Προς το περιεχόμενο

Songwriting & Recording - Πρώτη προσπάθεια


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@billaraskats27 Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Αρχικά σε ευχαριστώ για τα links. Θα τα μελετήσω το ΣΚ.

Έχω ένα subscription στο Groove3.com που έχει ένα σκασμό tutorials για Logic και music production καθώς και πιο εξειδικευμενα για Compressors, Reverbs κλπ.

Η πληθώρα όμως τόσων tutorials είναι ένα τεράστιο rabbit hole στο όποιο μπαίνω συχνά και στο τέλος πελαγώνω.

 

Κατα δεύτερον, συμφωνώ απόλυτα σε ό,τι λες για τα drums.

 

Τρίτον, σε ότι αφορά τη σύνθεση, ότι γράφω είναι κατα κύριο λόγο (guitar-)riff based.

Τώρα τελευταία προσπαθώ να εξελιχθώ και στον τομέα αυτό.

Όλα αυτά τα χρόνια έμαθα αρκετά basic κομμάτια θεωρίας και εδώ και κάποιους μήνες μελετάω 1-2 courses του Guy Michelmore στο https://thinkspaceeducation.com  (Learn Music Theory, How to Write Music).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν παμε στα 2 τελικα σταδια (μιξη κ παραγωγη) υπαρχει ενα ακομα τεραστιο θεμα. Φωνη....

 

Εδω δεν ειναι πολλα αυτα που μπορεις να κανεις. Εγω γραφω τους οδηγους με δικα μου φωνητικα. Τα μισω. Ειμαι ο χειροτερος. Τιγκα στο pitch correction. Στη δικη σου περιπτωση flex pitch στο Λοτζικ. Βεβαιωνομαι πως η μελωδια λειτουργει κ ειναι αυτη που θελω. Οτι ειπα στο drum editing εδω επι 10. Να εισαι οσο πιο αυστηρος μπορεις

με τη φωνη. Αυτη ειναι το κομματι. Αν γραφεις κατι κιθαριστικο ή ορχηστρικο κατα πασα πιθανοτητα η μελωδια ειναι το κομματι. Οταν εισαι απολυτα ικανοποιημενος συνθετικα (αφηνω τη μιξη εξω) κ σ'αρεσει αυτο που εγραψες βρες καποιον σεσσιον τραγουδιστη που σ'αρεσει η φωνη κ η δουλεια του κ πληρωσε τον να σου γραψει τα φωνητικα. Υπαρχουν site για ολα τα οργανα κ ολες τις δουλειες που μπορει να χρειαστεις κ για ολα τα βαλαντια. Ειδικα στη φωνη αξιζει τον κοπο. Απογειωνει το κομματι (αν το κομματι ειναι καλο βεβαια)

 

Τελος μιξη παραγωγη. Καποια απο αυτα που εγραψα στο πρωτο ποστ ειναι κ δουλεια του παραγωγου. Οπως κ το pre-production βεβαια κ οι ηχοι που θα χρησιμοποιησεις. Δεν μπορεις να ξερεις αν το κομματι θα χρειαστει κατι ακομα αν ηχητικα δεν ειναι ισορροπημενο. Αλλα αυτο ερχεται με την εμπειρια. Θα σου προτεινα στην αρχη αυτο το κομματι να το παραβλεψεις. Πολυ σημαντικο μεν αλλα θα πελαγωσεις. Υπαρχει κ το συναισθημα του: "Τι στο καλο κανω? Εγω θελω να γραψω κατι κ το editing , programming, mixing κ producing μερος μου σκοτωνει την δημιουργια" Αν το νιωθεις εντονα ασ'το απ'εξω προς το παρον

 

Εγω αφου ηρθε η τριβη με ολα τ'αλλα κ ειπα πως κατι σκαμπαζω, ενιωσα  πως ηρθε η ωρα να μαθω καποια πραγματα με μιξη κ να κανω καποια μαθηματα. Απο την αρχη με ετρωγε αλλα πρεπει να εισαι ειλικρινης κ να ξερεις αν πρωτα εισαι εκει που θες σε ολα τα αλλα κ το μονο που λειπει ειναι η μιξη. Εστω κ για ντεμο. Κ μη γελιομαστε κ το song-writing ειναι ενα skill που αναπτυσσεται. Οσο πιο πολυ τριβη κ οσο πιο πολυ καιρια κριτικη στις αποφασεις με γνωμονα παντα το κομματι κ οχι τη συνηθεια, τοσο καλυτεροι γινομαστε. 

11 λεπτά πριν, mpamps είπε

@billaraskats27 Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Αρχικά σε ευχαριστώ για τα links. Θα τα μελετήσω το ΣΚ.

Έχω ένα subscription στο Groove3.com που έχει ένα σκασμό tutorials για Logic και music production καθώς και πιο εξειδικευμενα για Compressors, Reverbs κλπ.

Η πληθώρα όμως τόσων tutorials είναι ένα τεράστιο rabbit hole στο όποιο μπαίνω συχνά και στο τέλος πελαγώνω.

 

Κατα δεύτερον, συμφωνώ απόλυτα σε ό,τι λες για τα drums.

 

Τρίτον, σε ότι αφορά τη σύνθεση, ότι γράφω είναι κατα κύριο λόγο (guitar-)riff based.

Τώρα τελευταία προσπαθώ να εξελιχθώ και στον τομέα αυτό.

Όλα αυτά τα χρόνια έμαθα αρκετά basic κομμάτια θεωρίας και εδώ και κάποιους μήνες μελετάω 1-2 courses του Guy Michelmore στο https://thinkspaceeducation.com  (Learn Music Theory, How to Write Music).

 

 

Τιποτα τι ευχαριστεις. Κ εγω στο ιδιο δρομο βρισκομαι. Κ απ'οτι βλεπω εσυ εισαι πολυ πιο οργανωμενος απ'οτι εγω οταν ξεκιναγα οποτε θα δεις πολυ πιο γρηγορα αποτελεσματα.  Το πιο βασικο ειναι να μπορεις να βγαινεις εξω απο το κομματι κ να εισαι αυστηρος με τις αποφασεις σου. Αν δινουν κατι στη συνθεση δηλαδη. Ενα μονο πραγμα αν εμαθα απο ολο αυτο ειναι να πεταω πολυ πιο γρηγορα κατι που ή δε προσθετει τιποτα ή κανει κακο στο κομματι. Ειδικα οταν εχεις φαει τοση ωρα κ κοπο στο να το φτιαξεις ειναι πολυ δυσκολη αποφαση. Ε αφου το κανεις...50 φορες οι συναισθηματισμοι πανε στραφι κ κοιτας μονο το πως θα προχωρησει το κομματι. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης βασικο που ξεχασα.

 

Οσο πιο καλο τρακινγκ γινεται.

 

Κι οπως αναφερθηκε παρε ενα φτηνο μπασο. Εγω πηρα ενα Squier cv Pj μεταχειρισμενο κ ειναι απ'τις καλυτερες αγορες που εχω κανει παρ'οτι δεν ειμαι μπασιστας. 

 

Επισης δεν αναφερθηκα στο κομματι σου που ειναι σουπερ για αρχη. Εχω καποιες ενστασεις στα ντραμς μετα το σολο αλλα αυτα ειναι δε παιζει ρολο. Επισης ειναι πολυ μικρο αλλα για το μεγεθος του εχει καλη αναπτυξη. Ειναι κ καλο σαν ιδεα κ μας δειχνει κ τα γουστα σου κ το παιξιμο σου που ειναι πολυ καλο.

  • Ευχαριστώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'χεις πολυπλεύρως και ποικιλοτρόπως. Δώσε έμφαση πρώτα στη μουσική σου και μετά άσε τα διάφορα εργαλεία να είναι απλά το μέσο για την επίτευξη των ηχητικών στόχων σου. 

Keep rocking πάνω απ' όλα!!

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billaraskats27 είπε

Υπαρχει κ το συναισθημα του: "Τι στο καλο κανω? Εγω θελω να γραψω κατι κ το editing , programming, mixing κ producing μερος μου σκοτωνει την δημιουργια" Αν το νιωθεις εντονα ασ'το απ'εξω προς το παρον

 

Εγω αφου ηρθε η τριβη με ολα τ'αλλα κ ειπα πως κατι σκαμπαζω, ενιωσα  πως ηρθε η ωρα να μαθω καποια πραγματα με μιξη κ να κανω καποια μαθηματα. Απο την αρχη με ετρωγε αλλα πρεπει να εισαι ειλικρινης κ να ξερεις αν πρωτα εισαι εκει που θες σε ολα τα αλλα κ το μονο που λειπει ειναι η μιξη. Εστω κ για ντεμο. Κ μη γελιομαστε κ το song-writing ειναι ενα skill που αναπτυσσεται. Οσο πιο πολυ τριβη κ οσο πιο πολυ καιρια κριτικη στις αποφασεις με γνωμονα παντα το κομματι κ οχι τη συνηθεια, τοσο καλυτεροι γινομαστε.

+1000

 

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Τι ωραία post έχουν γραφτεί σ' αυτό το νήμα!

Τι ωραία ...

Οι κιθάρες στο κομμάτι είναι παιγμένες με την 1 από τις 2 κιθάρες που πήρα πριν 2 μήνες. Την  ESP LTD EC-1000.

 

Ήμουν έτοιμος έτσι για δοκιμή (αλλά και διάθεση για λίγο χαβαλέ) να ανεβάσω μια version παιγμένη με το έταιρο νέο απόκτημα την Ultra Tele....

...αλλά μετά διάβασα το post σου και λέω "κρίμα είναι να εκτροχιαστεί το νήμα" 😄

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώρωση το βασικό σου ριφ! 

Εμένα και η παραγωγή μια χαρά μου ακούστηκε :) 

Μπράβο! Ανέβασε πράμα να ακούσουμε!  

Επεξεργασμένο από roberto30
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ακούγεται επαγελματική η δουλειά σου. Σαν κάτι που θα άκουγα στο ράδιο. Ωραίο μουσικά σαν εισαγωγή. Δυναμικό σύντομο σόλο. Μη το τραβάς όμως πάνω από το 1 λεπτό. 

  • Ευχαριστώ 1

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου