Προς το περιεχόμενο

Καθόλου ήχος από Cubase/Nuendo με Realtek Asio driver!


filmmusic
Η απάντηση από τον Ali Barout,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, τώρα είδα το εξής:

Πήγα στο Nuendo και έχει αυτό το generic ASIO που λες (αν και έχει μεγάλο latency και δεν ξέρω, κολλάει ο ήχος όταν παίζω) και παίρνω ήχο από τα ηχεία μου.

Και όπως βλέπεις μου έχει και το σωστό output στα ηχεία.

 

 

nuendo1.png

nuendo2.png

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Αυτός είναι ο DirectX driver!😵 Συγκινήθηκα που τον είδα! Χρόνια και ζαμάνια!

 

Τώρα κατάλαβα τι έχει γίνει. Με το 4.3 nuendo που έχεις, δεν υπήρχε τότε generic driver.

 

Οπότε το πιο εύκολο είναι να κατεβάσεις ASIO4ALL, ή να ψαχουλέψεις στο control panel του Realtek ASIO, μήπως μπορείς να αλλάξεις εξόδους από εκεί.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Οπότε το πιο εύκολο είναι να κατεβάσεις ASIO4ALL, ή να ψαχουλέψεις στο control panel του Realtek ASIO, μήπως μπορείς να αλλάξεις εξόδους από εκεί.

Το ASIO4ALL το είχα κατεβάσει παλιότερα σε ένα λαπτοπ που έχω, αλλά πολύ με είχε μπερδέψει.

Στο control panel του Realtek δε βλέπω τίποτα...

 

Καλά, θα δω πάλι με ASIO4ALL μήπως μπορώ να κάνω κάτι. Δηλ. με αυτό θα ακούω ήχο από τα ηχεία μου που έχω συνδεδεμένα στην onboard κάρτα;

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Λες οτι η Scarlett σου βγαζει lag 47 ms. Αυτό με τι buffer size? Μου κάνει εντύπωση γιατί εχεις πολυ καινουριο υπολογιστή. Σε μενα η scarlett με τον i7 7700k βαζοντας buffer size 32 το lag ειναι 2 ms

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτή είναι η λογική, να ακούς από το ονμπόρντ.

 

Το πάνελ βλέπω μόνο μπάφερ αλλάζει.

 

Αν αλλάξεις sample rate από το project setup (Shift S), αλλάζουν τα νούμερα input και output latency?

 

Επίσης, δοκίμασε να αλλάξεις με το χέρι από τον πίνακα ελέγχου τον windows την ποιότητα και τη συχνότητα δειγματοληψίας ώστε να συμφωνεί με nuendo.

 

Βάλε πχ 44100 24bit στα windows, και μετά μπες και σετάρισε ένα project στα 44100 24 στο nuendo. Αν δεν παίξει κι έτσι, βάλε asio4all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Andrew Wires είπε

Ερώτηση: Λες οτι η Scarlett σου βγαζει lag 47 ms. Αυτό με τι buffer size? Μου κάνει εντύπωση γιατί εχεις πολυ καινουριο υπολογιστή. Σε μενα η scarlett με τον i7 7700k βαζοντας buffer size 32 το lag ειναι 2 ms

A, δυστυχώς είμαι άσχετος με buffer size κτλ.

Βλέπω τώρα ότι έχει 1024. Αν το βάλω στο 32 που λες παίρνω latency 2.268 οπως εσύ. Εκεί πρέπει να το έχω;

4 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Αν αλλάξεις sample rate από το project setup (Shift S), αλλάζουν τα νούμερα input και output latency?

όχι.

8 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Επίσης, δοκίμασε να αλλάξεις με το χέρι από τον πίνακα ελέγχου τον windows την ποιότητα και τη συχνότητα δειγματοληψίας ώστε να συμφωνεί με nuendo.

 

Βάλε πχ 44100 24bit στα windows, και μετά μπες και σετάρισε ένα project στα 44100 24 στο nuendo.

Το έκανα. (στο cubase).

Τίποτα.

Μάλλον θα δοκιμάσω το ASIO4ALL και θα σας πω.

Ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filmmusic είπε

A, δυστυχώς είμαι άσχετος με buffer size κτλ.

Βλέπω τώρα ότι έχει 1024. Αν το βάλω στο 32 που λες παίρνω latency 2.268 οπως εσύ. Εκεί πρέπει να το έχω;

Ναι, όσο πιο χαμηλά το βάλεις τόσο μικρότερο και το latency. Αυτό βοηθάει όταν ηχογραφείς κάτι (όργανο,φωνή) στο να μην ακους καθυστέρηση απο τα ακουστικά. Τρώει περισσότερους πόρους απο τον υπολογιστή, αλλά εφόσον την παλεύει ο δικός μου ο δικός σου είναι μια χαρά.

 

Αυτό χρειάζεται μόνο όταν ηχογραφείς. Όταν κάνεις μίξη ή οτιδήποτε άλλο δεν σε απασχολεί.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Βλέπω τώρα ότι έχει 1024. Αν το βάλω στο 32 που λες παίρνω latency 2.268 οπως εσύ. Εκεί πρέπει να το έχω;

128 είναι καλός συμβιβασμός. Εξαρτάται από το πόσο γεροδεμένος είναι ο υπολογιστής σου, πόσα και πόσο βαριά πλαγκ φορτώνεις. Ξεκίνα από 32, και αν νιώθεις τσαφ τσουφ, διακοπές, ανέβαινε προς τα πάνω.

 

5 λεπτά πριν, filmmusic είπε

όχι.

Ε τότε ο driver είναι κουκουρούκου. Δεν ακούει το nuendo. Μπορείς αν θες να αλλάζεις sample rate μέχρι να βρεις στην τύχη πού και ΑΝ θα μιλήσει (32 44,1 48 64 88,2 96), αλλά δεν είναι σωστό αυτό. Κανονικά, πρέπει να μπορείς να αλλάζεις sample rate και buffer κατα το δοκούν, και το nuendo να ανανεώνει τις τιμές latency. (Επειδή κι η κάρτα θα τις αλλάζει, κι ο driver θα ενημερώνει το nuendo.)

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

My 2 cents:

  1. έχεις τούμπανο υπολογιστή και ξεπερασμένο software. Κάτι πρέπει να κάνεις γι αυτό. Υπάρχουν δωρεάν σύγχρονα DAW όπως το Cakewalk π.χ.
  2. Χρησιμοποιούμε τον driver που έχει γραφτεί ειδικά για την κάρτα μας. Αν δεν έχουμε κάρτα εξωτερική χρησιμοποιούμε τον ASIO generic driver. Εναλλακτικά ASIO4ALL. 
  3. Δεν έχει νόημα να απασχολείς πόρους άσκοπα για να έχεις 2ms latency. Ιδιαίτερα στα πλήκτρα είναι σχεδόν αχρείαστο. Μια καλή λύση είναι το buffer στα 128 "και αν νιώθεις τσαφ τσουφ, διακοπές, ανέβαινε προς τα πάνω" όπως λέει ο @Ali Barout.

Τα drivers είναι προγράμματα που μπορεί να είναι και κακογραμμένα. Ιδιαίτερα τα γενικής κι αόριστης στόχευσης.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου