Προς το περιεχόμενο

Μερικές σκέψεις πάνω στα κανάλια του Youtube με μουσικό περιεχόμενο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Για το θέμα you tube εχω ακούσει ότι οι εταιρείες παραγωγής τραγουδιών πληρώνουν δεν ξέρω που για να εμφανίζει πχ 2k likes η 3k views σε ένα νέο τραγούδι  δηλ αγοράζουν ψεύτικα views k likes k εδώ είναι ποσα θα δώσεις για να αναδειχθείς..

Δηλ μπορεί ένα τραγούδι να μην αξίζει κ να έχει πολλά likes κ αντίστοιχα κάποιο που αξίζει να μην έχει τίποτα.!

Γενικα όμως αν έχεις ποσότητα κ ποιοτητα νομίζω ότι στο τέλος δικαιώνεσαι έν...........καιρώ.........υπομονή.......μετά τα 100...

 

Επεξεργασμένο από takisdi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είμαι εν μέρει εκτός θέματος, αλλά χρωστάω πολλά στον Rick Beato, άρα και στο YouTube. Πέρα από το συνεχόμενο περιεχόμενο του (που από ό,τι βλέπω κατά καιρούς υπάρχουν κάποιες διαφωνίες εδώ μέσα), μπόρεσαν άνθρωποι σαν εμένα να έρθουνε σε επαφή με έναν εξαιρετικό δάσκαλο κιθάρας, αυτόν που πάντα έψαχναν και δεν βρήκαν ποτέ. Είναι υπεραναλυτικός, σου δίνει πολλές κατευθύνσεις και οι σημειώσεις του είναι πολυδιάστατες. Εννοείται πως δεν μπορείς να στηριχτείς χωρίς να έχεις κάνει ποτέ μάθημα δια ζώσης με κάποιο άτομο. Σίγουρα για εμένα, που πάτησα τα 30 και έχω αλλάξει καμπόσους, ήταν η σανίδα σωτηρίας μου την εποχή της καραντίνας, όταν πρώτοαγόρασα το Beato Book και ήταν από τις καλύτερες πνευματικές επενδύσεις που έκανα ποτέ και όλα αυτά επειδή μια μέρα είδα πλάι σε ένα βίντεο της Χ panic records το What makes this song great. Εκεί που ένιωθα να βαλτώνω, έτυχε και ξαναβρήκα το δρόμο μου με τον συγκεκριμένο YouTuber.
 

Συγγνώμη αν σας κούρασα, ήθελα απλα να το μοιραστώ για να καταλήξω στο ότι πρέπει να αναπτύξουμε και μόνοι μας φίλτρα σε μια τέτοια πλατφόρμα, ώστε να είμαστε υγιείς. Δεν θα έπρεπε να μας πειράζει αν π.χ. ο Beato διαφημίζει τις Ernie ball χορδές ή αν είναι Les Paulικός και δεν έχει ακουμπήσει ποτέ telecaster (τραγικό btw 😂)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα να υπάρχουν διαφωνίες για τον Beato.

Προσωπικά για μένα η αξία του είναι τεράστια. Αυτά που παίζει και παρουσιάζει δεν νομίζω ότι κανείς περαστικός να μπορεί να τα παίζει, το background του είναι εντυπωσιακό από σπουδές, εμπειρία ως δάσκαλος, ως παραγωγός, ενώ κανείς σοβαρός μουσικός όπως οι μεγάλοι που έχει παρουσιάσει δεν θα καθόταν δίπλα του καν αν δεν αναγνώριζαν το βάθος της μουσικής του γνώσης-άλλωστε σχεδόν όλοι το παραδέχτηκαν.

Είναι από τα ελάχιστα σοβαρά κανάλια έξω που προσωπικά μου έχουν δώσει απαντήσεις και άπειρες ώρες ευχαρίστησης.

Εχει μια εμμονή με 90ς (επειδή ίσως είναι η εποχή όπου δραστηριοποιηθηκε επαγγελματικά) αλλά γυρνάει με ευκολία στα 70ς. Ωρες ώρες οι σειρές του είναι βιαστικές πχ what makes this song great-τον έπιασα να ξεπετάει γρήγορα χωρίς να μπει στην ουσία βασικών πραγμάτων σε σημαντικά κομμάτια που σίγουρα θα έκανα εγώ αν ήμουν στη θέση του και μπορούσα. Αλλά όλα αυτά είναι υποκειμενικά.

Δεν φτιάχνεις 3Μ subs με τέτοιο περιεχόμενο αν είσαι φελός. Διότι αν είσαι φελός τα φτιάχνεις.

12 ώρες πριν, JimmyPap είπε

 

Είναι πάρα πολύ απλό: φτιάχνεις playlists. Φτιάξε ένα compilation με 20 καλά μπλουζ κομμάτια πού να διαρκεί 2 ώρες, και το βίντεο σου θα προταθεί πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε βίντεο με διάρκεια τριών λεπτών. Ελπίζω να έμαθες κάτι.

 

συγνώμη αλλά κάτι δεν κατάλαβα.

μας λες ότι έφτιαξες 3 κανάλια με εκατομύρια κλικς που είναι playlists/compilations?

Βασικά απορώ πως κάθονται έξω και δεν κατεβαίνουν λόγω copyright strikes.

Από την άλλη τα ονομάζεις αυτά κανάλια?

Και τα συγκρίνεις με κανάλια ανθρώπων που κάθονται και κάνουν ερευνα, έχουν εικονολήπτες, μοντέρ, desktop producers, animators κλπ ?

 

Σίγουρα κάτι δεν κατάλαβα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
41 λεπτά πριν, dimsonic είπε

συγνώμη αλλά κάτι δεν κατάλαβα.

μας λες ότι έφτιαξες 3 κανάλια με εκατομύρια κλικς που είναι playlists/compilations?

Βασικά απορώ πως κάθονται έξω και δεν κατεβαίνουν λόγω copyright strikes.

Από την άλλη τα ονομάζεις αυτά κανάλια?

Και τα συγκρίνεις με κανάλια ανθρώπων που κάθονται και κάνουν ερευνα, έχουν εικονολήπτες, μοντέρ, desktop producers, animators κλπ ?

 

Σίγουρα κάτι δεν κατάλαβα

 

Μην τον παρεξηγείς. Σίγουρα την πλάκα του κάνει μαζί μας.😉

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Μην τον παρεξηγείς. Σίγουρα την πλάκα του κάνει μαζί μας.😉

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

Δεν κατάλαβα να υπάρχουν διαφωνίες για τον Beato.

Προσωπικά για μένα η αξία του είναι τεράστια. Αυτά που παίζει και παρουσιάζει δεν νομίζω ότι κανείς περαστικός να μπορεί να τα παίζει, το background του είναι εντυπωσιακό από σπουδές, εμπειρία ως δάσκαλος, ως παραγωγός, ενώ κανείς σοβαρός μουσικός όπως οι μεγάλοι που έχει παρουσιάσει δεν θα καθόταν δίπλα του καν αν δεν αναγνώριζαν το βάθος της μουσικής του γνώσης-άλλωστε σχεδόν όλοι το παραδέχτηκαν.

Είναι από τα ελάχιστα σοβαρά κανάλια έξω που προσωπικά μου έχουν δώσει απαντήσεις και άπειρες ώρες ευχαρίστησης.

Εχει μια εμμονή με 90ς (επειδή ίσως είναι η εποχή όπου δραστηριοποιηθηκε επαγγελματικά) αλλά γυρνάει με ευκολία στα 70ς. Ωρες ώρες οι σειρές του είναι βιαστικές πχ what makes this song great-τον έπιασα να ξεπετάει γρήγορα χωρίς να μπει στην ουσία βασικών πραγμάτων σε σημαντικά κομμάτια που σίγουρα θα έκανα εγώ αν ήμουν στη θέση του και μπορούσα. Αλλά όλα αυτά είναι υποκειμενικά.

Δεν φτιάχνεις 3Μ subs με τέτοιο περιεχόμενο αν είσαι φελός. Διότι αν είσαι φελός τα φτιάχνεις.

 

συγνώμη αλλά κάτι δεν κατάλαβα.

μας λες ότι έφτιαξες 3 κανάλια με εκατομύρια κλικς που είναι playlists/compilations?

Βασικά απορώ πως κάθονται έξω και δεν κατεβαίνουν λόγω copyright strikes.

Από την άλλη τα ονομάζεις αυτά κανάλια?

Και τα συγκρίνεις με κανάλια ανθρώπων που κάθονται και κάνουν ερευνα, έχουν εικονολήπτες, μοντέρ, desktop producers, animators κλπ ?

 

Σίγουρα κάτι δεν κατάλαβα

 

2 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Μην τον παρεξηγείς. Σίγουρα την πλάκα του κάνει μαζί μας.😉

 

Αν τα γράψω εδώ δεν θα καταλάβετε, θα σας τα κάνω βίντεο στο Youtube που είναι καλύτερο κι από εγκυκλοπαίδεια 🤣

 

Πέρα από την πλάκα, @dimsonic εάν δε γνωρίζεις πως ένα βίντεο στο 99% των περιπτώσεων που χρησιμοποιείται πρωτότυπη μουσική άλλου ΔΕΝ κατεβαίνει (όπως και του Beato), τότε φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι πως δεν έχει νόημα να εμβαθύνουμε στα πιο "δύσκολα" του αλγόριθμου. 

 

Ένα τελευταίο tip πριν αρχίσω να χρεώνω για το course: Με τα playlists (εάν το κάνεις καλά) παίρνεις τα πολλά views. Δες ότι compilation θες και θα δεις πόσα views έχει. Από εκεί και πέρα, τα views αυτά μπορείς να τα "κατευθύνεις" εσύ όπως θέλεις - σε affiliate links, σε landing pages, σε fb pages ή ακόμα και σε άλλα βίντεο που εσύ θέλεις και που είναι monetized. Όπως περίπου κάνει και ο Beato, που πάνω σε ξένο και demonetized υλικό πουλάει τα βιβλία του ή εισπράττει donations.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Ευχαριστώ που μοιράζεσαι μαζί μας πσαγμένα πράγματα.😄 

 

Εγώ ευχαριστώ για το υπέροχο βήμα που μου δίνετε, και την ευκαιρία να συναγωνίζομαι το Youtube στη μόρφωσή σας 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τζίμυ για αυτό είναι εδω το φόρουμ. Για να έχεις βήμα να συζητάμε εποικοδομητικά.

Καλή είναι και η πλάκα όμως καταλαβαίνουμε όλοι πως δεν γνωρίζεις γιατί μιλάς αφού αναφέρεσαι στις λίστες περιεχομένου και όχι στο ίδιο το περιεχόμενο, για το οποίο γίνεται η κουβέντα.

 

Θα ήταν ίσως μια τρανή απόδειξη του αντίθετου αν παρέθετες τα 3 κανάλια σου με τα εκατομμύρια views που έτσι κι αλλιώς είναι μια ακόμη ευκαιρία για περισσότερα views.

Βλέπεις με την ανωνυμία ο καθένας ότι δηλώνει νομίζει πως είναι. Αλλά είναι εύκολο να γίνει γνωστό και το αντίθετο και γι αυτό είναι κρίμα να λέμε μπούρδες λες κι ανταγωνιζόμαστε, τη στιγμή που είμαστε εδώ για να λέμε όλοι, γνώστες (επαγγελματίες) και μη, την γνώμη μας σε δυο αράδες. Δεν συμφωνείς;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Με τα playlists (εάν το κάνεις καλά) παίρνεις τα πολλά views. Δες ότι compilation θες και θα δεις πόσα views έχει. Από εκεί και πέρα, τα views αυτά μπορείς να τα "κατευθύνεις" εσύ όπως θέλεις - σε affiliate links, σε landing pages, σε fb pages ή ακόμα και σε άλλα βίντεο που εσύ θέλεις και που είναι monetized. Όπως περίπου κάνει και ο Beato, που πάνω σε ξένο και demonetized υλικό πουλάει τα βιβλία του ή εισπράττει donations.

Ναι, με τη μικρή διαφορά πως στα demonetised ο Beato οργανώνει ολόκληρο μάθημα και καταθέτει θέσεις, αν κατέθετε μόνο playlist θα λεγόταν dj. BEATo.
 

Επίσης, για την ιστορία, ο Beato εισπράτει donations Μόνο από τα live stream που κάνει πολύ αναλυτικά μαθήματα μουσικής θεωρίας, κιθάρας, κλπ. Θυμάμαι μάλιστα να λέει πως δεν βγάζει έξοδα από αυτά τα συγκεκριμένα βίντεο και για αυτό προωθεί το βιβλίο του (500 σελίδες) που τότε το βάζει σε έκπτωση τύπου 40-50 ευρώ σύνολο. Μάλιστα έχει και πολλές ιδέες που μοιράζεται σε IG σε transcription. Θυμάμαι χαρακτηριστικά να λέει πως αυτό το ποσό που δίνει το βιβλίο είναι ουσιαστικά σαν να έκανες ένα μάθημα με ένα δάσκαλο. Ε, μια ντροπή σε πιάνει. Αν έχεις λιώσει με τις ώρες επενδύεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Μερικές σκέψεις πάνω στα κανάλια του Youtube με μουσικό περιεχόμενο

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου