Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για νέο Audio Pc!


Neurotic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπήκα κι εγω στο τρυπάκι να στήσω ένα audio pc γιατί έχω αρχίσει ήδη να τρέχω κάποια πραγματάκια(κυρίως, σε demo μορφή, τα οποία και σκέφτομαι να αποκτήσω κανονικά) και πολύ φοβάμαι ότι το laptop μου δεν πρόκειται να καταφέρει και πολλά πράγματα αν σκεφτεί κανείς ότι το χρησιμοποιώ σε πολλές ακόμα περιπτώσεις πέρα από τη μουσική!Έτσι θέλω να στήσω ένα PC μόνο για μουσική!Δηλαδή αναπαραγωγή,ηχογράφηση,επεξεργασία,κλπ...Άρα πέρα από software ηχογράφησης,vst και ένα media player το πολύ πολύ να έχει κανα open office και ένα pdf reader.Στο internet θα το έχω συνδεδεμένο μόνο για ενημερώσεις!Budget μόνο για το κουτί 550euros!Τα υπόλοιπα περιφερειακά(πληκτρολόγιο,οθόνη,ποντίκι) υπάρχουν...

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε δύο συστήματα...(οι τιμές απο δίπλα είναι οι χαμηλότερες που βρήκα για τα αντίστοιχα parts στην ελληνική αγορά).

 

Το πρώτο:

Κουτί:Fractal Design ΜINI                                                          95

Τροφοδοτικό:Fractal Design Tesla 450W 80+                                55

Επεξεργαστής:Intel Core i5 650 στα 3.20GHz(1156socket)              149

Μητρική:GigaByte P55M UD2                                                      88

Κάρτα Γραφικών:ASUS EAH645 512MB DDR3                                  39

ΜνήμηRAM:Mushkin Silverline DDR-3 2x2GB(1333MHz)                      36

Σκληρός Δίσκος:Western Digital Caviar Blue 320GB                          37

Οπτικός Δίσκος:Sony DVD-RW                                                    18

 

 

Το δεύτερο:

Κουτί:Fractal Design MINI                                                        95

Τροφοδοτικό:Fractal Design Tesla 450W 80+                              55

Επεξεργαστής:Intel Core i5 2400 στα 3.10GHz(1155socket)            159

Μητρική:Intel DP67DE (Β3)                                                        98

Κάρτα Γραφικών:Asus EAH645 512MB DDR3                                  39

ΜνήμηRAM:Mushkin Silverline DDR3 2x2GB (1333MHz)                    36

Σκληρός Δίσκος:Western Digital Caviar Blue 320GB                        37

Οπτικός Δίσκος:Sony DVD-RW                                                    18

 

Παρ' όλα αυτά έχω κάποιες αμφιβολίες και θα ήθελα τη γνώμη σας γι' αυτές αλλά και τη γνώμη σας για τα παραπάνω PCs!(σε περίπτωση που έχω κάνει κάτι λάθος φωνάξτε)

 

 

Πρώτον, νιώθω ότι η επιλογή του επεξεργαστή είναι κάπως υπερβολική με βάση αυτά που θέλω να κάνω...Ουσιαστικά για προσωπική χρήση προορίζεται και πιο συγκεκριμένα Guitar Rig,Cubase(και μάλιστα όχι τα ολοκληρωμένα πακέτα) και Audacity!Βέβαια αν κάποια στιγμή αναβαθμιστούν δεν ξέρω ακριβώς τι θα παίξει...

 

Δεύτερον, μιας και προορίζεται για audio και μόνο....Μήπως να έβαζα μια άλλη κάρτα γραφικών;Πιο φθηνή και να συμπληρώσω ώστε να αντικαταστήσω κάποιο άλλο part;Σκέφτηκα και την on-board λύση αλλά από αυτά που διάβασα στο internet δεν είναι η καλύτερη επιλογή!

 

Τρίτον, ποια η γνώμη σας για τη συγκεκριμένη RAM καθώς και για το τροφοδοτικό όσον αφορά την ισχύ του;

 

Για τον σκληρό το ξέρω ότι δεν είναι η καλύτερη επιλογή αλλά για αρχή νομίζω ότι είναι εντάξει!Άλλωστε στην συνέχεια μπορώ να βάλω και έναν δεύτερο(πιο καλό και μεγαλύτερης χωρητικότητας)

 

Τέλος να σημειώσω ότι έχω ήδη μια κάρτα ήχου(M-Audio Fast Track Pro) και με αυτή σκοπεύω να πορευτώ.

 

Περιμένω γνώμες...Και παρακαλώ μην ξεφύγουμε πολύ από το budget!

 

Υ.Γ.Το θέμα του λειτουργικού είναι ανοιχτό ακόμα μιας και εγώ προσωπικά έχω διαβάσει κάμποσες διαφορετικές απόψεις και δεν έχω καταφέρει να καταλήξω ακόμα!Η κάρτα πάντως έχει drivers μέχρι και για Windows 7,το ίδιο και τα προγράμματα που ανέφερα πιο πάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στη θεση σου θα αλλαζα το τροφοδοτικό με ενα 600ρι. 450W ουτε να το σκεφτεσαι.

Οι i5 ειναι καλοι, προτιμησε τον i5 2400 που ειναι πιο καινουργιος.

RAM: Mushkin...πρωτη φορα την ακουω σαν μαρκα ;D

 

Τωρα εμενα μου ακουγονται ολα λιγο πολυ...λιγα, :) αλλα θα μου πεις οτι το θες μονο για audio οποτε πασο.

Θα σου πρoτεινα επισης (και αυτο το πρoτεινω παντα και σε ολους, ανεξαρτητα αν το PC ειναι "κανονικο" ή μονο για audio) να αγορασεις 3 οθονες ;D

 

Ναι ναι, το ξερω οτι παμε μακρια και ανεβαζουμε το budget, αλλα πιστεψε με, οταν δουλεψεις για μια μερα μονο με 3 οθονες, μετα οτι wide οθονη και να δεις θα σου φαινεται λιγη. Η ευκολια που θα εχεις με 3 οθονες δεν περιγραφεται, απο παιχνιδια, γραφικες και ηχητικες εφαρμογες κλπ, ειναι απλα αλλη αισθηση.

(μιλαω για 3 και οχι για 2 οθονες, γιατι σε διπλα setups ο χρηστης δεν εχει καποιο "κεντρο" να κοιταει και αυτο στο τελος ειναι κουραστικο)

 

Τελος παντων, τα παραπανω απλα σαν προταση, ισως για ενα αλλο "γενικο" PC.

 

Για OS τωρα: Windows 7 - 64bit.

 

Αυτα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκληρο βάλε Caviar BLACK

Μνήμες προτίμησε τις Kingston αν και για μένα όλες την ιδια δουλεια κάνουνε

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Anduan3 ευχαριστώ για την απάντηση και για τις προτάσεις σου...Τώρα για τις 3 οθόνες μου φαίνεται αρκετά υπερβολικό!Προσωπικά δεν πρόκειται να το επιχειρήσω... :) Άλλωστε δεν έχω και τον κατάλληλο χώρο!  :)

 

Όσο για τα Watt γιατί θεωρείς ότι είναι λίγα;

 

Beeros05

Κι εγώ όπως ξανακοίταξα τα PC εκεί κατέληξα!Για CaviarBlack με βλέπω!Άλλωστε με 5euros παραπάνω έχω 500GB!

 

Για μνήμες έχεις να προτείνεις κάτι πιο συγκεκριμένο;

Επίσης για την κάρτα γραφικών έχετε να προτείνετε κάτι πιο φθηνό;Για να μπορέσω να δώσω αλλού αν είναι;

Κατα τ' άλλα τα συστήματα σας φαίνονται κομπλέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 450W PSU ειναι μικρη. Αυριο μπορει να θες να αλλαξεις καρτα γραφικων και να βαλεις κατι καλυτερο, γιατι να αλλαζεις και PSU? Η PSU ειναι βασικο στοιχειο σε ενα PC. Και μη ψαχνεις τιποτα τρελες τιμες, υπαρχουν 600αρια 10 euros φτηνοτερα απ'αυτο που εχεις διαλεξει, ολα την ιδια δουλεια κανουν στην τελικη, μη σκας. 8)

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663435

 

Κοιτα μονο να τσεκαρεις τι connectors εχει το καθε PSU και τι χρειαζεσαι.

 

RAM: πηγαινε για Kingston.

 

HD: Οι WD και οι Seagate ειναι κορυφη.

 

Καρτα γραφικων: αγοραζω παντα ATI. Μην πας παρακατω απο 512MB. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Anduan3 ευχαριστώ για την απάντηση και για τις προτάσεις σου...Τώρα για τις 3 οθόνες μου φαίνεται αρκετά υπερβολικό!Προσωπικά δεν πρόκειται να το επιχειρήσω... :) Άλλωστε δεν έχω και τον κατάλληλο χώρο!  :)

 

Όσο για τα Watt γιατί θεωρείς ότι είναι λίγα;

 

Beeros05

Κι εγώ όπως ξανακοίταξα τα PC εκεί κατέληξα!Για CaviarBlack με βλέπω!Άλλωστε με 5euros παραπάνω έχω 500GB!

 

Για μνήμες έχεις να προτείνεις κάτι πιο συγκεκριμένο;

Επίσης για την κάρτα γραφικών έχετε να προτείνετε κάτι πιο φθηνό;Για να μπορέσω να δώσω αλλού αν είναι;

Κατα τ' άλλα τα συστήματα σας φαίνονται κομπλέ;

 

Για το τροφοδοτικο που χρειαζεσαι κάνε τους υπολογισμούς σου εδω

http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

ουσιαστικα χρειαζεσαι χοντρικα 345 watt (με 2 σκληρους, 4 stick ram και vga gts 250 η οποία ειναι τουμπανο)

με ενα 650αρι με ΑΠΟΣΠΩΜΕΝΑ καλωδια εισαι ΥΠΕΡ-κομπλε

 

Μνήμες κοίτα τις Hyper X Kingston που ειναι με ψυκτρα ενωματωμενη

 

Για καρτα γραφικων μη δωσεις πολλά εκτος και αν βαλεις 3 οθονες...δε ξερω τι κόλπα χρειαζονται για 3 οθόνες

Εγω εχω μια nvidia των 40 ευρω με παθητικη ψύξη και της φοραω με 2 οθονες και ειμαι καλυμενος

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα την ιδια δουλεια κανουν στην τελικη, μη σκας.

 

Διαφωνω κάθετα, σε τροφοδοτικο μη τσιγγουνευτείς λεφτά, τα ρευματα είναι πολύ σημαντικό κομμάτι, είναι η ¨τροφή¨του υπολογιστή σου, απλά μη δωσεις πάνω από 100€

 

τσιμπα και μια ΕΥΚΑΙΡΙΑΡΑ (αν το προλάβεις...)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-M520-Real-Power-Modular-RS-520-ASAA-A1.htm

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 οθόνες δεν πρόκειται να βάλω οπότε θέλω κάτι απλό και φθηνό με ενσωματομένη ψύκτρα!

 

Αύριο θα κάτσω να κάνω και κάποιους δικούς μου υπολογισμούς για το τροφοδοτικό!Αν και νομίζω με 450,αντε 500Watt είμαι επίσης κομπλέ!

 

Επίσης θα ρίξω και μια ματιά σε Kingston RAM...

 

Ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε κάνεις τίποτα φίλε νασαι καλα!

 

Απλά να θυμάσαι ότι δεν υπάρχει ¨μουσικό pc¨. αυτό που εχεις στησει μεχρι τωρα είναι ήδη καλό. και οι mushkin καλες μνημες ειναι, μη μασας.

 

Core i3 ή i5 (και ο i3 ναι είναι καλός...εδω  δουλευουμε με pentium d και core2duo...)

 

4-6gb ram με ψυκτρες

 

WD Caviar Black SATA 3

 

VGA Nvidia chipset (κατεμε)

 

Καλο τροφοδοτικό...εσυ εβαλες ενα fractal design 80+ 450w και ο φιλος, σου πρότεινε ενα 600αρι ¨κινεζικο¨, εγω θα πήγαινα σε λιγοτερα watt και 80+, είπαμε τα ρευματα ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ υπόθεση! Αλλωστε και με 450 ΕΑΝ ειναι ΚΑΛΟ το τροφοδοτικο εισαι ΚΟΜΠΛΑΝ!

 

Win 7 x64

 

καλο ξημερωμα!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δε ξερω τι κόλπα χρειαζονται για 3 οθόνες...

Θες: 3 οθονες (DVI ή HDMI), μια καρτα ATI με 2 DVI & 1 HDMI και ενα active HDMI to DVI adapter.

Τελος, τις "τρεχεις" σε Eyefinity Mode.

 

Εγω εχω συνδεσει τρεις 22" Samsung πανω σε μια Sapphire HD5770 1GB με τελικη αναλυση 5760x1080 8)

 

Κι ενα screenshot απ'το desktop για να παρεις μια ιδεα πως φαινεται:

 

595ed00c89a1e9049e749a7683d9103a.png

(Open Image για να το δεις σε 1200x225)

 

Φυσικα αν δεν εχεις καρτα με Eyefinity μπορεις να συνδεσεις 3 οθονες με τον παλιο καλο τροπο, δηλαδη με ενα Matrox DualHead2Go. θα σου κοστισει ομως απο 150€ ως κοντα 300€, αναλογα αν θα αγορασεις την Analog ή την Digital εκδοση.

Πιο φθηνα ειναι πλεον να αγορασεις μια καινουργια καρτα.

(Οσο για το "κινεζικο" 600ρι, αυτο ακριβως "φοραω" και δεν "μασαει" τιποτα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου