Προς το περιεχόμενο

Οι τηλεοράσεις άλλοτε ...και τώρα


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

Την εβδομάδα που μας πέρασε και κατά τη διάρκεια μια φωτογράφησης, σαν ανόητος που είμαι, κόλλησα ένα φωτιστικό 1000 watt στην τηλεόραση που είχα για καθημερινή χρήση (ευτυχώς, αν πάθαινε κάποια άλλη TV μου τίποτα θα αυτοκτονούσα) και υπερθερμάνθηκε (λογικό) και έλιωσαν στο σημείο εκείνο τα πλαστικά της και η οθόνη και άρχισε να βγαίνει και καπνός και .…μόλις που την πρόλαβα μην πιάσει και φωτιά.

 

Φυσικά την πέταξα και την αντικατέστησα ΑΜΕΣΑ, με μια smart LG  24άρων ιντσών (δεν είχε άλλες πλέον "κανονικές" ) ....με 140 € και 12 δόσεις….....

 

Ασχολήθηκα κάνα μισάωρο μαζί της, και είδα ότι έχει δωρεάν ένα «μπουκέτο» διαδικτυακών καναλιών (μέσω Ethernet ή wi-fi σύνδεσης) το Rakuten TV, με πάνω από 60 κανάλια .

Φυσικά έχεις τα γνωστά Ελληνικά, και τη δυνατότητα σύνδεσης  usb για να βλέπεις και ταινίες.

 

Και ξαφνικά σκέφτηκα πόσο φθηνή είναι και πόσα πράγματα μπορείς να δεις σε αυτή…........και θυμήθηκα την πρώτη μας έγχρωμη  tv , την GRUNDIG SUPER COLOR A6600 SERIE ST3020  (1981),που ο πατέρας μου πλήρωσε τα μαλλιοκέφαλα του να την αποκτήσουμε, και είχαμε δύο κανάλια…..και ούτε καν VCR (πήραμε πολύ αργότερα το 1987).

 

Και θυμήθηκα επίσης με πόση λαχτάρα περίμενα και είδα (την ώρα προβολής , όχι όποτε θέλω On demand) , το "victory” του 1981 του John Huston στην ΕΡΤ1 (θα το ξαναδώ σήμερα που το θυμήθηκα, τιμής ένεκεν, αλλά δεν θα είναι το ίδιο) , μια ταινία που περιμέναμε όλη την εβδομάδα όλοι στο σχολείο να δούμε, και αφού την είδαμε , την άλλη μέρα σε όλα τα διαλείμματα του δημοτικού τη συζητούσαμε με τους συμμαθητές μου (δεν ασχοληθήκαμε με το πολιτικό θέμα, δεν μας ένοιαζε, αλλά φυσικά με την μπάλα.…που έπαιζαν)…...και διαπίστωσα πως μετά από 40 χρόνια θυμάμαι και την tv και την ταινία και τις συζητήσεις με τους συμμαθητές μου και το feeling, και λέω ανάθεμα και  αν μετά από μια εβδομάδα θυμάμαι τι είδα στην νεα LG και πως ήταν η ίδια  η Tv, πώς μύριζε όταν ζεσταινόταν οι πύκνωνες της και αυτό το καφέ της ξύλο…...(που δεν έχει) .

 

Τα πράγματα άλλαξαν, προς το χειρότερο αν με ρωτάτε, οι «πολυτέλειες» μας έκαναν μαλθακούς και αχόρταγους με μόνιμη ανηδονία,  και το συνδέω και με το άλλο θέμα που τρέχει για την ....κατάθλιψη.

IMG_7062.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, LK είπε

 

 

 

Ασχολήθηκα κάνα μισάωρο μαζί της, και είδα ότι έχει δωρεάν ένα «μπουκέτο» διαδικτυακών καναλιών (μέσω Ethernet ή wi-fi σύνδεσης) το Rakuten TV, με πάνω από 60 κανάλια .

 

 

 

Εγώ το είδα αυτό πριν 6-7 χρόνια που πήρα την δική μου. 🤣

 Μάλλον είναι smart.

 Άμα ασχοληθείς κι άλλο θα δεις πως μπορείς να κάνεις cast την οθόνη του κινητού σου και άμα είσαι συνδεδεμένος στον λογαριασμό google σου από την youtube εφαρμογή της και την έχεις συνδεδεμένη στο ίδιο δίκτυο με το κινητό σου, θα διαλέγεις βίντεο από το κινητό σου και θα τα στέλνεις κατευθείαν να τα δεις στην τηλεόραση.

 Μπορείς να βάλεις και άλλες εφαρμογές, βάλε να βλέπεις τον καιρό. 🤣

 

 Εγώ πάντως τόσα χρόνια δεν έχω πάθει κατάθλιψη που τα χρησιμοποιώ.

 Για εμένα άλλοι είναι σημαντικότεροι παράγοντες για την εκδήλωση κατάθλιψης ή μανίας.

 

 Πιο πολύ όταν χρησιμοποιείς αυτά το βλέπω για κόπωση, γιατί καταπονείς το νευρικό σου σύστημα αφού αλληλεπιδράς περισσότερο με τα μέσα και το να βλέπεις οθόνες συνέχεια έχει συνδεθεί με την χρόνια κόπωση, έτσι θυμάμαι.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

 

 

 Πιο πολύ όταν χρησιμοποιείς αυτά το βλέπω για κόπωση, γιατί καταπονείς το νευρικό σου σύστημα αφού αλληλεπιδράς περισσότερο με τα μέσα και το να βλέπεις οθόνες συνέχεια έχει συνδεθεί με την χρόνια κόπωση, έτσι θυμάμαι.

 

 

 

Ουτε την χρειάζεται ούτε την αντέχει ο ανθρώπινος νους τόση πληροφορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Ουτε την χρειάζεται ούτε την αντέχει ο ανθρώπινος νους τόση πληροφορία.

έχω εθισμό.

 Μου το έχουν πει οι γιατροί.

 Και γιατρό στην οικογένεια είχα και από 5 χρονών μου έλεγε πως είμαι εθισμένος στα κομπιούτερ και στα παιχνίδια και τα synthesizer.

 Είμαι εθισμένος στην πληροφορική.

 Δεν υπάρχει σωτηρία για εμένα.

 Και έκανα κι άλλα πράγματα, όλα τα άλλα τα έκανα, αλλά αυτό μου πήρε τον περισσότερο χρόνο στη ζωή μου.

 Με ρούφηξε μέσα του και με κατάπιε.

 Αυτός είναι ο κόσμος μου, εγώ έχω μάθει έτσι από μικρός.

 Απλά συμμετείχα αναγκαστικά και στον πραγματικό κόσμο.

 Και ο έξω κόσμος πολλές φορές με πλήγωσε, με απογοήτευσε.,

 Ενώ ο ψηφιακός κόσμος δεν με πρόδωσε ποτέ🤣

 

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Μπήκαν κι όλας σε μουσεία οι crt τηλεοράσεις....; 😇

Παιζουν , με rotation , μια φορα την εβδομάδα η κάθε μια , για συντήρηση από καμία ταινία, αλλά δεν θα τις βάνω να παίξουν και σαρβάιβορ. 😛

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, LK είπε

δεν θα τις βάνω να παίξουν και σαρβάιβορ. 😛

 

Έχει η πίτσα φαν προσφορά σαρβάιβορ σήμερα, "Φαγανοί εναντίον πεινασμένων".

Πήρα μια σπέσιαλ με φιλαδέλφεια στο στεφάνι.

 

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι αντιμετωπίζω την τηλεόραση ως άλλη μια κοινή οικιακή συσκευή. Εδώ να διευκρινήσω ότι βλέπω ελάχιστη τηλεόραση και ποτέ το καθημερινό πρόγραμμα. Επειδή λοιπόν θα δω συγκεκριμένα πράγματα, με διευκολύνουν πάρα πολύ όλες οι ευκολίες συνδεσιμότητας που παρέχουν οι καινούριες smart. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τηλεόραση στο σπίτι. Η πρώτη μας τηλεόραση στο πατρικό μέχρι και που έφυγα φοιτητής ήταν μια ASA. Θηρίο!

Επεξεργασμένο από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η αλήθεια είναι πως είμαι σε μια (τουλάχιστον) οθόνη μπροστά τις περισσότερες ώρες της ημέρας. Και το περιεχόμενο μπορεί να είναι δουλειά και παράλληλα το Al Jazeera με ειδήσεις, ενω εύκολα καταλήγω και στο Youtube ή σε μια συζήτηση. 

Είναι για μένα δύσκολο να ξεχωρίσω την τηλεόραση απο τον υπολογιστή.

Ναι μεν υπάρχει και μια μεγάλη οθόνη στο living room και την συναντώ μετα τις 10μμ με την υπόλοιπη οικογενεια να κουτσομπολέψουμε τη μέρα και να δούμε κάποια σειρά στο Netflix.

Αυτό δε που μου έχει κάνει η on demand υπηρεσία και η πληθώρα επιλογών, είναι να διακόπτω συχνά μια ταινία στο πρώτο τέταρτο λόγω προβλέψιμης συνέχειας ή χολυγουντιανής σκηνοθεσίας και περιεχομένου. Δύσκολα βρίσκω και κάποια στα γούστα μου είναι η αλήθεια αφου γέρασα ρε φίλε, βαριέμαι τα fiction και action movies και τελευταία δεν κυκλοφορεί και τίποτ' άλλο. 

Το σίγουρο πάντως είναι πως η τηλεόραση είναι παντού πια (υπολογιστές, κινητά) και δεν είναι μια συσκευή σαν το ψυγείο στην κουζίνα. Αρα δεν υπάρχει τηλεόραση!

Βλέπουμε τα υπόλοιπα της και είναι άλλη μια αυτόνομη συσκευή σαν τα βίντεο που έπαψαν να υπάρχουν.

Οθόνες με ασύρματη συνδεσιμότητα για περιεχόμενο απο οποιαδήποτε multitasking συσκευή θα είναι, οι δε παραδοσιακοί τηλεοπτικοί σταθμοί ήδη έχουν χάσει το νόημα ύπαρξης τους μιας και στη γενιά του γιού μου που είναι 25 ετών είναι σχεδόν άγνωστοι, αφου το προκατ πρόγραμμα μεταξύ διαφημίσεων που προσφέρουν είναι περιορισμένου ενδιαφέροντος που απευθύνεται σε πολύ ευρύ ηλικιακό κοινό και εξυπηρετεί μόνο τις προηγούμενες γενιές που θα χαθούν μαζί τους.

  • Like 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Οι τηλεοράσεις άλλοτε ...και τώρα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου