Προς το περιεχόμενο

Βομβος και φυσημα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην αρπάζεσαι. Όλοι να σε βοηθήσουν θέλουν και σίγουρα όλοι έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα.

1. Αυτό που λες ότι είναι ακριβώς 9 βολτ δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑ ρολο.

2. Το τροφοδοτικό σου είναι εντελώς οριακό για τη χρήση που κάνεις.

Τα 5 πετάλια σου μόνο θέλουν 25+45+10+20+25=125 mA και δεν έχουμε βάλει στο λογαριασμό το korg που είναι ψηφιακό πολυεφέ που κτγμ θέλει τουλάχιστον 50. Το ότι ανοίγουν όλα δεν σημαίνει ότι παίρνουν ρεύμα αρκετό. Και το πρώτο σύμπτωμα είναι ο βόμβος.

τώρα αν όλο το πακέτο παίζει αλλού χωρίς πρόβλημα, πάλι το τροφοδοτικό οριακό είναι. Και πιθανόν σε καθαρό περιβάλλον δεν εμφανίζεται ο βόμβος όσο σε χώρο με βρώμικο ρεύμα.

Επίσης το daisy chain...δεν είναι ο καλύτερος τρόπος.

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ScottTracey είπε

Aγαπητε δεν καταλαβαινω το υφος σου. Υποτιθεται οτι το forum εχει φιλικο χαρακτηρα.

Αδερφέ μια χαρά είναι το ύφος των απαντήσεων σε συνάρτηση των όσων έγραψες. 

 

Όπως σου είπαν συνδέεις κιθάρα κατευθείαν στον ενισχυτή.

Υπάρχει ο θόρυβος?

αν ναι δεν φταίνε τα πεταλάκια.

αν όχι, συνδέεις και το πρώτο πετάλι, δηλαδή κιθάρα + πετάλι 1 + ενισχυτής

Υπάρχει ακόμα ο θόρυβος? αν ναι ξέρεις που θα ψάξεις

αν όχι, συνδέεις και το 2ο πετάλι, δηλαδή κιθάρα + π1 +π2 + ενισχυτής

 

και πάει λέγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη ευχαριστω. Ναι η κιθαρα απ ευθειας στον ενισχυτη, εχει τα ιδια χαρακτηριστικα. Ησυχαζει λιγο, μονο εαν γυρισω την κιθαρα σε περιπου καθετη σχεση ως προς τον ενισχυτη, αλλα αυτο πιστευω οτι θα συνεβαινε ουτως η αλλως.

               
       
     
   

 

   
 
 
 

 

       
       

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Dimsonic

Eυχαριστω που μπηκες στον κοπο να ασχοληθεις με το προβλημα μου. Δεν αρπαζομαι. Αν διαβασεις τους ανωτερω διαλογους, θα δεις οτι δεν αλλαξα εγω το κλιμα της συζητησης.

Γνωριζω οτι τα 9V δεν ειναι προβλημα. Απλα το ανεφερα επειδη εχω μια λιστα με καταγεγραμμενα τα χαρακτηριστικα απο 10-12 τροφοδοτικα, απο τα οποια, μονο της Boss εχει  απολυτη ακριβεια στην ονομαστικη τιμη σε σχεση με την πραγματικη. Το δευτερο τροφοδ. που βαζω, ειναι των 300mA (E, 500mA νομιζω ειναι υπεραρκετα) , αλλά αναφερω οτι ειναι στα 9,39V και ελπιζω οτι ειναι εντος αποδεκτων οριων λειτουργιας. (Δεν γνωριζω ποια ειναι αυτα ομως). Ξαναγραφω οτι το τροφ της ΒΟSS  παιζει με περισσοτερα εφφε και ειναι λειτουργικοτατο.  Για το DAISY CHAIN δεν ξερω περισοοτερα. (Αν θες κ εχεις χρονο κ διαθεση, παρακαλω διαφωτισε με) Επιμενω οτι η λυση ειναι στην λεξη κλειδι: <<ΒΡΩΜΙΚΟ ΡΕΥΜΑ>> και εκει ειναι που περιμενω καποιες απαντησεις απο οσους φυσικα επιθυμουν να απαντησουν. Ευχαριστω θερμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το γεγονός ότι ο θόρυβος αλλάζει όταν περιστρέφεις την κιθάρα σημαίνει κατά πάσα πιθανότητα ότι τον θόρυβο τον τσιμπάει ο μαγνήτης της κιθάρας, είναι μαγνητικός (δηλαδή δεν έχει να κάνει με τη γείωση) και μπορεί να είναι από ένα μοτέρ ψυγείου στο διαμέρισμα του γείτονα, ένα τροφοδοτικό άλλης συσκευής (δικό σου) ή ακόμα και ένας μετασχηματιστής της ΔΕΗ έξω από το μπαλκόνι σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Dr No

Eυχαριστω και εσενα που μπηκες στον κοπο να ασχοληθεις με το προβλημα μου.

Γνωριζω καλα την Ελληνικη και επιτρεψε μου να διαφωνω με το υφος, τοσο της δικης σου απαντησης, οσο και του φιλου προηγουμενως. Ιδιως απο την δικη σου, απορρεει μια αγενεια, αλλά εντελως αδικαιολογητη.

Το σημαντικοτερο ομως, ειναι οτι η ερωτηση μου ανακλα σε γνωσεις/εμπειρια  ηλεκτρολογικης εγκαταστασης και οπως ειναι λογικο, μονο λιγοι θα γνωριζουν. Απο αυτους τους μουσικους που ειχαν παρομοιο προβλημα και το ελυσαν, περιμενω καποιες συμβουλες και υποδειξεις. Οι επισημανσεις σου για τη μεθοδολογια ανιχνευσης του προβληματος, εχουν ηδη προταθει απο αλλους φιλους, αλλά κυριως εχουν δοκιμαστει απο εμενα, πριν καν αναρτησω την συγκεκριμενη ερωτηση. Αφου δοκιμασα βημα προς βημα τις συνδεσεις με ενισχυτη και εφφε, καταλαβα οτι αλλη ειναι η πηγη του προβληματος. Οπως και να εχει σε ευχαριστω. (Λιγη ευγενεια δεν κοστιζει παντως και υπηρξαν σε αυτο το διαλογο και αξιοπρεπεις απαντησεις, αν οχι σε επιπεδο γνωσης, τουλαχιστον σε επιπεδο ηθους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το daisy chain έχει απρόβλεπτες συμπεριφορές απο τόπο σε τόπο και αυξάνει τον θόρυβο προσθετικά.

Μπορεί να είσαι σπίτι και όλα καλά και όταν πας σε μαγαζί να παίξεις να είναι περισσότερος ο βόμβος απο  τον ήχο της κιθάρας. Γι αυτό το σωστό τροφοδοτικό είναι αυτό που απομονώνει κάθε τροφοδοσία, δίνοντας σωστά amps, ενω το βολταζ που αναφέρεις είναι εκ των ουκ άνευ.

 

Εφόσον λοιπόν λες πως πως το πρόβλημα υπάρχει ήδη χωρις τα πετάλια, κοίταξε αρχικά μηπως ισχύει κάτι απο αυτά που αναφέρει ο @harilatron.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Harilatron

Nομιζω οτι ενα μικρος θορυβος σε μαγνητες single coil ειναι δικαιολογημενος. Αλλα για πες μου σε παρακαλω: Η δικη σου κιθαρα δεν αντιδρα οταν της αλλαζεις θεση; Αν ναι, μου κανει εντυπωση. Κατι που ξεχασα να αναφερω (ισως βοηθησει την κατασταση) οτι στον Ηumbacker μαγνητη μου (ενας Di Marzio Double Rail), σωπαινουν τα παντα... Αλλα,δεν μπορω να παιζω μονο με αυτον...

Οκ Yameth Ευχαριστω

Προδραστικα ρωτω : αν φταιει το <<ψυγειο του γειτονα>>, μηπως υπαρχει καποιο εξαρτημα που να μπαινει στον ηλεκτρολ πινακα και να αποδιδει <<σιωπηλα>> το ρευμα;

Οκ Yameth Ευχαριστω

Προδραστικα ρωτω : αν φταιει το <<ψυγειο του γειτονα>>, μηπως υπαρχει καποιο εξαρτημα που να μπαινει στον ηλεκτρολ πινακα και να αποδιδει <<σιωπηλα>> το ρευμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

Ιδιως απο την δικη σου, απορρεει μια αγενεια, αλλά εντελως αδικαιολογητη.

Ότι να ναι

39 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

(Λιγη ευγενεια δεν κοστιζει παντως και υπηρξαν σε αυτο το διαλογο και αξιοπρεπεις απαντησεις, αν οχι σε επιπεδο γνωσης, τουλαχιστον σε επιπεδο ηθους)

Ότι να ναι 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου