Προς το περιεχόμενο

world wide metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Καθόλου περίεργο.Είμαι σε 4-5 ομάδες στο φβ από αυτές που ψάχνουν για μουσικούς ώστε να στελεχώσουν μπάντες.Το 80% των αγγελιών αφορούν μέταλ μπάντες.Κυριως black metal αλλά και hardcore. Γενικά η black metal σκηνή στην Ελλάδα είναι από τις πιο γνωστές διεθνώς όπως και αυτές των Σκανδιναβων.

Δεν έχεις άδικο... στην περιοχή μου (επαρχιακή πόλη 25-30000 πληθυσμός με τα γύρω χωριά) τα γκρουπάκια (3-4) που υπάρχουν παίζουν μέταλ.  Δεν υπολογίζω τους ράπερς-τράπερς κ.τ.λ.. αυτοί με ένα μικτάκι κι ένα λαπτοτάκι βγάζουν "μουσική"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Δεν έχεις άδικο... στην περιοχή μου (επαρχιακή πόλη 25-30000 πληθυσμός με τα γύρω χωριά) τα γκρουπάκια (3-4) που υπάρχουν παίζουν μέταλ

Στο Molde δεν είπαμε ότι μένεις; 😄

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Όπου γράφεις την λέξη "blues" βάλε την λέξη "metal" και έχεις πέσει μέσα κι εδώ.

 

η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο οποιοσδήποτε μέσος ή αρχάριος κιθαρίστα μπορεί να φεικάρει άνετα εναν μπλουζίστα (ιδίως οδοντιάτρους), ενώ πολύ δύσκολα έναν μεταλά

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο οποιοσδήποτε μέσος ή αρχάριος κιθαρίστα μπορεί να φεικάρει άνετα εναν μπλουζίστα (ιδίως οδοντιάτρους), ενώ πολύ δύσκολα έναν μεταλά

 

Δε θέλω να αρχίσω κάναν πόλεμο, αλλά βάλε άκου solos από thrash περίοδο Metallica, solos Mustaine, Kerry King, κλπ και πες μου αν δεν τα fake-άρει ένας ψιλοσοβαρός αρχάριος. Μιλάμε οριακά για επιτηδευμένο dissonance, δε γίνεται τόσο κακές επιλογές νοτών εντός κλίμακας, δε γίνεται τέτοιο sloppiness σε albums τέτοιας απήχησης.

 

Disclaimer, τα έχω λιώσει αυτά τα albums, αλλά η αλήθεια να λέγεται.

  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Δε θέλω να αρχίσω κάναν πόλεμο, αλλά βάλε άκου solos από thrash περίοδο Metallica, solos Mustaine, Kerry King, κλπ και πες μου αν δεν τα fake-άρει ένας ψιλοσοβαρός αρχάριος. Μιλάμε οριακά για επιτηδευμένο dissonance, δε γίνεται τόσο κακές επιλογές νοτών εντός κλίμακας, δε γίνεται τέτοιο sloppiness σε albums τέτοιας απήχησης.

 

Disclaimer, τα έχω λιώσει αυτά τα albums, αλλά η αλήθεια να λέγεται.

αποψης

...

τι να πω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο οποιοσδήποτε μέσος ή αρχάριος κιθαρίστα μπορεί να φεικάρει άνετα εναν μπλουζίστα (ιδίως οδοντιάτρους) ....

 

Σε έχω σε εκτίμηση για να το πάρω αυτό στα σοβαρά.

Ελπίζω να κάνεις πλάκα ....

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Δε θέλω να αρχίσω κάναν πόλεμο, αλλά βάλε άκου solos από thrash περίοδο Metallica, solos Mustaine, Kerry King, κλπ και πες μου αν δεν τα fake-άρει ένας ψιλοσοβαρός αρχάριος. Μιλάμε οριακά για επιτηδευμένο dissonance, δε γίνεται τόσο κακές επιλογές νοτών εντός κλίμακας, δε γίνεται τέτοιο sloppiness σε albums τέτοιας απήχησης.

 

Disclaimer, τα έχω λιώσει αυτά τα albums, αλλά η αλήθεια να λέγεται.

Καλά τώρα να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.Το μέταλ γενικά είναι πολύ πιο τεχνικό είδος από τα μπλουζ.Ειδικα power metal Helloween Stratovarius Blind Guardian κτλ.Αν βάλεις στο μέταλ και πιο light ήχο malmsteen evh το πράμα πάει αλλού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Καλά τώρα να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.Το μέταλ γενικά είναι πολύ πιο τεχνικό είδος από τα μπλουζ.Ειδικα power metal Helloween Stratovarius Blind Guardian κτλ.Αν βάλεις στο μέταλ και πιο light ήχο malmsteen evh το πράμα πάει αλλού .

 

Συμφωνώ, για αυτό και ανέφερα συγκεκριμένα παραδείγματα. Δεν είναι στην ίδια κουβέντα ο Malmsteen και ο EVH με όσους ανέφερα.

 

Σίγουρα η metal μουσική απαιτεί ένα υψηλό επίπεδο τεχνικής, αλλά ας πούμε μπορείς να κάνεις καριέρα δυνητικά χωρίς vibrato, bends ή αντίληψη αρμονίας. Αν πας χωρίς αυτά να παίξεις blues και μάλιστα αυτοσχεδιαστικό, έχεις ξεβρακωθεί στα πρώτα 5''. Εκεί είναι και η διαφωνία μου με αυτό που είπε ο Δημήτρης.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχετε αρχίσει τους τεχνικούς όρους.

Αν στρώσεις κώλο, θα αποκτήσεις τεχνική που θα μαμάει και θα δέρνει.

 

Όσο όμως και να παλεύεις, το σήκωμα πχ του Albert King δεν το αποκτάς.

Αυτό, το ζηλεύει ακόμα και ο Henderson (το έχει πει ο ίδιος), που έχει απίστευτη τεχνική και παίζει απίστευτα πράγματα.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου