε συνδυασμό με το άλλο περι έμπνευσης, θα έλεγα ότι αρκεί σαν βασική ιδέα, αλλά θα ήθελε μια γέφυρα, ένα κάτι άλλο, ένα βοηθητικό θέμα να αλλάξει το αυτί. Αλλιώς είναι όντως αυτοσχεδιασμός σε μπάκινγκ, πολύ καλός μεν, αλλά...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταλι της EHX ειναι, και μαλιστα πολυ οικονομικο. 

 

Κοιτα, αυτο το "μεγαλειωδες" που περιγραφεις ειναι ο στοχος μου. Καμια φορα το πλησιαζω -απο μακρια- σε κομματια μου, μετα απο πολλα takes, κοψε-ραψε και προετοιμασια.

 

Οταν καταφερω να το κανω με ευκολια σε ενα take, χωρις προετοιμασια, τοτε μπορω να πω οτι θα εχω γινει και μεγαλειωδης κιθαριστας. Μεχρι τοτε εχω πολλα ψωμια να φαω...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πεταλι της EHX ειναι, και μαλιστα πολυ οικονομικο. 

 

Κοιτα, αυτο το "μεγαλειωδες" που περιγραφεις ειναι ο στοχος μου. Καμια φορα το πλησιαζω -απο μακρια- σε κομματια μου, μετα απο πολλα takes, κοψε-ραψε και προετοιμασια.

 

Οταν καταφερω να το κανω με ευκολια σε ενα take, χωρις προετοιμασια, τοτε μπορω να πω οτι θα εχω γινει και μεγαλειωδης κιθαριστας. Μεχρι τοτε εχω πολλα ψωμια να φαω...

 

αυτό που λεω είναι θέμα σύνθεσης. Η αλλαγή θέλει άλλα ακόρντα. Τα ετοιμάζεις από πριν τα γράφεις στο χαρτί κάνεις την προπόνηση πως θα αλλάξεις τις κλίμακές σου, έστω απλά τόνος μπορεί να είναι και όταν παίζεις το σόλο εκεί πάς εκεί που πρέπει. Μεγαλειώδης είσαι. Το χέρι πηγαίνει. Κάποιος πρέπει να του πει που θα πάει.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου