Προς το περιεχόμενο

Νούμερα χορδών και setup


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, geka είπε

βSf εννοείται ότι το χω διαβάσει όλο το άρθρο σου για το setup αλλά φοβάμαι Ν το κάνω ακόμα....... 

ΓΙΑ την ιστορία έχω τις pyramid maximum Performance 11 48 και θέλω να δω και τις pyramid Nickel Classics, τις αντιstοιχες pyramid flatwound και ίσως τις thomastik Power Brights. 

Κάποια στιγμή Θ δω και το 10 38 που λέτε πολλοί εδώ μέσα. 

 

 

 

Αν βαλεις το ιδιο gauge (με εξαιρεση τις FW αν εχεις αδυναμο μπρατσο) δεν νομιζω να εχεις θεμα...ισως λιγο το intonation & αν ειναι strat το θεμα του λεβΓιε (αν βαλεις FW) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geka είπε

Tele semi hollow εχω με μονο μαγνητη στην γεφυρα και διπλο πανω.

 

 

 

Προχωρα ακαθεΧτος τοτενεσ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok. Θενκς..... 

Παντωε καποια στιγμη θα παρω καμια κιθαρα με 80 100 ευρω και δοκιμασω ολο το αρθρο για το σεταπ πανω της.

Ο προβληματισμος που εχω ειναι ο εξης:

Απο τη μια με βολευουν οι 11 αρες(μου φσινονται καπως πιο σταθερες στο παιξιμο μου, δεν κανω bends συχνα) και μπορω να παιζω καπως πιο δυνατα και ρυθμικα. Απο την αλλη στις μπασες ειδικα στον πανω μαγνητη θολωνουν καπως.

Οποια γνωμη ευπροσδεκτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, geka είπε

Οποια γνωμη ευπροσδεκτη.

 

 

10-38 😅

 

εξω απο την πλακα δεν μπορεις να εχεις και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο,οι χοντρες wound strings θα ειναι παντα θολες σε σχεση με τις λεπτες και με λιγοτερο twang ,ενω θα "πεθαινουν" και πιο γρηγορα (οι λεπτοτερες wound strings κρατανε περισσοτερο χρονο το twang, ακομα και για  10 ωρες παιξιματος, απο τις πιο χοντρες).

 

θες δεν θες ομως πρεπει να διαλεξεις χορδες που ταιριαζουν σε ΕΣΕΝΑ και στον τροπο που παιζεις...προσωπικα οσο...γερναω παιζω και πΓιο ΑΠΑΛΑ γιατι ετσι βγαζω καλυτερο ηχο....εχω να σπασω χροδη 10ετιες.... αν δεν μπορεις/δεν θες να αλλαξεις τον τροπο που παιζεις τοτε πρεπει να χρησιμοποιεις το gauge που σου ταιριαζει...

 

μεγαλο ρολο παιζει και η ΠΕΝΑ που χρησιμοποιεις σε σχεση με τη χορδη...εγω απο heavy πηγα σε medium εδω και χρονια και ετσι μπορεσα να κατεβασω και gauge (για 10ετιες επαιζα με 12αρες & 11αρες) και να εχω περιπου το ιδιο "response" στη χορδη.

 

γενικα η επιλογη χορδης ειναι κατι εντελως προσωπικο και YMMV και δεν υπαρχουν κανονες....

 

Αλλωστε κατι που ενοχλει καποιον (εμενα ας πουμε με ενοχλει τρομερα η 17αρα G plain στο 10αρι σετ και επαθα πλακα με το ποσο balanced ακουγεται μια 15αρα στη θεση της) καποιος αλλος δεν το καταλαβαινει καν (τι μπορει να νοιαζει ας πουμε το "σκοτωμενο"   twang  μιας χορδης που εχει παιξει 6 ωρες,καποιον που παιζει καθαρα μονο το  10% του χρονου του και σολαρει μονο στα καντινια ενω δεν παιζει ποτε ανοιχτες wound χορδες στα riff & single note lines?) 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτομερεστατος. Καλα οι διαφορετικες πενες ειναι λες κι αλλαζεις eq πολλες φορες. Καποια σιγμη ειχα απογοητευτει τοσο πολυ κ τελικα εφταιγε η πενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Προ ετών έριξα κατά ένα το gauge, πήρα πιο μαλακές πένες, σετάρισα λίγο ξανά το όργανο και με 6 ευρώ είπα "με γεια η νέα μου κιθάρα". Φοβερή αίσθηση!

Επεξεργασμένο από Jet72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρόλο που είμαι αρκετά ικανοποιημένος μερικές φορές έχω τη δυσκολία στην επιλογή χορδών σεταπ, πενων κλπ την έχω γιατί ο ένας μαγνήτης είναι διπλός(γίνεται μονος με push pull, αλλά γίνεται λίγο αδυναμος) στον Neck και μόνος στην γεφυρα.  Είναι σαν να θέλουν αντίθετες ρυθμίσεις. Δεν μπορώ να βρω τη χρυσή τομή. Άλλες φορές μου φαίνονται όλα κομπλέ. Έχω συμβιβαστει με τα ρυθμικά μου μόνο στον μονο στην γέφυρα και στη μέση ενίοτε με ριγμενο λίγο το tone αλλά όταν πάω στον διπλό δεν μπορώ να παίξω εύκολα ρυθμικά. Μόνο αρπισμους clean η σκέτες νότες. 

Η αλήθεια είναι ότι σε αυτή την κιθάρα δεκάρες δοκίμασα για κάνα μήνα μόνο. 

16 λεπτά πριν, Jet72 είπε

μαλακές πένες

Ποιες εννοείς μαλακές? Εγώ στην ηλεκτρική παίζω με 0,73 το πολύ 0,88. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, geka είπε

γίνεται μονος με push pull, αλλά γίνεται λίγο αδυναμος

 

 

δοκιμασε να αλλαξεις την συνδεσμολογία του σε series (οπως ειναι τωρα οταν τον εχεις κανονικα)/parallel (τα δυο πηνια συνδεονται παραλληλα,πεφτει το output και "καθαριζει" ο μαγνητης σαν μονος και ,το σημαντικοτερο,παραμενει noiseless) in my experience δουλευει ΠΟΛΥ καλυτερα απο τα "αναιμικα" coil splits που συμβαινουν στην συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαρων (μονο στις PRS ακούγονται πραγματικα καλα οι σπλιταρισμένοι μαγνητες) 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, geka είπε

Ποιες εννοείς μαλακές? Εγώ στην ηλεκτρική παίζω με 0,73 το πολύ 0,88. 

 

Εχμ με πιάνεις αδιάβαστο. Κράτα απλά το γεγονός ότι έριξα το gauge και έριξα και το πάχος της πένας (από hard σε medium για να το πω ποιοτικά). Δεν λέω ότι αυτό είναι σωστό, απλά μου άλλαξε την αίσθηση της κιθαρας, ένιωσα να ανασαίνει το (ερασιτεχνικο και απλοϊκο) παίξιμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου