Προς το περιεχόμενο

To midi controller αποσυνδεεται μονο του!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια

 

Εδω και αρκετο καιρο το midi controller μου (πληκτρα) κανει αποσυνδεση μονο και δεν δινει σημα και ηχο βεβαια'''' και πρεπει να βγαλω και να ξαναβαλω το USB του για να επανελθει ..( Πηρα ενα καινουργιο προ ενος μηνος αλλα το ιδιο προβλημα υπηρχε και στο προηγουμενο που ειχα) εχω αλλαξει  ολες τις θυρες καθως και καλωδιο USB

.    Device manager-Cubase και οtιδηποτε αλλο το χρησιμοποιει το βλεπει κανονικα σαν συσκευη...

Θα εκτιμουσα αφανταστα εαν με διαφωτιζατε

 

Ευχαριστω

 

ΑMD FX 4300

Μ AUDIO 2X2 

CUBASE 10.5

M AUDIO MK3 MIDI KEYS

Επεξεργασμένο από Αλεξανδρος46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα με τάση ρεύματος στο USB θα μπορούσε να είναι.. 

Ή πρόβλημα στον driver της USB συσκευής..

Αφού λειτουργεί κανονικά (εφόσον το βλέπει το Cubase κλπ.) το πρόβλημα ποιο είναι;

'Η δεν έχω καταλάβει κάτι;

 

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Πρόβλημα με τάση ρεύματος στο USB θα μπορούσε να είναι.. 

Ή πρόβλημα στον driver της USB συσκευής..

Αφού λειτουργεί κανονικά (εφόσον το βλέπει το Cubase κλπ.) το πρόβλημα ποιο είναι;

'Η δεν έχω καταλάβει κάτι;

 

Cubase υπολογιστης κλπ βλεπουν οτι το software εχει εγκατασταθει σωστα (το installation ειναι σωστο δηλαδη) Αυτο που κανει ειναι οτι συμπεριφερεται σαν καποιος να ''τραβαει'' το USB απο την θυρα..πιστευω οτι αν ηταν ρευμα θα ειχαν αναλογο προβλημα και αλλες USB συσκευες (πχ καρτα ηχου )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% τροφοδοσία του usb.

Χρησιμοποίησε μια θύρα στην πλάτη του υπολογιστή ή οπωσδήποτε ένα powered hub.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

100% τροφοδοσία του usb.

Χρησιμοποίησε μια θύρα στην πλάτη του υπολογιστή ή οπωσδήποτε ένα powered hub.

Εχω χρησιμοποιησει ολες τις θυρες του κουτιου μπρος -πισω και δεν αλλαξε κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 10άρια αυτό.

πιθανόν είναι περίπου το ίδιο και στα 7άρια.

 

control panel/ power options/ change plan settings/change advanced power settings/usb settings/usb selective suspend setting/ >disabled

 

control panel/device manager/ usb root hub/power management/allow the computer to turn off this device to save power >untick

 

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σιγουρέψεις ότι το πρόβλημα είναι με την τάση USB ίσως χρειαστεί να αποσυνδέσεις προσωρινά κάποιες συσκευές για να κάνεις τεστ. Το ότι άλλες USB συσκευές λειτουργούν δε λέει κάτι - δεν έχουν όλες τις ίδιες ανάγκες σε ισχύ..

 

Για να λύσεις το πρόβλημα της τάσης σε θύρα USB θα μπορούσες να:

1. Δοκιμάσεις άλλες θύρες στον Η/Υ (πίσω, επάνω, μπρος, στα πλάγια κλπ.)

2. Αποσυνδέσεις όποιο USB device δεν χρειάζεσαι (ή μπορεί να έχει άλλη τροφοδοσία)

3. Βάλε τη συσκευή USB σε δικιά της τροφοδοσία ή με powered hub όπως λέει ο dimsonic.

4. Ξέχασα να γράψω κι εγώ πριν ότι πρέπει να τσεκάρεις και το καλώδιο USB για προβληματική λειτουργία..

5. Και φυσικά μπορείς να τσεκάρεις το περιφερειακό σε άλλον Η/Υ (ακόμη και χωρίς driver απλά για να δεις αν παίρνει τροφοδοσία κανονικά)..

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε πρώτη φάση, αν δεν είναι το καλώδιο, είναι κάποια USB θύρα. Του υπολογιστή ή του midi keyboard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου