Προς το περιεχόμενο

To midi controller αποσυνδεεται μονο του!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Αλεξανδρος46 είπε

Oφειλω να ομολογησω οτι κατα τη διαρκεια του παιξιματος -εγγραφης στο Cubase δεν αποσυνδεθηκε ποτε(ακομα?)

Αν ομως αφησω το cubase ανοιχτο αφου εχω δουλεψει με φορτωμενο project σε αδρανεια για πχ 1-2 ωρες εχει συμβει να αποσυνδεθει και εκει..Αυτο το κανει κυριως οταν ανοιξω το Cubase η οποιοδηποτε αλλο standalone plugin . Οι ενεργειες μου για να δουλεψει μετα ειναι ειτε να βγαλω και να ξαναβαλω το USB(αυτο που παει στη θυρα του pc) ειτε να κανω επανεκκινηση του pc ...με την επανεκκινηση του cubase κλπ δεν διορθωνεται το προβλημα ...

Συμφωνοι, αλλά το Cubase μπορεί να κρεμάει μετά από αδράνεια για πολλούς άλλους λόγους. Αν το πλήκτρο παρουσιάζει το πρόβλημα και αλλού, είναι θέμα του συστήματος και του πλήκτρου και όχι τόσο του cubase. Αν η συσκευή έχει χαθεί από το σύστημα, η επανεκκίνηση του cubase δεν προσφέρει τίποτα. (Ενεργοποίησε και το Steinberg power scheme από τα studio settings του cubase, μήπως βοηθήσει)

 

Πρέπει να σιγουρευτείς ότι όλες οι θύρες usb δεν πέφτουν για ύπνο, όπως στο έχει γράψει ο dimsonic στην πρώτη σελίδα. Είναι το πρώτο που πρέπει να κάνεις και το βασικότερο.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

(Ενεργοποίησε και το Steinberg power scheme από τα studio settings του cubase, μήπως βοηθήσει)

 

Τι ακριβως κανει αυτο;

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακάμπτει το Power management των windows και γκαζώνει με δική του πρωτοβουλία τον υπολογιστή.

Κοινώς τον τρέχει στο 100.

Γενικά η ιστορία daw είναι πολύ απαιτητική από τον υπολογιστή.

Και γενικά δεν γουστάρει τον υπολογιστή να παίρνει "έξυπνες" πρωτοβουλίες.

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.1b1fe214c25581ee6710e0bd559fa01d.png

 

Το παραπάνω screenshot είναι από Windows 7.

Ότι υπάρχει σε Windows 7 είναι 99,99% σίγουρο ότι θα υπάρχει και στα Windows 10.

 

Το δικό μου είναι ενεργοποιημένο λοιπόν.

Ούτε καν το είχα προσέξει..

Αυτό σημαίνει ότι το σύστημα - όποτε του έρθει του θείου Βασίλη - θα αναστείλει τη λειτουργία κάποιου USB που προφανώς ήταν ανενεργό.

 

Πώς θα βρεθείς σε αυτό το διάλογο:

Πίνακας Ελέγχου\Υλικό και Ήχος\Επιλογές παροχής ενέργειας\Επεξεργασία ρυθμίσεων σχεδίου => "Αλλαγές Παροχής Ρυθμίσεων Ενέργειας για Προχωρημένους".

 

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

image.png.1b1fe214c25581ee6710e0bd559fa01d.png

 

Π.χ. το παραπάνω είναι από Windows 7. Το δικό μου είναι ενεργοποιημένο λοιπόν. Ούτε καν το είχα προσέξει!

Αυτό σημαίνει ότι το σύστημα - όποτε του έρθει του θείου Bill! - θα αναστείλει τη λειτουργία USB!

Πίνακας Ελέγχου\Υλικό και Ήχος\Επιλογές παροχής ενέργειας\Επεξεργασία ρυθμίσεων σχεδίου =>

"αλλαγές παροχής ρυθμίσεων ενέργειας για προχωρημένους".

 

 

Αυτο το εχω κανει αποχθες μετα απο την συμβουλη του dimsonic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, είναι γνωστό στους χρήστες του Cubase, οτι μετα από αρκετή ώρα παιξίματος ή και αδράνειας μπορεί να κάνει τα δικά του. Επίσης μπορεί το ίδιο να μην κάνει τίποτα, αλλά να προκαλέσει κάτι αντίστοιχο σε άλλη συσκευή. Αλλά γενικά τα windows κρίνουν αυτά πως θα διαχειριστούν τα resources. Από τότε που όλοι βάλθηκαν να σώσουν τον πλανήτη όλοι με ένα δάχτυλο έδειξαν ως ένοχο τους υπολογιστές χωρίς να υπολογίζουν ότι κάποιες μηχανές πχ daw έχουν ανάγκη από αδιάκοπη και απρόσκοπτη επικοινωνία των υποσυστημάτων του υπολογιστή.

Μια αναφορά σε κάποια θέση μνήμης ή κλήση σε κάποιο usb από την συσκευή αν δεν βρει την άμεση ανταπόκριση την ώρα που δουλεύεις excel δεν θα σε ενοχλήσει καθόλου. Σε ένα daw θα ακούσει ένα κλικ ή ένα κενό. Επίσης αυτό που λέγεται απλότητα (=πάρε ένα τεράστιο πλήκτρο με 7 οκτάβες και δώστου να φάει από ένα usb που σχεδιάστηκαν να μεταφέρουν δεδομένα και άντε που και που να τροφοδοτούν με ρεύμα ένα κινητό ή έναν μικρό my passport) ισχύει για πολλούς κατασκευαστές που είτε δεν βάζουν καθόλου εξωτερική τροφοδοσία ούτε προειδοποιούν τον χρήστη ότι δεν μπορείς να τροφοδοτείς ολόκληρη πιανούκλα από usb. 

Το είχα πάθει και εγώ με το nektar πριν 4-5 χρόνια και είχα ανοίξει επικοινωνία με Ιρλανδία επι μέρες, μέχρι να μου κόψει.

Επίσης να προσθέσω ότι πχ το κινητό μου φορτίζει σε κάτι ώρες από usb ενώ με γρήγορη (=ρευματοφάγα) φόρτιση σε κάτι λεπτά.

Επίσης έχω mypassport που από κάποιες πόρτες usb δεν ξεκινάνε καθόλου.

Επίσης το controller CC121 του cubase λειτουργεί με usb, αλλά και έχει και τροφοδοτικό που λέει ξεκάθαρα ότι αν θες να δουλεύει το motorized pot θέλει οπωσδήποτε τροφοδοτικό. Εχω ξεχαστεί πολλές φορές και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δουλεύει, ενώ χωρίς τροφοδοτικό μόλις συνδεθεί σε αδύναμη usb βγάζει βράσιμο.

Επίσης η RME Babyface είναι σχεδιασμένη να δουλεύει χωρίς τροφοδοτικό και έτσι την δουλεύω. Όμως αν μπει σε αδύναμη πόρτα παραμορφώνει μια χαρά.

Μου έχουν συμβεί και άλλα.

Αν η συσκευή παίρνει εξωτερικό τροφοδοτικό χρησιμοποιείστε το.

Αν όχι και είναι μεγάλη σε όγκο και γενικά σε ανάγκες φροντίστε το usb να δίνει αρκετά αμπέρ. Πολλές φορές και τα hub με τροφοδοσία δεν δίνουν τόσο ρεύμα όσο κάποια μπορεί να χρειάζονται.

 

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αλεξανδρος46 είπε

Αυτο το εχω κανει αποχθες μετα απο την συμβουλη του dimsonic

 

Ναι αλλά δεν το έχω κάνει εγώ! 😀😀😀

 

Για να καταλάβεις τι γίνεται, όταν ανοίγω το A/C μου (ίδια πρίζα με PC κλπ.) έχει τύχει να ακούγεται ο ήχος αποσύνδεσης από το USB αλλά η συσκευή να λειτουργεί κανονικά (συνήθως ο printer). Πιάστο αυγό και κούρεφτο με τα ηλεκτρικά στο κουτί..

 

Πάντως, από τα 20 που σου έχουμε πει, το 1 τουλάχιστον οφείλει να είναι η αιτία του κακού :-) 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Επίσης, είναι γνωστό στους χρήστες του Cubase, οτι μετα από αρκετή ώρα παιξίματος ή και αδράνειας μπορεί να κάνει τα δικά του. Επίσης μπορεί το ίδιο να μην κάνει τίποτα, αλλά να προκαλέσει κάτι αντίστοιχο σε άλλη συσκευή. Αλλά γενικά τα windows κρίνουν αυτά πως θα διαχειριστούν τα resources. Από τότε που όλοι βάλθηκαν να σώσουν τον πλανήτη όλοι με ένα δάχτυλο έδειξαν ως ένοχο τους υπολογιστές χωρίς να υπολογίζουν ότι κάποιες μηχανές πχ daw έχουν ανάγκη από αδιάκοπη και απρόσκοπτη επικοινωνία των υποσυστημάτων του υπολογιστή.

Μια αναφορά σε κάποια θέση μνήμης ή κλήση σε κάποιο usb από την συσκευή αν δεν βρει την άμεση ανταπόκριση την ώρα που δουλεύεις excel δεν θα σε ενοχλήσει καθόλου. Σε ένα daw θα ακούσει ένα κλικ ή ένα κενό. Επίσης αυτό που λέγεται απλότητα (=πάρε ένα τεράστιο πλήκτρο με 7 οκτάβες και δώστου να φάει από ένα usb που σχεδιάστηκαν να μεταφέρουν δεδομένα και άντε που και που να τροφοδοτούν με ρεύμα ένα κινητό ή έναν μικρό my passport) ισχύει για πολλούς κατασκευαστές που είτε δεν βάζουν καθόλου εξωτερική τροφοδοσία ούτε προειδοποιούν τον χρήστη ότι δεν μπορείς να τροφοδοτείς ολόκληρη πιανούκλα από usb. 

Το είχα πάθει και εγώ με το nektar πριν 4-5 χρόνια και είχα ανοίξει επικοινωνία με Ιρλανδία επι μέρες, μέχρι να μου κόψει.

Επίσης να προσθέσω ότι πχ το κινητό μου φορτίζει σε κάτι ώρες από usb ενώ με γρήγορη (=ρευματοφάγα) φόρτιση σε κάτι λεπτά.

Επίσης έχω mypassport που από κάποιες πόρτες usb δεν ξεκινάνε καθόλου.

Επίσης το controller CC121 του cubase λειτουργεί με usb, αλλά και έχει και τροφοδοτικό που λέει ξεκάθαρα ότι αν θες να δουλεύει το motorized pot θέλει οπωσδήποτε τροφοδοτικό. Εχω ξεχαστεί πολλές φορές και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δουλεύει, ενώ χωρίς τροφοδοτικό μόλις συνδεθεί σε αδύναμη usb βγάζει βράσιμο.

Επίσης η RME Babyface είναι σχεδιασμένη να δουλεύει χωρίς τροφοδοτικό και έτσι την δουλεύω. Όμως αν μπει σε αδύναμη πόρτα παραμορφώνει μια χαρά.

Μου έχουν συμβεί και άλλα.

Αν η συσκευή παίρνει εξωτερικό τροφοδοτικό χρησιμοποιείστε το.

Αν όχι και είναι μεγάλη σε όγκο και γενικά σε ανάγκες φροντίστε το usb να δίνει αρκετά αμπέρ. Πολλές φορές και τα hub με τροφοδοσία δεν δίνουν τόσο ρεύμα όσο κάποια μπορεί να χρειάζονται.

 

 

Ακριβώς έτσι! Πολύ σωστός!

Συνήθως πρόβλημα υπάρχει με εξωτερικούς δίσκους και αυτές τις ρημάδες τις εξωτερικές κάρτες ήχου καθώς και midi controllers. Είπαμε UNIVERSAL Serial Bus (USB) αλλά υπάρχουν και όρια..

Επίσης έχω προσέξει ότι όσο πιο ακριβή η μητρική, τόσο λιγότερα προβλήματα βγάζει.. δεν πρέπει να είναι η ιδέα μου..

 

 

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες και τον χρονο που διαθεσατε!! Κατι τελευταιο ..δεν μπορω να βρω στο Cubase 10.5 το Steinberg power scheme

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αλεξανδρος46 είπε

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες και τον χρονο που διαθεσατε!! Κατι τελευταιο ..δεν μπορω να βρω στο Cubase 10.5 το Steinberg power scheme

 

 

studio setup

vst audio system

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου