Προς το περιεχόμενο

Ποιοι (στρατ) μαγνήτες είναι αυτοί?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Όπως λέει και ο τίτλος, μήπως μπορεί κάποιος με την εμπειρία του να εκτιμήσει ποιοι μαγνήτες είναι αυτοί? 

 

Φέρουν την ένδειξη 016730 και ο τύπος που μου τους έδωσε ισχυρίζεται ότι ήταν ένα πολύ παλιό σετ Texas Specials που αγόρασε. 

 

Κατά την γνώμη μου Texas Special δεν είναι, γιατί θα έπρεπε να υπάρχει μια μπλε και κόκκινη κουκίδα στον neck και bridge μαγνήτη αντίστοιχα, όπως αναγράφει και η καρτέλα (βλ. φωτό) και επειδή τα pole pieces μου φαίνονται αρκετά φλατ για texas special.

 

Πιστεύω ότι είναι οι standard μαγνήτες που είχε η τότε στρατ του, πιθανώς usa (από την άλλη όμως δεν θα έπρεπε να είναι "αριθμημένοι" χειρόγραφα με μαρκαδόρο ? Μπέρδεμα...)

 

Το ότι τα καλώδια είναι άσπρο μπλε, άσπρο κόκκινο και άσπρο μπλε δεν ξέρω αν βοηθάει.

 

Κάθε βοήθεια ή και μαντεψια ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ.

IMG_20220117_231819.jpg

IMG_20220117_231808.jpg

IMG_20220117_231614.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι Flatpole μαγνήτες από American std (1988-1997).

Εμένα μου αρέσουν πολυ,ειδικά ο bridge είναι από τους λίγους strat bridge μαγνήτες που δεν σε κάνουν να σκας στα γέλια όταν τον ακούς μετά από Tele bridge μαγνήτη  :)

Texas special ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι (έχουν cloth wires οι texas specials).

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ειναι Flatpole μαγνήτες από American std (1988-1997).

Εμένα μου αρέσουν πολυ,ειδικά ο bridge είναι από τους λίγους strat bridge μαγνήτες που δεν σε κάνουν να σκας στα γέλια όταν τον ακούς μετά από Tele bridge μαγνήτη  :)

Texas special ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι (έχουν cloth wires οι texas specials).

 

Wow, άμεση απάντηση, σε ευχαριστώ πολύ SF! 

 

Αφού δεν είναι τίποτα μεξικο ή squier νιώθω λιγότερο κοροϊδο 😅

 

Τους πήρα από γείτονά μου, πρώην μουσικό συνταξιούχο ο οποίος προφανώς δεν θυμάται καλά. Εξάλλου προτιμώ και εγώ τους μαγνήτες των τότε am std. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου