Προς το περιεχόμενο

Guitar heroes of today?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μονο σουξε κ σε Μιλλερ που μπορουσα να σκεφτω ειναι αυτο

 

Δεν ειναι Τιμ ειναιΣτηβ να τ'αφησω? 

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Τι ακριβώς προβλέψιμο έχει αυτό το κομμάτι;

 

 

Για να δεις την διαφορά με το απρόβλεπτο κιθαριστικό παίξιμο, δες αυτό.

Δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται και από που σου 'ρχεται.

 

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Να σου απαντήσω με μια ερώτηση.

Πώς μπορείς να ακούς για μεγάλο χρονικό διάστημα, μια προβλέψιμη μουσική, στην οποία η έννοια του αυτοσχεδιασμού, είναι σχεδόν παντελώς απούσα, που μετά από λίγο, ξέρεις πάνω κάτω τι συμβαίνει και τι θα ακούσεις, χωρίς να βαρεθείς?

 

Μια μουσική που πχ η αρμονία είναι λίγο-πολύ συγκεκριμένη, και ο σολίστας παίζει πάνω σε μια ή δύο κλίμακες, έχοντας την άνεση να παίξει γρήγορα χωρίς να σκέφτεται τις αρμονικές αλλαγές (αφού δεν υπάρχουν τέτοιες), αυτό να τον περιορίζει δημιουργικά, και να μην το αντιλαμβάνεται.

Ωραία θα απαντήσω κ εγώ με μια ερώτηση γιατί είμαι intermediate ακόμα και δεν παίζω αυτά που παίζει ο Κβαντικός😅.

Καταλαβαίνω ότι θα με περιόριζε το να παίζω στις ίδιες κλίμακες με τις ίδιες εναλλαγές. Αλλά ώρες ώρες νιώθω ότι παιδευομαι με τις dorian και τις mixolydian βελτιώνοντας την τεχνική μου, τις γνώσεις μου κλπ, αλλά μη βελτιώνοντας τη "μελωδία" στο παίξιμο μου. Ίσως εκεί σκαλώνω και με τη fusion. Δε μου ακούγεται αρκετά μελωδική. Η "μελωδία" που έχω στο νου μου είναι προβλέψιμη, όντως. Αλλά ίσως με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα, όντας στο μουσικό comfort zone μου

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 

Καταλαβαίνω ότι θα με περιόριζε το να παίζω στις ίδιες κλίμακες με τις ίδιες εναλλαγές. Αλλά ώρες ώρες νιώθω ότι παιδευομαι με τις dorian και τις mixolydian βελτιώνοντας την τεχνική μου, τις γνώσεις μου κλπ, αλλά μη βελτιώνοντας τη "μελωδία" στο παίξιμο μου. Ίσως εκεί σκαλώνω και με τη fusion. Δε μου ακούγεται αρκετά μελωδική. Η "μελωδία" που έχω στο νου μου είναι προβλέψιμη, όντως. Αλλά ίσως με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα, όντας στο μουσικό comfort zone μου

 

Όσο "τρίβεσαι" μουσικά, τόσο θα αυξάνεται η επιθυμία για περισσότερη ελευθερία όσον αφορά στο τι και πώς θα παίξεις (και θα ακούσεις).

Όταν δεν θα αισθάνεσαι πια παίδεμα τα εργαλεία σου, τότε θα αρχίσεις να τα βάζεις να δουλέψουν περισσότερο δημιουργικά για σένα, γιατί θα σταματήσεις να σκέφτεσαι, και θα αρχίσεις να "ακούς".

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Τι ακριβώς προβλέψιμο έχει αυτό το κομμάτι;

https://youtu.be/D4OxW_0qqv8

https://youtu.be/E2hZDzJp9Pc

κάθε επόμενη φράση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Ωραία θα απαντήσω κ εγώ με μια ερώτηση γιατί είμαι intermediate ακόμα και δεν παίζω αυτά που παίζει ο Κβαντικός😅.

Καταλαβαίνω ότι θα με περιόριζε το να παίζω στις ίδιες κλίμακες με τις ίδιες εναλλαγές. Αλλά ώρες ώρες νιώθω ότι παιδευομαι με τις dorian και τις mixolydian βελτιώνοντας την τεχνική μου, τις γνώσεις μου κλπ, αλλά μη βελτιώνοντας τη "μελωδία" στο παίξιμο μου. Ίσως εκεί σκαλώνω και με τη fusion. Δε μου ακούγεται αρκετά μελωδική. Η "μελωδία" που έχω στο νου μου είναι προβλέψιμη, όντως. Αλλά ίσως με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα, όντας στο μουσικό comfort zone μου

Φίλε εγώ δεν είπα πουθενά ότι παίζω καλύτερα απο κανέναν εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού, τελικά, όλοι συμφωνούμε οτι guitar hero είναι αυτός που θα εμπνεύσει τον οποιοδήποτε να πιάσει μια κιθάρα και να παίξει (είτε αυτό είναι μια δική του δημιουργία είτε cover κλπ), τι φαγωμάρα σας έχει πιάσει με το τι στυλ παίζει ο καθένας και πόσες νότες μπλα μπλα μπλα..... και προσπαθείτε να πείσετε ο ένας τον άλλο;

Όσο γκιταρ χοιρο είναι για τον Φ ο Χεντρικς, είναι για τον Χ ο Χεντερσον και για τον Ψ ο Παϊτέρης....... όλα τα άλλα:

 

 

αυγολεμονος-ιπποδρομος.gif

  • Like 2
  • Συμφωνώ 3

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gmoukou είπε

Αφού, τελικά, όλοι συμφωνούμε οτι guitar hero είναι αυτός που θα εμπνεύσει τον οποιοδήποτε να πιάσει μια κιθάρα και να παίξει (είτε αυτό είναι μια δική του δημιουργία είτε cover κλπ), τι φαγωμάρα σας έχει πιάσει με το τι στυλ παίζει ο καθένας και πόσες νότες μπλα μπλα μπλα..... και προσπαθείτε να πείσετε ο ένας τον άλλο;

Όσο γκιταρ χοιρο είναι για τον Φ ο Χεντρικς, είναι για τον Χ ο Χεντερσον και για τον Ψ ο Παϊτέρης....... όλα τα άλλα:

 

 

αυγολεμονος-ιπποδρομος.gif

Εγώ,ψηφίζω Παϊτέρη!

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, gmoukou είπε

Αφού, τελικά, όλοι συμφωνούμε οτι guitar hero είναι αυτός που θα εμπνεύσει τον οποιοδήποτε να πιάσει μια κιθάρα και να παίξει (είτε αυτό είναι μια δική του δημιουργία είτε cover κλπ), τι φαγωμάρα σας έχει πιάσει με το τι στυλ παίζει ο καθένας και πόσες νότες μπλα μπλα μπλα..... και προσπαθείτε να πείσετε ο ένας τον άλλο;

Όσο γκιταρ χοιρο είναι για τον Φ ο Χεντρικς, είναι για τον Χ ο Χεντερσον και για τον Ψ ο Παϊτέρης....... όλα τα άλλα:

 

 

αυγολεμονος-ιπποδρομος.gif

 

Τα ορφανά πορεύονται κι οι χήρες κονομιούνται.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Τα ορφανά πορεύονται κι οι χήρες κονομιούνται.

 

κονομιόνται είναι το σωστό :classic_laugh:

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου