Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας (βοήθεια)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Δεν θα ήθελα εντελώς ίσιο το μανικι, στην περίπτωση αυτή. Χαλάρωσε λίγο το truss rod, να ανέβουν οι χορδές, και χαμήλωσε λίγο τη γέφυρα εάν σου φαίνονται ψηλά οι χορδες (υπό την προϋπόθεση ότι δεν μπάζαρει στα τελευταία τάστα)

Και εγώ το σκέφτηκα. Θα το δοκιμάσω αύριο. 

Μόλις τώρα, kospas12345 είπε

Και εγώ το σκέφτηκα. Θα το δοκιμάσω αύριο. Πάντως έχει θεματάκι στην Α και την D στα 3 πρώτα ταστα. Ανοιχτές δεν τρίζει καμία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αφού έχω περάσει πλέον αρκετές ημέρες με την κιθαρα επιβεβαιώνω ότι είναι πολύ καλό όργανο. Την σεταρα τελικά μόνος μου (τα κατάφερα) την πήγα λίγο ποιο κάτω από 2mm δεν τρίζει καθόλου, παίζει υπέροχα και είμαι πολύ happy. Με μαγνητες δεν έχω καταπιαστεί και μάλλον Δεν θα ασχοληθώ κιολας προς το παρόν. Υπάρχουν όμως 3  θέματα. 1ον τα κλειδιά της είναι χάλια. Χρειάζονται σίγουρα αλλαγή είναι πολύ χαμηλής ποιότητας. Σκέφτομαι να πάρω με λοκ αλλά δεν ξέρω ποια ταιριάζουν στο συγκεκριμένο όργανο. 2ον τα ποντεσιομετρα χρειάζονται αλλαγή… ειδικά στο volume το γυρίζεις 3/4 και δεν έχει χαμηλώσει καθόλου και μετά χαμηλώνει απότομα. 3ον Ξεκούρδίζεται όταν χρησιμοποιείς το bigsby. Αυτό θα φτιάξει με το παίξιμο ή έτσι θα είναι; ; 
 

Επίσης θα ήθελα μια γνώμη. 
Έχω ένα παλιό πετάλι της zoom το G1xn το οποίο είναι ψιλόχάλια βέβαια για το σπίτι είναι κομπλέ. Δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα εφέ θέλω ένα reverb, ένα overdrive, ένα λουπεράκι πολύ βασικά πράγματα. Τι μου προτείνετε να κάνω με την λογική να έχω τον ήχο μου και να μπορώ να πάω σε ένα live να μην ψάχνομαι; Το αντιμετώπισα πρόσφατα σε ένα τελευταίο live που έπαιξα με την ακουστική (και δεν προλάβαινα να φτιάξω ήχο γιατί έπαιζαν 8 μπαντες και δεν έγινε σωστό soundcheck) και θέλω να το φτιάξω αυτό μια και καλή. 
 

… θα ήταν λύση να αγοράσω το AmpliTube για iPad Pro με το irig ή είναι πολύ χάλια τα εφέ; 

Επεξεργασμένο από kospas12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 1 (κλειδιά) και το 3 (bigsby) πρόβλημα, πρέπει να φτιάξεις το nut (λίπανση, άνοιγμα τα αυλάκια). Κολλάνε οι χορδές, γιαυτο ξεκουρδιζει. Μια χαρά είναι τα κλειδιά.

 

Για τα ποτενσιομετρα, εάν ρίξει λίγο το tone, το volume μπορεί να ρίχνει πιο νωρίς την ένταση.

Εκεί μπορείς να αλλάξεις και pots, αλλά μην περιμένεις πολλά. Εάν μπορούσε να εφαρμοστεί 50' συνδεσμολογία, θα ήταν καλό.

 

Άρα στον μάστορα (αν πας) θα πας για να δεις εάν με 50s wiring γλιτώνεις την αλλαγή των pots. Και να σου τσεκαρει το nut.

 Σχετικά με το zoom, μπορεις να αγοράσεις μια πεταλιερα με presets. Φτιάχνεις ηχους, αποθηκεύεις presets, την σύνδεση στην κονσόλα και παίζεις.

Με 300-400 ευρώ πιστεύω κάνεις δουλειά.

Από λογισμικα δε γνωρίζω.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου