Προς το περιεχόμενο

FENDER HM Strat reissue 2020. Γνώμες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στη παρέα και καλή χρονιά εύχομαι σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο όργανο ( αναφέρομαι στο reissue του 2020 ) - Είχε την χαρά και την τύχη να την δοκιμάσει κάποιος και να μας πει εντυπώσεις ;;; Σαν αίσθηση ήχο και overall quality βασικά...
 
P.S ( ας μην αναφερθούμε στην άτυχη επιλογή του Floyd special που φοράει 🙂 )
 
Ευχαριστώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to FENDER HM Strat reissue 2020. Γνώμες;
  • Moderator

Δεν έχω παίξει με το reissue. ΑΝ μοιάζει με την original σειρά και AN θυμάμαι καλά μετά από τόσα χρόνια σειρά ο μόνος λόγος να προτιμούσε κάποιος τη συγκεκριμένη σε σχέση με κάποια άλλη superstrat τύπου charvel κλπ, είναι ο συνδυασμός ενός λεπτού μεν αλλά κάπως πιο παραδοσιακού σε πάχος strat μπράτσου με τα 24 τάστα. Αν δηλαδή κάποιος θέλει μια superstrat με 24 τάστα αλλά χαλιέται από τα υπερβολικά λεπτά μπράτσα τύπου ibanez, charvel κλπ. Μετά βέβαια είναι και η γενικότερη αισθητική της κιθάρας. Λιγότερο μέταλ και περισσότερο 80s pop/glam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ibanezas1980 είπε
Καλημέρα στη παρέα και καλή χρονιά εύχομαι σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο όργανο ( αναφέρομαι στο reissue του 2020 ) - Είχε την χαρά και την τύχη να την δοκιμάσει κάποιος και να μας πει εντυπώσεις ;;; Σαν αίσθηση ήχο και overall quality βασικά...
 
P.S ( ας μην αναφερθούμε στην άτυχη επιλογή του Floyd special που φοράει 🙂 )
 
Ευχαριστώ

Εχω το original μοντελο του 87-88 made in usa! Πριν λιγο καιρο δοκιμασα την reissue και μου εκανε μεγαλη εντυπωση οτι δεν ειχαν καμια σχεση ουτε στο χερι ουτε σαν ηχος,ηταν σαν μια τελειως διαφορετικη κιθαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, satrianidis είπε

Εχω το original μοντελο του 87-88 made in usa! Πριν λιγο καιρο δοκιμασα την reissue και μου εκανε μεγαλη εντυπωση οτι δεν ειχαν καμια σχεση ουτε στο χερι ουτε σαν ηχος,ηταν σαν μια τελειως διαφορετικη κιθαρα!

 

Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος αναφορικα με τις διαφορες που εντοπισες ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ibanezas1980 είπε

 

Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος αναφορικα με τις διαφορες που εντοπισες ;;

Το μπρατσο της Original ειναι πιο φαρδυ και πιο λεπτο, της Reissue μου θυμισε πολυ της Player που εχω.Το σωμα διαφορετικο κοψιμο και καμπυλες,Επισης σαφως πιο βαρια η Original. Η Reissue μου εκανε σαν μια κοινη Superstrat ενω η Original ειναι πιο ιδιαιτερη.Απο θεμα ηχο δε μπορω να συγκρινω γιατι εχουν τελειως διαφορετικα ηλεκτρικα (μαγνητες,TBX control κτλ)

Επεξεργασμένο από satrianidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως λάτρη των Superstrat και κάτοχο μίας Fender Showmaster Floyd Rose πολύ θα με ενδιέφερε και εμένα η απάντηση!
Η αλήθεια είναι ότι εξωτερικά μοιάζει πάρα πολύ με τη δικιά μου ωστόσο διαφορές υπάρχουν αρκετές, παραθέτω τις κύριες εξ'αυτών.

                               SHOWMASTER VS HM STRAT
Χώρα προέλευσης:           Αμερική VS Ιαπωνία
Σώμα:                                     Alder VS Basswood
Χρώμα Hardware:                 Ασημί VS Μαύρο
Σχήμα σώματος:                 Soloist VS S-Style
Φινίρισμα:              Satin Urethane VS Gloss Urethane
Ποτενσιόμετρα:.        2 (Vol,Tone) VS 3 (Vol,Tone,Tone)
Σπλιτ για τον Humbucker:       ΟΧΙ  VS  NAI

Καμπυλότητα ταστιέρας:        ΝΑΙ  VS  OXI (εντελώς flat)
 

εικόνα_Viber_2022-01-13_00-05-35-931.jpg

Επεξεργασμένο από Nicholas_tsili
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nicholas_tsili είπε

Ως λάτρη των Superstrat και κάτοχο μίας Fender Showmaster Floyd Rose πολύ θα με ενδιέφερε και εμένα η απάντηση!
Η αλήθεια είναι ότι εξωτερικά μοιάζει πάρα πολύ με τη δικιά μου ωστόσο διαφορές υπάρχουν αρκετές, παραθέτω τις κύριες εξ'αυτών.

                               SHOWMASTER VS HM STRAT
Χώρα προέλευσης:           Αμερική VS Ιαπωνία
Σώμα:                                     Alder VS Basswood
Χρώμα Hardware:                 Ασημί VS Μαύρο
Σχήμα σώματος:                 Soloist VS S-Style
Φινίρισμα:              Satin Urethane VS Gloss Urethane
Ποτενσιόμετρα:.        2 (Vol,Tone) VS 3 (Vol,Tone,Tone)
Σπλιτ για τον Humbucker:       ΟΧΙ  VS  NAI

Καμπυλότητα ταστιέρας:        ΝΑΙ  VS  OXI (εντελώς flat)
 

εικόνα_Viber_2022-01-13_00-05-35-931.jpg

Δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτό το μοντέλο και ότι μοιάζει και τόσο πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου