Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας (βοήθεια)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@kospas12345 Εάν δεν έχεις αγοράσει ήδη, τσεκαρε αυτή...

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=512766

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά τελικά αγόρασα! Πηρα την 5230t. Απίθανη κιθάρα. Ότι καλύτερο έπαιξα σε αυτά τα χρήματα. Δοκίμασα αρκετες. Οι αντίστοιχες semi hollow δεν μου άρεσαν καθόλου. Το μόνο πρόβλημα είναι πτι δεν μπόρεσα να βρω βαλίτσα που να χωράει σωστά η συγκεκριμένη κιθάρα και της πήρα μια θηκαρα της Ritter πραγματικά εντυπωσιακά ποιοτική και προσεγμένη. Σχετικά με την κιθάρα … δεν έχω παίξει ακόμα πριν λίγο ήρθε σπίτι …. Αλλά από το λίγο που την σκάλισα. Φοβερή ποιότητα κατασκευής, πραγματικά πολύ καλή. Ωραία ταστιερα, η καλύτερη από όσες έπαιξα βέβαια θα την σεταρω, προς το Παρόν είναι ασετάριστη όμως συνολικά είναι πολύ βολική στα χέρια μου & ας έχω συνηθίσει ακουστικές κιθάρες. Ο ήχος είναι πολύ γλυκός και από ότι είδα αρκετά παραμετροποιήσιμος. Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας.
 

ΥΓ αγόρασα και το 12αρη ενισχυτή για practice της orange…… πραγματικά δεν περίμενα ότι θα έβγαζε τόσο καλό ήχο σε αυτά τα χρήματα. Με εντυπωσίασε. 
 

Γενικα είμαι πολύ happy!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Καλόπαιχτη η κυρία και ο ενισχυτής.

Καλορίζικα.

@fusiongtrσε ευχαριστώ μου έδωσες πολύτιμες πληροφορίες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα μια γνώμη ακόμα. Επειδή θέλω να την πάω την κιθάρα για setup. Το action στο μπάσο Μι στο 12το ταστο είναι στα 2,5mm νομιζω αρκετά high για ηλεκτρική. Πόσο να την κατεβάσω την κιθάρα; Γενικά χάνουν όγκο από το κατέβασμα των χορδών όπως οι ακουστικές; Λέω να την πάω στο 1,75 -2mm με elixir 10αρες (που φοράει έτσι και αλλιώς). 
Επίσης στο setup φτιάχνουν και τους μαγνήτες όσο αναφορά το ύψος; Γιατί βλέπω ότι έχουν μια διαφορά οι δυο μαγνήτες μεταξύ τους. Πρέπει να τους πω κάτι για αυτό; Συγχωρέστε την ασχετοσύνη μου απλά δεν έχω ξανά σεταρει ηλεκτρική. Το μοντέλο είναι Gretsch G5230t.

Επεξεργασμένο από kospas12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 15ο ταστο παίξε λιγο κάτω από 2mm. Δες που σε βολεύει.

 

Οι μαγνήτες είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορια, καθώς εκτός της ρύθμισης τους καθ' ύψος, μπορείς να ρυθμίσεις και έναν έναν του πόλους. Η διαφορά στο ήχο είναι μεγαλη με σωστή ρυθμιση.

Ο κανόνας λέει, γενικότερα, ότι τους ρυθμίζεις με το αυτί, και τους αφήνεις εκεί που σε ικανοποιεί ο ήχος.

Εάν θες μπορώ να σου προτείνω κάποιες αποστάσεις, μια και έχω την ίδια κιθάρα.

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kospas12345 είπε

1. Πόσο να την κατεβάσω την κιθάρα;

 

2. Γενικά χάνουν όγκο από το κατέβασμα των χορδών όπως οι ακουστικές;

 

1. Να την κατεβάσεις τόσο ώστε να μπορείς να παίξεις όπως θέλεις ΕΣΥ άνετα. Άλλοι προτιμούν το χαμηλότερο δυνατό action (όπως εγώ), και άλλοι λίγο ψηλότερο.

Έχει να κάνει καθαρά με τον τρόπο που χτυπάς τις χορδές.

Αν τις χτυπάς απαλά, τότε χαμηλό, αν "σκάβεις" (ή παίζεις με αρκετά σηκώματα), τότε ψηλότερο, γιατί θα ταστάρει η κιθάρα.

 

2. Η εμπειρία μου λέει ότι καμία κιθάρα δεν χάνει σε όγκο από κατέβασμα χορδών, ούτε οι ακουστικές, ούτε οι ηλεκτρικές.

Αυτό που αλλάζει, είναι ο τρόπος που χτυπάς τις χορδές, και η παλμική κίνηση της χορδής.

Αν η χορδή είναι πολύ χαμηλά, τότε πρέπει να χτυπήσεις πιο απαλά για να μην ταστάρει η κιθάρα, και άρα η παλμική κίνηση της χορδής είναι μικρότερη.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μικρότερη ένταση σε ακουστικό όργανο (αφού χτυπάς πιο απαλά).

Σε ηλεκτρικό όμως, αλλάζει το πράγμα, αν και όχι εντελώς.

Δεν δίνεις volume με το χτύπημα στις χορδές, το volume το δίνεις με άλλους τρόπους.

Δίνεις όμως "ένταση" στο χτύπημα και δυναμικές.

 

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις να κατεβάσεις μόνος σου το action πριν την πας για σετάπ, για να δεις περίπου που σε βολεύει, έτσι ώστε όταν την πας, να ξέρεις τι να ζητήσεις.

 

 

18 λεπτά πριν, kospas12345 είπε

Γιατί βλέπω ότι έχουν μια διαφορά οι δυο μαγνήτες μεταξύ τους.

 

Εννοείς ότι ο ένας είναι ψηλότερα από τον άλλο οπτικά, ή ότι υπάρχει διαφορά στην ένταση όταν αλλάζεις από τον έναν στον άλλο?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

1. Να την κατεβάσεις τόσο ώστε να μπορείς να παίξεις όπως θέλεις ΕΣΥ άνετα. Άλλοι προτιμούν το χαμηλότερο δυνατό action (όπως εγώ), και άλλοι λίγο ψηλότερο.

Έχει να κάνει καθαρά με τον τρόπο που χτυπάς τις χορδές.

Αν τις χτυπάς απαλά, τότε χαμηλό, αν "σκάβεις" (ή παίζεις με αρκετά σηκώματα), τότε ψηλότερο, γιατί θα ταστάρει η κιθάρα.

 

2. Η εμπειρία μου λέει ότι καμία κιθάρα δεν χάνει σε όγκο από κατέβασμα χορδών, ούτε οι ακουστικές, ούτε οι ηλεκτρικές.

Αυτό που αλλάζει, είναι ο τρόπος που χτυπάς τις χορδές, και η παλμική κίνηση της χορδής.

Αν η χορδή είναι πολύ χαμηλά, τότε πρέπει να χτυπήσεις πιο απαλά για να μην ταστάρει η κιθάρα, και άρα η παλμική κίνηση της χορδής είναι μικρότερη.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μικρότερη ένταση σε ακουστικό όργανο (αφού χτυπάς πιο απαλά).

Σε ηλεκτρικό όμως, αλλάζει το πράγμα, αν και όχι εντελώς.

Δεν δίνεις volume με το χτύπημα στις χορδές, το volume το δίνεις με άλλους τρόπους.

Δίνεις όμως "ένταση" στο χτύπημα και δυναμικές.

 

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις να κατεβάσεις μόνος σου το action πριν την πας για σετάπ, για να δεις περίπου που σε βολεύει, έτσι ώστε όταν την πας, να ξέρεις τι να ζητήσεις.

Τα ακούω αυτά που λες και συμφωνώ απόλυτα και ειδικά στις δυναμικες, στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι στις ακουστικές. Χάνουν …. και μάλιστα αρκετά. Φαντάσου την taylor που πρόσφατα αποφάσισα να την κατεβάσω γιατί είχα ένα live και ήθελα να παίζω άνετα (γιατί της φοράω και 12αρες) άλλαξε ο ήχος τραγικά. Έγινε άλλο όργανο. Και στις 14 ακουστικες που εχω εχω πειραματιστεί αρκετά και καταλήγω σίγουρα ότι επηρεάζονται από το action. Anyway … 

Ερώτηση, εννοείς από την βέργα να την κατεβάσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου