Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό πιάνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αναζήτηση ενός ηλεκτρικού πιάνου με βασικά κριτήρια τη πιστότητα του ήχου (πιάνου) και την αίσθηση των πλήκτρων, τι θα είχατε να προτείνετε;

Προς το παρόν έχω ακούσει το Yamaha Clavinova CLP 170 και φαίνεται ότι δεν έχει σχέση με τα παλαιότερα Clavinova, έχει καλή πιστότητα ήχου.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλεις για live (και όχι μόνο) το καλύτερο φορητό πιάνο που έχω δοκιμάσει και αγόρασα τελικά είναι το Technics P50 . Απλά κλείνεις τα μάτια και νομίζεις οτι παίζεις σε stainway κονσέρτου. Απίστευτη αίσθηση πλήκτρου!

 

δες εδω μερικές απόψεις χρηστών http://www.harmony-central.com/Synth/Data/Technics/SX-P50-01.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το synth yamaha s-80 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο αισθηση και απο ηχους. Μελεταω πιανο πανω σε αυτο. Εαν αγοραζα τωρα ομως ηλεκ.πιανο-synth θα επερνα το Kawai MP9500(Διαμαντοπουλος).

Μονο και μονο οτι εχει ξυλινα πληκτρα μπορεις να καταλαβεις την αισθηση παιξιματος. Σαν φανατικος φιλος της Kawai(εχω δυο synth και ενα δισκαλο αρμονιο) μπορω να σου πω οτι τα καλυτερα πληκτρα synthesizer τα εχουν τα οργανα τις Kawai. Σκεψου τα βαρυκεντρισμενα της οργανα....

 

http://www.kawai.net.au/digital.html

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ για τις γνώμες σας.

 

Όχι, δεν με ενδιαφέρει η φορητότητα του πιάνου.

 

Σχετικά με τα Kawai, τα άκουσα (όχι αυτό με τα ξύλινα πλήκτρα το οποίο έκανε και 5000) αλλά ο ήχος του υπολειπόταν του 170. Για την αίσθηση με τα ξύλινα, θα πάω να το ξαναδώ, γιατί το YAMAHA είχε μεν αρκετά καλή αίσθηση αλλά στα πολύ απαλά χτυπήματα δεν ανταποκρίνεται όπως το πιάνο.

 

Τα Technics ποιός τα φέρνει;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Technics ποιός τα φέρνει;

 

Γεράσιμος

 

το "πλήκτρο".

 

Είναι στην παράλληλη της στουρναρη γωνία με Ζαίμη

 

 

Πάντος ωραίο πράγμα η φορητότητα και τα 17 κιλάκια. :wink:

Και παρόλο που τα περισότερα όργανά μου είναι Korg, μιλώντας σαν κλασικός πιανίστας, ήχο και αίσθηση πλήκτρου σαν τα technics δεν έχω δεί σε άλλα ηλεκτρικά πιάνα. Και τα έχω παίξει με τις ώρες όλα εκτός απο κουρτσβάιλ.

Αν θέλεις ήχο και αίσθηση κλασικού πιάνου Technics.Αν θέλεις ήχο ροκ-new age κτλ και πιο "εύκολα" στο παίξιμο πλήκτρα αν έχεις συνηθήσει μαλακά πλήκτρα σύνθι, δες Kawai και Korg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά, ένα πράγμα ξέρω:

 

Αν δεν παίξεις ο ίδιος με ένα όργανο, δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις άποψη.

 

¶κουγα τόσο καιρό για τo 88άρι Motif, για το S90, για τη σειρά "P" και τη σειρά "PF"...

 

Μόνο βαρύγδουπους τιτλους στους μηχανισμούς τους έχουν Κατά τα άλλα μοιάζουν με πιάνο τα πλήκτρα τους όσο η κότα με τη γάτα.

 

και πήγα και τι πήρα; Το παλαιότερο και έτοιμο τότε προς απόσυρση S80 της Υamaha. Αυτό μάλιστα. Όχι ότι θα θυμίσει πιάνο αλλά ζητάει μια δύναμη και μια πίεση

 

στο πλήκτρο που θυμίζει πιάνο.

 

Επειδή πήγα αυτοπροσώπως και έπαιξα σε ότι βαρυκεντρισμένο μπορείς να βρεις στην αγορά, πουθενά δεν είδα τίποτε να μοιάζει με πιάνο.

 

Εκτός ίσως από το A90 της Roland.

 

Πάντως επειδή εκτός από synth έψαχνα και για έπιπλο ηλεκτρικό πιάνο πήρα το επίσης εξαιρετικό HP1600 της Roland μια που δεν είχα τότε την οικονομική

 

δυνατότητα για το A90.

 

Όλα τα άλλα μου φάνηκαν ψεύτικα: Kurzweil, Technics, Yamaha, GM και ότι άλλο υπηρχε σε έκθεση.

 

Πάντως σαν εξαίρεση αναφέρω το Κ2500 της kurzweil που έχει τα 88 πλήκτρα. Όμως τα ηλεκτρικά πιάνα της εταιρείας, ακόμα και το ακριβό με ουρά που έχει είναι

 

απαράδεκτα.

 

Η οπτική γωνία του καθενός βέβαια ίσως διαφέρει:

 

ΑΝ πας μετά από αρμόνιο (home keyboard) και παίξεις σε ένα από αυτά τα όργανα, σίγουρα θα σου φανεί βαρύ και ίσως σε ξεγελάσει.

 

Όταν όμως μάθεις σε κλασικό πιάνο τότε ελάχιστα όργανα είναι δυνατόν να σε "ξεγελάσουν" ότι μοιάζουν με πιάνο.

 

Μετά πάντως από το S80 (και στη ρύθμιση hard) μπορεί κανείς να είναι σίγουρος ότι τα δάχτυλά του θα παραμείνουν γυμνασμένα όταν επιστρέψει στο κλασικό πιάνο

 

και δεν θα κουράζονται στο πρώτο μισάωρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου