Προς το περιεχόμενο

Guitar heroes of today?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Η κάθε γενιά έχει τους δικούς της 'ήρωες' και δεν πολυνιάζεται για τους προηγούμενους αφού δεν τους έχει ζήσει. Αυτά για τον περισσότερο κόσμο που απλά ακούει, για τους μουσικούς δεν συμβαίνει πάντα έτσι. 

Ο μουσικός έχει μια διαρκή αναζήτηση και μπορεί να αναθεωρήσει, όπως επίσης να πάει προς τα πίσω και να μελετήσει κιθαρίστες 'ξεχασμένους' που μπορεί να του αλλάξουν την θεώρηση και το κατεστημένο. 

Ενα τέτοιο παράδειγμα είναι ο Django! 'Ξεχασμένος' για χρόνια, μόνο κάποιοι λίγοι τον άκουγαν, μέχρι που έκανε το μπαμ πριν 15 - 20 χρόνια η Gypsy jazz και ασχολήθηκαν μαζί του οι πιτσιρικάδες επαναφέροντας στο προσκήνιο μια μεγάλη και νέα Gypsy σκηνή! 

Θα μιλήσω λίγο για μένα. 

Εκεί λίγο πριν την εφηβεία οι 'ήρωές' μου ήταν, ο George Harrison γιατί ήταν η κιθάρα πίσω από τους Beatles και τα κομμάτια που άκουγα, μετά από λίγο αποκαθηλώθηκε και την θέση του πήρε ο Rory. Ακολούθησαν κάποιοι ακόμα μέχρι που άκουσα κάποια στιγμή Wes. Εκεί κάτι έγινε που δεν μπορώ να το εξηγήσω! 

Έπεσα με τα μούτρα και ακόμα και τώρα όταν θέλω να 'έρθω στα ίσα μου', Wes θα βάλω ν' ακούσω, άντε και λίγο Benson! 

Μα θα πεί κάποιος, είναι 'guitar heroes' αυτοί; Για μένα αυτοί είναι και θα παραμείνουν. 

Όλα αυτά τα χρόνια έχω ακούσει αμέτρητους κιθαρίστες διαφόρων στυλ, τεχνικαράδες, μαστόρους, με δικό τους ύφος και ήχο που μου άρεσαν και μπορεί να με συνεπήραν για λίγο αλλά 'guitar heroes' δεν έγιναν... 

Είναι μυστήριο αυτό που συμβαίνει και κάνει κάτι μέσα μας να δονείται όταν συναντήσουμε τους δικούς μας 'guitar heroes' 

Επεξεργασμένο από makam
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηρωας για μενα εχει και κατι απο ανθρωπινο απο λαικο.

Δεν θα μπορουσα να βαλω ουτε τον Τζανγκο ουτε τον Γουες.

Νομιζω πρεπει να εχει και κατι θεατρικο η περσονα του κιθαρίστα για να ταιριαζει καλυτερα ο ρολος.

Τα δυο παραπανω ονοματα ειναι πολυ ιερα για να τους δωσω ανθρωπινους χαρακτηρισμους

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος σύγχρονος guitar hero, με την έννοια ότι και αυτά που παίζει πολύ μικρή σχέση έχουν με μουσικές του παρελθόντος αλλά και επηρεάζει πολλούς πιτσιρικάδες να πιάσουν το όργανο είναι ο Tim Henson, κιθαρίστας των Polyphia. Αν δεν κάνω λάθος τον έχουμε ξανασυζητήσει εδώ. 

 

https://youtu.be/OkHD4OVjS4E

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, leon7pap είπε

Δεν έχει να κάνει με το αν τους ακούς εσύ η εγώ....και εγώ τον SRV η τον Malmsteen η τον Young πχ τους σιχαίνομαι όμως είναι guitar heroes.... το παίξιμο και η εικονα τους επηρέασε τόσο κόσμο οπότε δεν έχει σημασία αν εμένα μου αρέσουν η όχι...

Υπάρχουν παίχτες τεχνικά δέκα φορές πάνω αλλά δεν είναι heroes για κάποιο λόγο...

 

Για SRV δεν γνωρίζω, ποτέ δεν άκουγα.

Ο Angus είχε απίστευτη μουσικότητα και άψογη τεχνική για αυτά που έπαιζε, βιμπράτο signature, ήχος, μερικά μελωδικότατα σόλο, κτλ.

Ο Μαλμστην την εποχή των Steeler και των Alcatraz δεν είχε αντίπαλο, στον χώρο του ροκ πάντα. Οπότε ναι σήμερα παικτικά υπάρχουν παίκτες 10 φορες πάνω, αλλά τότε (1982), αμφιβάλω.

43 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Ο μόνος σύγχρονος guitar hero, με την έννοια ότι και αυτά που παίζει πολύ μικρή σχέση έχουν με μουσικές του παρελθόντος αλλά και επηρεάζει πολλούς πιτσιρικάδες να πιάσουν το όργανο είναι ο Tim Henson, κιθαρίστας των Polyphia. Αν δεν κάνω λάθος τον έχουμε ξανασυζητήσει εδώ. 

 

https://youtu.be/OkHD4OVjS4E

 

100δες νέωπες σαν και αυτόν, βασικά αυτό είναι το νεο τρεντ παιξίματος στην ακουστική , και στην ηλεκτρική με καθαρό ήχο, ειλικρινά δεν ειναι κάτι νέο. Sarah Longfield, αν και παίζει ηλεκτρική, η βασική ιδέα, είναι πανίσχυρο/ταχύτατο/τεχνικότατο αριστερο χέρι, πολυ ικανό δεξί για tapping, χρηση slap, κτλ Ολοι οι νέοι βιρτουόζοι έτσι παίζουν σε αυτό το στυλ.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Μόνο αυτός

https://youtu.be/CgfxJs46EbQ

 

Οταν φτανει η συζητηση εδω καταλαβαινω ότι ηρθε η ωρα να την κανω

  • Χαχα 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Οταν φτανει η συζητηση εδω καταλαβαινω ότι ηρθε η ωρα να την κανω

Κουβεντική Απεμπλοκή;

  • Χαχα 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Ο μόνος σύγχρονος guitar hero, με την έννοια ότι και αυτά που παίζει πολύ μικρή σχέση έχουν με μουσικές του παρελθόντος αλλά και επηρεάζει πολλούς πιτσιρικάδες να πιάσουν το όργανο είναι ο Tim Henson, κιθαρίστας των Polyphia. Αν δεν κάνω λάθος τον έχουμε ξανασυζητήσει εδώ. 

 

https://youtu.be/OkHD4OVjS4E

Παικταράς, αλλά να δούμε αν θα έχει διάρκεια. Οι υπόλοιποι που αναφέρθηκαν είχαν πολυετή καριέρα 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

Οταν φτανει η συζητηση εδω καταλαβαινω ότι ηρθε η ωρα να την κανω

 

Κάτσε βρε, μην φεύγεις ακόμα.

Σε λίγο θα μιλήσουμε και για τον Μποναμάσα.

  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

Οταν φτανει η συζητηση εδω καταλαβαινω ότι ηρθε η ωρα να την κανω

Η αλήθεια είναι ότι η εμφάνιση του malmsteen στο μουσικό στερέωμα δημιούργησε κόμπλεξ σε όλους τους προηγούμενους κιθαρίστες οι οποίοι αδυνατούσαν να ακολουθήσουν...

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου