Προς το περιεχόμενο

Μείωση χώρου από ηχογράφηση


largo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, harilatron είπε

Αυτό που χρειάζεσαι πάντως ονομάζεται blind deconvolution, δηλαδή deconvolution χωρίς να ξέρεις το impulse response και γενικώς είναι δύσκολη υπόθεση να κάνεις retrieve το αρχικό σήμα. 

με δειγματοληψία δεν θα γίνει?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι ευαίσθητα τα δεδομένα του ομιλητή, νομίζω όλοι θα μπορούσαμε να κάνουμε μια απόπειρα. Σε αντίθετη περίπτωση, νομίζω ότι το κατέβασμα ντέμο είτε του RX είτε ακόμα και του spectralayers αρκεί για μια δοκιμή που θα πείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
9 ώρες πριν, largo είπε

Το έκανα mono για να μην ακούγεται τόσο wide.

 

για να έχεις ένα πιθανό όφελος αντί mono πρέπει να κόψεις τα side αφήνοντας απείραχτο το mid του σήματος... μπορείς εύκολα να το κάνεις με το MSED της Voxengo... κατέβασέ το από εδώ είναι free...

 

58 λεπτά πριν, harilatron είπε

Αυτό που χρειάζεσαι πάντως ονομάζεται blind deconvolution, δηλαδή deconvolution χωρίς να ξέρεις το impulse response και γενικώς είναι δύσκολη υπόθεση να κάνεις retrieve το αρχικό σήμα. 

 

κύριε καθηγητά μου του βάζεις όντως δύσκολα του ανθρώπου αλλά αν κάποιος από το ακροατήριο βάρεσε κατά λάθος ένα παλαμάκι κάτι μπορεί να γίνει...😁

  • Like 2
  • Χαχα 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα δείγμα με το Nvidia Broadcast, είναι ένα πρόγραμμα για real time conference calls.

Για όποιον ενδιαφέρεται, είναι δωρεάν για όποιον έχει κάρτα nvidia rtx.

Περισσότερες πληροφορίες στο βίντεο.

Για την περίπτωση που κάτι δε λειτουργεί όπως τα λέει ο κύριος, δοκιμάστε στα device proprties του Goldwave να ορίσετε την κανονική έξοδο της κάρτας σας στο record. Στη δική μου περίπτωση αυτό λειτούργησε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, npap είπε

για να έχεις ένα πιθανό όφελος αντί mono πρέπει να κόψεις τα side αφήνοντας απείραχτο το mid του σήματος... μπορείς εύκολα να το κάνεις με το MSED της Voxengo... κατέβασέ το από εδώ είναι free...

👏Αυτό (m/s) δεν το είχα σκεφτεί! Τώρα θα το σκέφτομαι! Ευχαριστώ!👏

 

51 λεπτά πριν, npap είπε

κατά λάθος ένα παλαμάκι κάτι μπορεί να γίνει...😁

Κοιτάξτε τώρα κάτι πράγματα συμπτωματικά. Σκέφτομαι ότι η μόνη λογική αιτία να χτυπήσει κάποιος παλαμάκι σε τέτοια περίσταση, είναι για να πετύχει ένα κουνούπι. (Κώνωψ ο **ανωφελής**) Θα το έκανε αυτό αυθόρμητα (on **impulse**). Όμως, τώρα που μας έμεινε το παλαμάκι και ακολούθως ένα impulse response (άρα κάποιο αποτέλεσμα/όφελος), δικαιούμαστε να αποκαλούμε τον κώνωπα ανωφελή;😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω κάποιο δείγμα. Απο αυτά που μου προτείνατε όμως τα plug ins (RX 9), μαζί και με κάποια που έψαξα όπως το Deroom της accentize είναι αυτά που μάλλον θα κάνω δουλειά.... 

1 ώρα πριν, npap είπε

 

για να έχεις ένα πιθανό όφελος αντί mono πρέπει να κόψεις τα side αφήνοντας απείραχτο το mid του σήματος... μπορείς εύκολα να το κάνεις με το MSED της Voxengo... κατέβασέ το από εδώ είναι free...

 

 

κύριε καθηγητά μου του βάζεις όντως δύσκολα του ανθρώπου αλλά αν κάποιος από το ακροατήριο βάρεσε κατά λάθος ένα παλαμάκι κάτι μπορεί να γίνει...😁

Ναι δε το είχα σκεφτεί αυτό....θα το δοκιμάσω και αυτό να δω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πάντως το θέμα ξύπνησε πάλι μέσα μου τον κοιμώμενο τελευταία πουαρό, οπότε τις επόμενες μέρες λέω να στήσω ένα τεστάκι επ αυτού...🔦😎🔎

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου