Προς το περιεχόμενο

Online mastering A-B test...πάλι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χρήσιμη προσέγγιση είναι να χρησιμοποιήσεις και ένα μικρό σετ από κομμάτια αναφοράς (reference tracks).

Δηλαδή από κομμάτια της μουσικής βιομηχανίας που κατά γενική εκτίμηση ακούγονται πολύ καλά και σε επίπεδο mixing και σε mastering.

Θα προσπαθήσεις τα δικά σου κομμάτια κατά τα mixing και το mastering να εμφανίζουν τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των reference tracks. Έτσι είναι πιο εγγυημένο ότι θα έχεις καλό τελικό ήχο..

Νομίζω ότι αυτό θα σε βοηθήσει αρκετά - ειδικά αν δεν έχεις διαμορφωμένο χώρο, ακριβά ηχεία κλπ.

 

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

Μια χρήσιμη προσέγγιση είναι να χρησιμοποιήσεις και ένα μικρό σετ από κομμάτια αναφοράς (reference tracks).

Δηλαδή από κομμάτια της μουσικής βιομηχανίας που κατά γενική εκτίμηση ακούγονται πολύ καλά και σε επίπεδο mixing και σε mastering.

Θα προσπαθήσεις τα δικά σου κομμάτια κατά τα mixing και το mastering να εμφανίζουν τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των reference tracks. Έτσι είναι πιο εγγυημένο ότι θα έχεις καλό τελικό ήχο..

Νομίζω ότι αυτό θα σε βοηθήσει αρκετά - ειδικά αν δεν έχεις διαμορφωμένο χώρο, ακριβά ηχεία κλπ.

 

John το "mastering" το κάνω στο Reaper με τα vst στο master track του πριν το rendering. Καλά και σωστά είναι αυτά που λες αλλά μου φαίνονται βουνό!

 Ποτέ δεν έκατσα να το κάνω στο τελικό wav του κομματιού. Δεν δύναμαι! Δεν έχω τα αυτιά αλλά και τα μέσα, γι αυτό. Φοβάμαι ότι θα το κάνω χειρότερο....

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

John το "mastering" το κάνω στο Reaper με τα vst στο master track του πριν το rendering. Καλά και σωστά είναι αυτά που λες αλλά μου φαίνονται βουνό!

 Ποτέ δεν έκατσα να το κάνω στο τελικό wav του κομματιού. Δεν δύναμαι! Δεν έχω τα αυτιά αλλά και τα μέσα, γι αυτό. Φοβάμαι ότι θα το κάνω χειρότερο....

 

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι έτσι προσπαθείς να φτάσεις στον προορισμό μέσα από δυσκολότερο δρόμο..

Τώρα που ξαναδιάβασα προσεκτικά τις απαντήσεις, τελικά όλοι γράφουν για plug-in και vst..

Εγώ είχα στο μυαλό μου κάτι σαν το Ozone, που είναι εφαρμογή κυρίως για mastering και έχει και 5-6 plug in δικά του με τα οποία κάνεις συμπίεση, ισοστάθμιση, ρύθμιση στερεοφωνίας κλπ.

 

Πάντως, μπορείς να κάνεις export (ή όπως αλλιώς λέγεται) σε audio high quality format (24-bit κατά προτίμηση) ολοκληρώνοντας το στάδιο mixing, και μετά να περάσεις μετά από την αρχή τα vst με τα οποία προσπαθείς να εφαρμόσεις mastering τεχνικές.. Ίσως αυτό ο διαχωρισμός σε βοηθήσει σε καλύτερα αποτελέσματα..

 

Για να μην το κάνεις χειρότερο, έχουν ήδη ειπωθεί διάφορα:

- εφαρμόζεις τις ελάχιστες απαραίτητες αλλαγές.

- χρησιμοποιείς reference track για αυτό το είδος μουσικής.

- σκέφτεσαι τις συχνότητες και όχι τις νότες.

- δοκιμάζεις το τελικό αποτέλεσμα σε όσο το δυνατόν περισσότερα ηχοσυστήματα μπορείς να βρεις (ανεξάρτητα από ποιότητα ήχου) ώστε να βγουν συμπεράσματα.

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

 1) Εγώ είχα στο μυαλό μου κάτι σαν το Ozone, που είναι εφαρμογή κυρίως για mastering και έχει και 5-6 plug in δικά του με τα οποία κάνεις συμπίεση, ισοστάθμιση, ρύθμιση στερεοφωνίας κλπ.

 

2) Πάντως, μπορείς να κάνεις export (ή όπως αλλιώς λέγεται) σε audio high quality format (24-bit κατά προτίμηση) και να περάσεις μετά από την αρχή τα vst με τα οποία προσπαθείς να εφαρμόσεις mastering τεχνικές..

1) Αυτά θέλουν $$$ 😔  Με έναν υιό φοιτητή και έναν στα φροντιστήρια, χλωμό...

2) Αυτό σου είπα πιο πάνω ότι φοβάμαι.......

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

1) Αυτά θέλουν $$$ 😔

2) Αυτό σου είπα πιο πάνω ότι φοβάμαι.......

 

Σόρρυ, έγραψα κι άλλα μετά..

Δεν το κάνεις χειρότερο!

Θα κάνεις τις ελάχιστες απαραίτητες αλλαγές.

Στη μίξη υπάρχουν οι δυσκολίες και εκεί πρέπει να "στρώσεις" τον ήχο..

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου