Προς το περιεχόμενο

Guitar heroes of today?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Είναι απλό γιατί ο Quayle μπορεί να είναι GH με τα δικά μου standards: Γιατί πολλά παιδιά πηγαίνουν κι αγοράζουν τις Ibanez τους για να γίνουν σαν κι αυτόν και ξεπατικώνουν το στυλ του, όπως κάποτε θα πήγαιναν να αγοράσουν τις Les Paul τους για να γίνουν σαν τον Slash ή τις Strat για να γίνουν σαν τον SRV και να παίζουν "Mary had a little lamb..." 🤐

Γι αυτό είπα ότι ο ορισμός του GH που έχει δωθεί εδώ αφήνει λίγους και ως επί το πλείστον αδιάφορους τύπους στο club

 

Ούτε αυτή είναι λογική κατά την γνώμη μου.

Πχ ο Cobain έκανε ολόκληρη σχολή, και ξαναβγήκαν οι oddball κιθάρες στην μόδα από τότε.

Θα λείψει σε κανένα το παίξιμό του?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Θα λείψει σε κανένα το παίξιμό του?

Το... ποιο του;

  • Χαχα 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Ούτε αυτή είναι λογική κατά την γνώμη μου.

Πχ ο Cobain έκανε ολόκληρη σχολή, και ξαναβγήκαν οι oddball κιθάρες στην μόδα από τότε.

Θα λείψει σε κανένα το παίξιμό του?

Μα είπατε ότι δεν είναι θέμα τεχνικής ή παιξίματος και πολύ περισσότερο έχει να κάνει η επιρροή ή η διασημότητα. Νες πα; 

Το παίξιμο του Cobain θα λείπει σε κάποιους όπως θα λείπει και του Neil Young που είναι το ίδιο ακατέργαστο ή του Kirk Hammett που μπορεί στην επιφάνεια να φαίνεται δυσκολότερο αλλά τελικά είναι κι αυτό επιπέδου novice to moderate. Κάποιοι θα τρελαίνονται με τις πεντατονικές του SRV. Άλλοι με το ιδρωμένο στήθος του Joe Perry, το ημίψηλο του Slash ή το ανεμίζων μαλλί του Steve Vai.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2022 στις 5:30 ΜΜ, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Αυτός που επηρέασε οποιονδήποτε παίζει κιθάρα σήμερα.Πριν από αυτόν απλά γρατσούναγαν τις χορδές.

 

ιεεεεπππ, και εγω ινγκβι-ας είμαι αλλά να αναφέρω, eric jonhson, steve morse, και Jon Uli Roth, και οι 3 τερατα, οι 2 ίσως και σε ταχύτητα 90% του ινγκβι. Τώρα αν εννοείς Page, Hendrix, και λοιπό συναπάντημα, μαζί σου αδερφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

Μα είπατε ότι δεν είναι θέμα τεχνικής ή παιξίματος και πολύ περισσότερο έχει να κάνει η επιρροή ή η διασημότητα. Νες πα; 

Το παίξιμο του Cobain θα λείπει σε κάποιους όπως θα λείπει και του Neil Young που είναι το ίδιο ακατέργαστο ή του Kirk Hammett που μπορεί στην επιφάνεια να φαίνεται δυσκολότερο αλλά τελικά είναι κι αυτό επιπέδου novice to moderate. Κάποιοι θα τρελαίνονται με τις πεντατονικές του SRV. Άλλοι με το ιδρωμένο στήθος του Joe Perry, το ημίψηλο του Slash ή το ανεμίζων μαλλί του Steve Vai.  

 

Μα αυτό λέω.

Άρα και ο Perry θα λείπει, και όλοι αυτοί.

Ο Quale όμως?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

ιεεεεπππ, και εγω ινγκβι-ας είμαι αλλά να αναφέρω, eric jonhson, steve morse, και Jon Uli Roth, και οι 3 τερατα, οι 2 ίσως και σε ταχύτητα 90% του ινγκβι. Τώρα αν εννοείς Page, Hendrix, και λοιπό συναπάντημα, μαζί σου αδερφέ.

Εγώ πάλι μόνο Randy Rhoads θα έβαζα δίπλα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Μα αυτό λέω.

Άρα και ο Perry θα λείπει, και όλοι αυτοί.

Ο Quale όμως?

Και ο Quayle θα λείπει σε αυτούς που ενέπνευσε να πιάσουν την κιθάρα ή να αγοράσουν μια Ibanez όπως ανέφερα παραπάνω, ή να το γυρίσουν απ τα τσάμικα στο fusion βλέποντας κάποια μέρα το κανάλι του στο Youtube. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Εγώ πάλι μόνο Randy Rhoads θα έβαζα δίπλα του.

 

προσωπικά με την καμία, ακόμα και ο Jake e Lee κατα την ταπεινή άποψη έριχνε στον μακαρίτη, αλλά οι τύποι, ήταν σχολή LA, όγκος πολύς.

Ακου να δεις τι έπαιζε ο Morse στους Dixie Dregs, άκου το σόλο του Roth στο "Longing for fire" και φυσικά το "Sails of Charon" μιλάμε για εποχές πριν βγάλει ο EVH (Θεός επίσης) τον 1ο δίσκο...

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ότι λέει το άσ(θ)μα...

 

 

Το βαλαμε ρε φιλε το βαλαμε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου