Προς το περιεχόμενο

5 Teles & 1 strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

διότι όταν είναι πολύ λαμπρές νιώθεις περισσότερο την ξεκουρντισιά

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δε μου ξεκουρδιζουν οι καινουριες μετα το τεντωμα που κανω στην αρχη. Οι παλιες ξεκουρδιζουν πολυ πιο συχνα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Οι παλιες ξεκουρδιζουν πολυ πιο συχνα.

 

Αυτό είναι και το νορμάλ. 

Όσο πιο καινούργια η χορδή τόσο λιγότερο ξεκουρΔαει.

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχω διακυμανσεις στην υγρασια ξεκουρδιζουν ολες οι χορδες το ιδιο.

Οι παλιες χορδες ξεκουρδιζουν μεμονομενα. Θα φταιει η μπιχλα που εχει συσσωρευτει στα σημεια τριβης. Θα μπορουσα να τις καθαριζω και στο σημειο ειναι το αυλακι του nut, και να λιπαινω, αλλα βαριεμαι.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ωρα παιζω με πολλα bends (συνεχεια δλδ) και στο καθισιο λιγοτερο. Εαν δουλεψω λιγο το tremolo της στρατ με παλιες χορδες ξεκουρδιζει με τη μια. Με νεες χορδες κανω και dive bombs χωρις να ξεκουρδιζει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα bends το καταλαβαίνω.

Στο καθισιό θα έπρεπε καθόλου (εξαρτώμενο μόνο από μεγάλη αλλαγή θερμοκρασίας ή υγρασίας).

Τα dive bombs επίσης θα έπρεπε να είναι το ίδιο. Δεν υπάρχει εξήγηση. Εκτός αν στα σημεία των άκρων υπάρχει τόση βρώμα ή οξείδωση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Απορω πως την παλευετε, καποιοι, με τις φρεσκιες χορδες. Ειδικα την πρωτη βδομαδα, αδυνατω να ευχαριστηθω ηχο. Ενα σουπερbright πραγμα βγαινει που μου κανει ανω κατω ολον τον ηχο. Μετα τους δυο μηνες αρχιζει και στρωνει ο ηχος. Και μετα τα 1,5-2 χρονια αρχιζει και θαμπωνει αρκετα, ειδικα στις μπασες χορδες. Τοτε θελει αλλαγμα. Αλλα παντα ειναι μεγαλη ξενερα οι καινουριες, ειδικα σε tele.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Εντάξει εμένα μετά την εβδομάδα μου αρέσουν, όχι μόνο στην κιθάρα αλλά το ίδιο νιώθω και σε άλλο έγχορδο που καταπιάνομαι, αλλά μετά το 6μηνο θέλω αλλαγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekim είπε

αλλά το ίδιο νιώθω και σε άλλο έγχορδο που καταπιάνομαι

 

Με ακουστικα εγχορδα δεν εχω θεμα. Μου αρεσουν οι νεες χορδες. Με τα ηκεκτρικα εχω θεμα, και ιδιαιτερα με οσες ηλεκτρικες εχουν bright ηχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου