Προς το περιεχόμενο

Guitar heroes of today?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Βασικά πιστεύω ότι αναφέρεται στη μέταλ σκηνή ο κβαντικός.

 

 

Ναι βρε, το κατάλαβα, απλά τον "πειράζω".:classic_smile:

 

 

1 λεπτό πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ναι όπως ο Μπετόβεν.

 

Έχεις κονκάρδα του? :classic_tongue:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα να ακούσω κάτι από αυτά που έγραψες.Αρχικά μουσική του είναι εντελώς αδιάφορη έως ξενερωτη θα έλεγα και κατά δεύτερο τεχνικά δεν θα μπορούσε να παίξει αυτά που παίζει ο malmsteen.Οχι ότι είναι κακός αλλά όχι και τίποτα ιδιαίτερο.Περι ορεξεως βέβαια..

https://youtu.be/cvlc59E1HVE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Έβαλα να ακούσω κάτι από αυτά που έγραψες.Αρχικά μουσική του είναι εντελώς αδιάφορη έως ξενερωτη θα έλεγα και κατά δεύτερο τεχνικά δεν θα μπορούσε να παίξει αυτά που παίζει ο malmsteen.Οχι ότι είναι κακός αλλά όχι και τίποτα ιδιαίτερο.Περι ορεξεως βέβαια..

https://youtu.be/cvlc59E1HVE

Δεν συμφωνώ φίλοουζ. Ο Lage έχει από τα πιο κορυφαία αγγίγματα στη σύγχρονη μουσική σκηνή. Δεν έχει σχέση που δεν πουλάει όσο ο Malmsteen, ούτε απώτερος σκοπός του καλού κιθαρίστα είναι να shreddάρει ανελέητα (επαναλαμβάνοντας τον εαυτό του επί 35 χρόνια, μια που μιλάμε για Malmsteen). Ο Petrucci που έβαλες λινκ είναι πολύ πιο diverse παίκτης απ' τον Malmsteen πχ λαίμαι

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Δεν συμφωνώ φίλοουζ. Ο Lage έχει από τα πιο κορυφαία αγγίγματα στη σύγχρονη μουσική σκηνή. Δεν έχει σχέση που δεν πουλάει όσο ο Malmsteen, ούτε απώτερος σκοπός του καλού κιθαρίστα είναι να shreddάρει ανελέητα (επαναλαμβάνοντας τον εαυτό του επί 35 χρόνια, μια που μιλάμε για Malmsteen). Ο Petrucci που έβαλες λινκ είναι πολύ πιο diverse παίκτης απ' τον Malmsteen πχ λαίμαι

Όπως είπα περί ορεξεως οκ απλά δεν με συγκίνησε η μουσική του.Οσο αφορά τον malmsteen είναι στην δύση της καριέρας του και δυστυχώς ο χαρακτήρας του τον εγκλώβισε αλλά αυτό δεν αλλάζει το μέγεθος της  επιρροής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

τεχνικά δεν θα μπορούσε να παίξει αυτά που παίζει ο malmsteen.Οχι ότι είναι κακός αλλά όχι και τίποτα ιδιαίτερο.

 

Σωστά ...

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Σωστά ...

 

 

 

 

 

 

 

Μόνο το πρώτο άκουσα.Η τεχνική του είναι χαμηλού επιπέδου αυτά τα παίζω και εγώ.Αν εξαιρέσεις ότι τεντώνει τα δάχτυλα σε κάποιες συγχορδίες.

Αν ας πούμε πατήσεις arpeggios from hell στο YouTube θα βγουν δεκάδες covers από κιθαρίστες κάθε είδους που επηρεάστηκαν από τον malmsteen και αυτό συμβαίνει με δεκάδες άλλα τραγούδια του όπως το far beyond the sun.

https://youtu.be/n6kPfe9gVJk

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δηλαδής ασούμε επηρέασε πχ και τον Julian Lage, ή αφτός δεν είναι σε υψηλό επίπεδο και η εκμάθηση δεν είναι αναγκαία?

Μήπως επηρέασε τον Tim Miller, ή τον Adam Rogers?

Μήπως τον Kurt Rosenwinkel, τον Gilad Hekselman?

 

Δεν ξέρω, ρωτάω.

Ελαφρώς άσχετο με το θέμα κυρ-φιουζιονάρα μου, αλλά έχω παρατηρήσει ότι οι πιο τεχνικά προικισμένοι κιθαρίστες παίζουν fusion. Frank Gambale πχ, απίστευτος, και ίσως και guitar hero πάνω στο συγκεκριμένο είδος.

Η ερώτηση είναι η εξής: πώς μπορείτε να ακούσετε το συγκεκριμένο είδος μουσικής; Άλλο να ακούσεις ένα δίσκο από καλώς εννοούμενη μουσική περιέργεια, αλλά δε θα μπορούσα να ακούω φούΣιον μια ζωή.

Δεν είναι ότι δεν το σέβομαι. Μαθαίνω κιθάρα δίπλα σε έναν από τους καλύτερους φιουζιονίστες στην Ελλάδα κατά τη γνώμη μου, τεχνηταράς, φοβερό phrasing και μοναδικές ιδεες κλπ. Αλλά είναι τόσο αντιmainstream σαν είδος και ίσως οι περισσότεροι έχουμε συνηθίσει τόσο πολύ στα ραδιοφωνικά ακούσματα, που δεν μπορώ να πολυακούσω, εκτός αν είναι για λόγους μελέτης.

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Η αλήθεια είναι ότι η εμφάνιση του malmsteen στο μουσικό στερέωμα δημιούργησε κόμπλεξ σε όλους τους προηγούμενους κιθαρίστες οι οποίοι αδυνατούσαν να ακολουθήσουν...

Ενα μετατραυματικο αγχος ενα πραγμα τι να σε πω. 20 χρονια με ζαναξ ειμαι

51 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Δεν τους ξέρω αυτούς που αναφέρεις.Μιλαμε για κιθαρίστες που είναι γνωστοί και έχουν πουλήσει εκατομμύρια δίσκους όχι να παίζουν σε club με 50 άτομα.Τετοιοι υπάρχουν εκατομμύρια που δεν τους ξέρει κανένας.

Καλα ειπα πριν

Εδω ηρθαμε παμε να φύγουμε 

Ειλικρινα φιλε κβαντικε....δεν ξερω τι παιζεις υποθέτω κιθαρα τι είδους μουσικη παιζεις και αγαπας αλλα αυτη η εμμονη στον βαρετα αδιαφορο ταχυδακτυλουργο look-ma-no-hands στ αληθεια με ξεπερναει.

Ειναι ενα απο τα παραδοξα του συμπαντος. Ειλικρινα να με πληρωνανε δεν θα ακουγα δισκους του. Και το οτι ειναι επιδραστικος ειναι αλλος ενας αστικός μυθος και μαλιστα υπερφουσκωμενος

  • Λυπάμαι 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ενα μετατραυματικο αγχος ενα πραγμα τι να σε πω. 20 χρονια με ζαναξ ειμαι

Καλα ειπα πριν

Εδω ηρθαμε παμε να φύγουμε 

Ειλικρινα φιλε κβαντικε....δεν ξερω τι παιζεις υποθέτω κιθαρα τι είδους μουσικη παιζεις και αγαπας αλλα αυτη η εμμονη στον βαρετα αδιαφορο ταχυδακτυλουργο look-ma-no-hands στ αληθεια με ξεπερναει.

Ειναι ενα απο τα παραδοξα του συμπαντος. Ειλικρινα να με πληρωνανε δεν θα ακουγα δισκους του. Και το οτι ειναι επιδραστικος ειναι αλλος ενας αστικός μυθος και μαλιστα υπερφουσκωμενος

Η αλήθεια είναι ότι η καλή του μουσική είναι μέχρι το 95 καθώς από εκεί και έπειτα αρνείται να παίξει σε ένα κανονικό συγκρότημα και να γράφει κανονική μουσική απλά αναπαράγει τα ίδια.Αλλα μέχρι εκεί και ειδικά την πρώτη περίοδο με τους alkatrazz ήταν απίστευτος.Οσο για την επίδραση  απάντησα.Αν γράψεις 5-10 τίτλους από γνωστά instrumental τραγούδια του στο YouTube από κάτω θα βγουν δεκάδες η και εκατοντάδες covers από κιθαρίστες που έχουν επηρεαστεί από αυτόν.

22 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Ελαφρώς άσχετο με το θέμα κυρ-φιουζιονάρα μου, αλλά έχω παρατηρήσει ότι οι πιο τεχνικά προικισμένοι κιθαρίστες παίζουν fusion. Frank Gambale πχ, απίστευτος, και ίσως και guitar hero πάνω στο συγκεκριμένο είδος.

Η ερώτηση είναι η εξής: πώς μπορείτε να ακούσετε το συγκεκριμένο είδος μουσικής; Άλλο να ακούσεις ένα δίσκο από καλώς εννοούμενη μουσική περιέργεια, αλλά δε θα μπορούσα να ακούω φούΣιον μια ζωή.

Δεν είναι ότι δεν το σέβομαι. Μαθαίνω κιθάρα δίπλα σε έναν από τους καλύτερους φιουζιονίστες στην Ελλάδα κατά τη γνώμη μου, τεχνηταράς, φοβερό phrasing και μοναδικές ιδεες κλπ. Αλλά είναι τόσο αντιmainstream σαν είδος και ίσως οι περισσότεροι έχουμε συνηθίσει τόσο πολύ στα ραδιοφωνικά ακούσματα, που δεν μπορώ να πολυακούσω, εκτός αν είναι για λόγους μελέτης.

Γιατί να ακούσεις κάτι που δεν σου αρέσει;Εγώ ακούω μόνο ότι μου αρέσει.Ειτε είναι Μπραμς είτε μέταλ η Πανκ λαϊκά ρεμπέτικα δημοτικά.Η jazz είναι η πιο χλαπατσα μουσική.Λιγο ο Guthrie Govan μου αρέσει καθώς κάνει περίεργα κόλπα αλλά και αυτός για λίγο.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Γιατί να ακούσεις κάτι που δεν σου αρέσει;

Γιατί μου αρέσουν μόνο τραγούδια που είναι γραμμένα σε ματζόρε μινόρε και blues κλίμακες και κάποια στιγμή λες να διευρύνεις λίγο κανέναν μουσικό ορίζοντα. Βέβαια μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι να με ξετρελάνει, αλλά ταξίδι είναι, η διαδρομή μετράει...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου