Προς το περιεχόμενο

Δημοπρασίες στις Αγγελίες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν αγοραστής, δεν θα έμπαινα ποτέ σε διαδικασία πλειοδότησης. Σαν πωλητής δεν θα ήθελα να βάλω τον κόσμο σε διαδικασία πλειοδότησης. Πιστεύω οτι δεν υπάρχει λόγος να πολυπλοκεύουμε κάτι που λειτουργεί μια χαρά στην απλή εκδοχή του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα τα πάει καλά αυτό

 

υπάρχουν τόσα πολλά που μπορούν να πάνε στραβά

  • Χαχα 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στραβές πάντα μπορεί να υπάρξουν, ακόμα και στα καλύτερα οργανωμένα ιντερνετικά "μαγαζιά". Για να είμαστε ειλικρινείς, δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές στις ασφαλιστικές δικλείδες για ένα τέτοιο εγχείρημα.

1. Σε περίπτωση πώλησης, ένα μικρό ποσό να πηγαίνει στο Νοιζ και εκείνο με τη σειρά του να φροντίζει όλα να δουλεύουν όσο καλύτερα γίνεται. Θα έλεγα πως δεν πρέπει να είναι ποσοστό, εκτός αν ο Γιάμεθ έχει βλέψεις να το κάνει μαγαζί (δεν το αναφέρω ειρωνικά). Αντί να δίνουμε 5 η 10 Ε για να τονίσουμε την αγγελία μας, να πηγαίνουν στην πλατφόρμα όταν κάτι πωλείται. Άλλωστε, και τώρα η αξία του προϊόντος δεν μεταβάλλει το ποσό του τονισμού της καταχώρησης.

2. Πληρωμή μέσω Pay Pal. Ξέρω πως πολλοί θα στραβομουτσουνιάσουν αλλά καλώς η κακώς είναι ο ασφαλέστερος τρόπος διασφάλισης της συναλλαγής, ειδικά σε δημοπρασίες. Μπορείτε άλλωστε πάντα να παρακάμπτετε συστήματα και πλατφόρμες, επικοινωνείτε και κανονίζετε μεταξύ σας και όλα καλά, η κακά, δικό σας θέμα.

3. Τα μεγάλα φόρα του εξωτερικού έχουν απλούς αλλά απαράβατους κανόνες και σαφώς πεπαιδευμένα μέλη. Η κοινωνία των μουσικών - μελών μπορεί να είναι πολύ εξυπηρετική, όμως εύκολα γίνεται σκληρή, άτεγκτη σε περιπτώσεις παρασπονδιών. Δε νομίζω πως έχουμε την ωριμότητα για κάτι τέτοιο, απο την άλλη, αν δεν δοκιμάσεις και δεν κάνεις κάποια πρώτα βήματα δεν πρόκειται να φτάσεις πουθενά.

Επεξεργασμένο από ez
  • Like 3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yameth είπε

Ποιος ο λόγος να διαγραφεις προσφορές;

 

Για 3 λόγους βασικά, αν και νομίζω οτι με ελάχιστο και ανώτερο όριο τιμής τα 2 πρώτα δεν χρειάζονται :

1) Αν δεν υπάρχει αρχική τιμή για να σβήνεις ανόητα χαμηλά bids

2) Για να σβήνεις κάποιους που κάνουν 999999999.99 και μπλοκάρουν τη διαδικάσία

3) Ως μέσο πίεσης στον αγοραστη, π.χ. αν δεν πάρω χρήματα μέχρι τότε, σου σβήνω την προσφορά και όποια άλλη κάνεις και συνεχίζω.

 

Έχω δει και στάτους "reserved" (μπάνει και βγαίνει όποτε ο πωλητής θέλει (κρύβοντας τις προσφορές), όπου ο πωλητής παγώνει τη διαδικασία, συνήθως απο την ώρα που έχει κάποιο deal, μέχρι και να γίνει η πληρωμή. Αυτό είναι ένα μέσο του αγοραστή, μιας και αν υπάρχει deal, ζητάει απο τον πωλητή να παγώσει τη διαδικασία και να αποκλέισει μεγαλύτερες προσφορές, κλειδώνοντας κατά κάποιο τρόπο την τιμή (αν και κάποιος ενδιαφερόμενος μπορεί πάντα να κάνει προσφορά με μήνυμα - στα τυφλά όμως αφού η προσφορά θα είναι κρυμμένη).

Επεξεργασμένο από mkm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα και υλοποιήσιμη κατά τη γνώμη μου αλλά χρειάζεται μερικές πολύ βασικές δικλείδες:

 

1. Μοναδικός λογαριασμός μέσω επαλήθευσης τηλεφώνου. 

 

2. Όλη η επικοινωνία μέσω νόιζ ώστε να υπάρχουν όλα γραπτά και καταγεγραμμένα.

 

3. Ο διαχειριστής να αποφασίζει σε περίπτωση διαφωνίας.

 

4. Ο κατά την κρίση της διαχείρισης κακόβουλος/ απατεώνας να δέχεται μόνιμο ban.

 

Υγ εάν απλά βασιστεί η όλη ιδέα στην καλή θέληση και στην εντιμότητα δεν πρόκειται να λειτουργήσει

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι, ή το στήνεις σωστά, ή δεν το στήνεις καθόλου.

Και είναι δύσκολο και κοστοβόρο να το στήσεις σωστά.

Θέλει ανθρώπους, εργαλεία, και συνεχή υποστήριξη.

Και τον LK να φτιάξει ένα καταστατικό που να είναι υποχρεωμένα να αποδεχτούν τα μέλη.

 

Εκτός και θέλουμε μόνο επιδερμική προσέγγιση.

Αλλά κι αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι.

Σε αυτή την φάση, θεωρώ ότι το γενικότερο κόστος είναι μεγαλύτερο από το συνολικό όφελος που θα έχει.

 

Εκτός βέβαια, και αν οι φιλοδοξίες για το smart noiz, είναι πολύ μεγαλύτερες από ότι φαντάζομαι.

Μακάρι βέβαια να είναι μεγαλύτερες.

 

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ez είπε

 

1. Σε περίπτωση πώλησης, ένα μικρό ποσό να πηγαίνει στο Νοιζ και εκείνο με τη σειρά του να φροντίζει όλα να δουλεύουν όσο καλύτερα γίνεται.

 

2. Θα έλεγα πως δεν πρέπει να είναι ποσοστό, εκτός αν ο Γιάμεθ έχει βλέψεις να το κάνει μαγαζί (δεν το αναφέρω ειρωνικά). Αντί να δίνουμε 5 η 10 Ε για να τονίσουμε την αγγελία μας, να πηγαίνουν στην πλατφόρμα όταν κάτι πωλείται.

 

3. Άλλωστε, και τώρα η αξία του προϊόντος δεν μεταβάλλει το ποσό του τονισμού της καταχώρησης.

 

4. Μπορείτε άλλωστε πάντα να παρακάμπτετε συστήματα και πλατφόρμες, επικοινωνείτε και κανονίζετε μεταξύ σας και όλα καλά, η κακά, δικό σας θέμα.

 

 

Ηλία συμφωνώ γενικά, αλλά ....

 

1. Αυτό θα ανεβάσει τις τιμές, καθώς το κόστος της αγγελίας θα ενσωματώνεται στην τιμή του αντικειμένου.

 

2. Διαφωνώ ως προς το σταθερό ποσό.

Θα πρότεινα ποσοστό, αλλά με ταβάνι (δηλαδή πχ max 30).

Δεν γίνεται να πουλάς ένα πετάλι 40 - 50 ευρώ, και να δίνεις το 20 - 25% για την αγγελία.

Αν πουλάς μια κιθάρα 800, ένα 10 - 20άρικο είναι λογικό.

 

3. Αυτό συμβαίνει, γιατί στην προκειμένη περίπτωση αγοράζεις εκ των προτέρων μια υπηρεσία που σε βοηθάει να πουλήσεις, άσχετα με το αν πούλησες τελικά.

Γι' αυτό και κανείς δεν θα την αγοράσει για πράγματα μικρού κόστους.

 

4. Αυτό είναι τεράστιο πρόβλημα. Γιατί θα πρέπει να φαίνεται και να αποδεικνύεται ότι η συναλλαγή δεν έγινε μέσω του site.

Γιατί αν υπάρξουν προβλήματα, θα έχεις τρέξιμο μετά.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αντίστοιχο Νοιζ στο Βέλγιο, έχω αντιμετωπίσει τα εξής που μπορεί να συμβούν:

Περιπτώσεις:
α) ο καλύτερος πλειοδότης κάνει πίσω . Αποτέλεσμα: με κρεμάει γιατί δεν θα θελα να το πουλήσω στον αμέσως παρακάτω, γιατί η προσφορά του δεύτερου είναι πολύ πιο χαμηλή. Αρα δεν θα πρέπει να είναι δεσμευτικό το ναπουλήσω στον αμέσως καλύτερο.

β) δεν θέλω να πουλήσω σε έναν συγκεκριμένο μαλάκα που με έστησε στο παρελθόν και δεν ήρθε ποτέ να πάρει κάτι που είχε συμφωνήσει να πάρει. Το να έχει δικαίωμα αυτός να κάνει bιd σε ό,τι πουλάω, μπροεί να μου χαλάσει την πώληση. Πρέπει να έχω λοιπόν δικαίωμα να μην πυολησω αν δεν θέλω ή να σβήσω μια προσφορά.

γ) ενώ ΄κάποιος πλειοδοτεί, μου στέλνει PM κάποιος άλλος που προσφέρει το asking price και προτιμώ να το δώσω σε αυτόν.
 

δ) ενώ έχω κανονίσει να αγοράσω κάτι - βάσει της προσφοράς που έκανα ΚΑΙ προσωπικού μηνύματος που έστειλα, ο τύπος με ειδοποιεί ότι τελικά πουλήθηκε (σε κάποιον φίλο του; σε κάποιον που πήγε άμεσα και το πήρε; σε άλλο μέλος της μπάντας; άλλαξε γνώμη και δεν πουλάει; κλπ κλπ)

ε) πρόσφερα 100 ευρώ για το ταδε, ο πωλητής δεν επικοινωνεί μαζί μου γιατί περιμένει κι άλλες προσφορές, και εν τω μεταξύ, όσο περιμένω το βρίσκω 80 ευρώ. Πάω και το αγοράζω και πριν προλάβω να αποσύρω την προσφορά μου από τον πρώτο, εκείνη την αποφράδα μέρα ο πωλητής του πρώτου αποφασίζει να μου γράψει ότι ΟΚ, έλα πάρτο για 100 ευρώ. Τι γίνεται τότε; Πρέπει να το πάρω υποχρεωτικά; Κι αν δεν το πάρω, δεν γίνομαι μαλάκας;

στ) κάτι που συμβαίνει πολυ΄συχνά εκεί, είναι ο πωλητής να βάζει φίλους και γνωστούς του να ποντάρουν προσφορές, γαι να αυξήσει την τιμή. Δηλ. ενώ έχει βάλει αρχική τιμή εκκίνησης μηδέν ή πολυ΄χαμηλή, πχ. 20 ευρώ, πάω εγώ και ποντάρω π.χ. 50. Μέσα σε δυο ώρες έχουν έρθει άλλοι τρεις που ποντάρουν 75, 80 κλπ. Πολύ κοντά στην τιμή που θα μπορούσε να το πουλήσει φυσιολογικά . Δεν χτυπάω παραπάνω, γιατί με τόσα και λίγο παραπάνω το παίρνω καινούριο.
Τις επόμενες μέρες όμως, βλέπω ότι η αγγελία δεν φεύγει, το αντικείμενο δεν πωλείται κι ας έχει καλές πρσφορές. Αυτό σημαίνει ότι αυτοί που πόνταραν, απλά ήθελαν να ανεβάσουν την τιμή και όχι να το πάρουν.

Εν κατακλείδι Η γνώμη μου είναι αν επιλεχθεί τελικά να μπεί σύστημα με προσφορές, να μην είναι δεσμευτικό τίποτα. Ούτως ή άλλως, και προσφορές να υπάρξουν, όποιος θέλει κάτι, θα μπορεί να επικοινωνήσει απευθείας με τον πωλητή χωρίς να κάνει ποτέ προσφορά, σωστά;
Επιπλέον, στην περίπτωση των προσφορών, θα πρέπει ο πωλητής να κοιτάξει να επικοινωνήσει με όποιον (θεωρήσει ότι) πλειοδότησε με καλή προσφορά. Το οποίο περιπλέκει κάπως τα πράγματα. Συνήθως αυτός που ζητά κάτι θα έπρεπε να επιδιώκει την επικοινωνία.

Και κάτι ακόμα: αν μπει πιλοτικά (καλό έ; ) σύστημα προσφορών, θα πρέπει να δίνεται η δυνατότητα ο πωλητής να θέσει φιξ τιμή αν θέλει και όχι υποχρεωτικά σύστημα προσφορών. Όπως γίνεται π.χ. στο Reverb.com.
Αν υπάρξει αυτή η δυνατότητα, το να ορίζεις δηλ. φιξ τιμή αν το θες, στο κάτω κάτω, αν ψήνεται η διαχείριση να βάλει σύστημα προσφορών, ας το κάνει,  και βλέποντας κρίνει αν αποδίδει ή όχι.

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εύλογα ερωτήματα, αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχει ενδιάμεσος όλα λύνονται με την καλή διάθεση (αν υπάρχει) των ενδιαφερόμενων. Αντίστοιχα συμβαίνουν στις αγγελίες πχ συμφωνείς να αγοράσεις κάτι με 100 ευρώ και κανονίζετε να βρεθείτε σε δύο - τρείς μέρες και στο ενδιάμεσο το βρίσκεις προσφορά στα 50€. Αντίστοιχα κάνεις μια ψιλο-εκπτωσούλα σε κάποιον για κάτι που πουλάς αλλά στο ενδιάμεσο εμφανίζεται τρίτος που δίνει όλο το ποσό. Και στις δύο περιπτώσεις, θεωρητικά αν υπάρχει καλή διάθεση λύνεται αλλιώς πέφτουν μπινελίκια. Τώρα αν υπάρχει ενδιάμεσος που κάνει δέσμευση ποσού όλα αυτά λύνονται είτε μας αρέσει είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο λιγότεροι κανόνες τόσο το καλύτερο.Οι κανόνες ευνοούν τους παραβάτες.

Απλά βρείτε ένα τρόπο που να τσουλαει εύκολα η διαδικασία.

Προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου οι δημοπρασίες αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου