Προς το περιεχόμενο

Guitar heroes of today?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λείπουν πολλοί παράγοντες σήμερα από την εποχή των guitar heroes. Λείπει το σταριλίκι, λείπει το πέπλο μυστηρίου που δημιουργουσε η απουσία σοσιαλ μίντια, λείπει το ότι λιγοι έπαιζαν καλά κιθάρα τότε (άπειροι σήμερα καλοί τεχνικά παίκτες, ξεχειλίζει το youtube).  Λείπει η χίππικη ιδεολογία, ο ρομαντισμός ότι θα αλλάξει ο κόσμος, λείπει κακά τα ψέματα το καινούριο. Αυτά ήταν πρωτόγνωρα στην εποχή τους.

 

Σήμερα έχουμε τον metal dad που κάθεται σταυροπόδι με τα σορτσάκια και παίζει acdc. Ή το παιδί τον youtuber με τα γυαλιά που σολάρει και κάνει φατσούλες-γκριμάτσες. Ή τον άλλο με τα τατουάζ στο λαιμό που παίζει απίστευτα τεχνικά αλλά ρομποτικά. Ή τον κιθαρίστα των Dragonforce που τον είδα σε βίντεο να κλαίγεται που δεν έβρισκε γκόμενα παρόλο που έπαιζε καλά κιθάρα.

 

Τους πάω όλους αυτούς, αλλά από την άποψη να εμπνεύσουν κάποιον να παίξει κιθάρα, μάλλον δύσκολο. Είναι και αυτή η ατελείωτη προσβασιμοτητα με τα σοσιαλ που το κάνει δύσκολο να δημιουργηθεί μύθος γύρω από κάποιον σήμερα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kpeyos είπε

Δεν μπορώ να σου πω σε ποια μπάντα έχει παίξει ούτε 10 καλά του κομμάτια, όπως δεν μπορώ να σου πω ούτε για τον Vai, τον Satriani ή τον SRV, που για τον τελευταίο ειδικά νομίζω οτι δε θα μπορούσα και να ψαχνα να βρω 10 καλά κομμάτια. 

Μου φαίνεται πάει το ποστ να γίνει ανάλογο του αν οι Beatles ήταν άμπαλοι.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Μου φαίνεται πάει το ποστ να γίνει ανάλογο του αν οι Beatles ήταν άμπαλοι.


Εκτός του ότι ούτε για αστείο δε νομίζω ότι υπάρχει αντικειμενική σύγκριση μεταξύ των δύο, τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου. Εγώ πχ, δεν ακούω και γενικότερα guitar shred αλλά ακόμη και το guitar shred των 80s δε μου φαίνεται τόσο καταγέλαστο όσο το blues shred. Δεν είσαι όμως υποχρεωμένος να συμφωνήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σπρώχνεις τα όρια της μουσικής αντίληψης σε κβαντικό επίπεδο, μελοποιηείς το ανεξήγητο, δε βγάζεις φράγκο, δε δίνεις δεκάρα (αφού δε βγάζεις) για το τι πιστεύουμε όλοι εμείς οι παγιδευμένοι σε αυτόν τον πλανήτη και χρειάζεσαι και έχεις χρησιμοποιήσει μόνο ΜΊΑ κιθάρα από τη μέρα που ξεκίνησες το μεγάλο ταξίδι, είσαι κάτι παραπάνω από guitar hero, είσαι ο Ben Monder.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2022 στις 6:57 ΜΜ, fusiongtr είπε

Αν ήταν θέμα αξίας ή ικανότητας, τότε ο Holdsworth γιατί δεν έγινε ποτέ?

 

Γιατί το look του θύμιζε τον υπεύθυνο φωτοτυπικών στη ΔΟΥ Νέας Ιωνίας. 

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Jet72 είπε

 

Γιατί το look του θύμιζε τον υπεύθυνο φωτοτυπικών στη ΔΟΥ Νέας Ιωνίας. 

 

μόνο που πρώτα τον ακούσαμε και μετά τον είδαμε

 

μετά πλέον ήταν αργά να μας επηρεάσει η μύτη....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου