Προς το περιεχόμενο

Guitar heroes of today?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Δεν διάβασα αναλυτικά και τις 13 σελίδες αυτού του post, αλλά παρατήρησα φυλλομετρώντας ότι οι απαντήσεις στο "guitar heroes of today" αναλώθηκαν σε κάτι boomers που είχαν ίσως να πούν κάτι πριν 35 χρόνια.

Με δεδομένο λοιπόν ότι ο ορισμός του guitar hero είναι "αυτός που δεν ενδιαφέρει κανέναν άλλον εκτός από τους κιθαρίστες" εγώ θα έλεγα ότι guitar heroes of today για μένα είναι οι ακόλουθοι: 
 

 

 


Επίσης θα έλεγα Guthrie Govan, Tom Quayle, Max Ostro. Καινουργιοι λίγο ως πολύ κι αυτοί, με μεγάλο fan base στο ΥΤ αλλά με πιο boomer στυλάκι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, kpeyos είπε

εγώ θα έλεγα ότι guitar heroes of today για μένα είναι οι ακόλουθοι: 

Ωραίοι οι Ιάπωνες (νομίζω), αλλά GH δεν θα τους έλεγα σε καμία περίπτωση. Είναι πολύ μακριά απ' αυτό που μεγάλωσε η γενιά μου ως έννοια GH. 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ωραίοι οι Ιάπωνες (νομίζω), αλλά GH δεν θα τους έλεγα σε καμία περίπτωση. Είναι πολύ μακριά απ' αυτό που μεγάλωσε η γενιά μου ως έννοια GH. 


Κινέζος - Ιάπωνας - Μεξικάνος για την ακρίβεια. 

Ναι αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Οι γενιές αλλάζουν, οι ορισμοί αλλάζουν μαζί τους. Σήμερα βλέπεις σε ποιούς κάνουν εγγραφή στο YouTube όσοι το '80 θα αγόραζαν τα άλμπουμ των Malmsteen, Satriani, Vai, Vinnie Moore κλπ και κάπως έτσι μπορείς να καταλάβεις τί θεωρεί σπουδαίο στην κιθάρα η σημερινή γενιά. 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Δεν διάβασα αναλυτικά και τις 13 σελίδες αυτού του post, αλλά παρατήρησα φυλλομετρώντας ότι οι απαντήσεις στο "guitar heroes of today" αναλώθηκαν σε κάτι boomers που είχαν ίσως να πούν κάτι πριν 35 χρόνια.

Με δεδομένο λοιπόν ότι ο ορισμός του guitar hero είναι "αυτός που δεν ενδιαφέρει κανέναν άλλον εκτός από τους κιθαρίστες" εγώ θα έλεγα ότι guitar heroes of today για μένα είναι οι ακόλουθοι: 

Επίσης θα έλεγα Guthrie Govan, Tom Quayle, Max Ostro. Καινουργιοι λίγο ως πολύ κι αυτοί, με μεγάλο fan base στο ΥΤ αλλά με πιο boomer στυλάκι. 

 

 

άντεξα περίπου 15 δλ από τον καθένα, ιδίως τα τελευταία 10 δλ επειδή τους πρότεινες και σε έχω σε εκτίμηση.

Δεν ξέρω ηλικιακά που βρίσκεσαι, αλλά αν αυτοί θεωρούνται ήρωες, πάω να δω τηλεόραση...

Τον Govan και τον Quayle τους ξέρω και τους εκτιμώ. Ιδίως τον πρώτο. Θεός ή ήρωας κανείς τους.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ναι αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Οι γενιές αλλάζουν, οι ορισμοί αλλάζουν μαζί τους. Σήμερα βλέπεις σε ποιούς κάνουν εγγραφή στο YouTube όσοι το '80 θα αγόραζαν τα άλμπουμ των Malmsteen, Satriani, Vai, Vinnie Moore κλπ και κάπως έτσι μπορείς να καταλάβεις τί θεωρεί σπουδαίο στην κιθάρα η σημερινή γενιά. 

Δεν διαφωνώ καθόλου... Απλά νομίζω ότι η έννοια GH μας έχει αποχαιρετήσει εδώ και αρκετό καιρό.

 

ΥΓ: Τουλάχιστον πέτυχα έναν... τον Ιάπωνα 😄

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

άντεξα περίπου 15 δλ από τον καθένα, ιδίως τα τελευταία 10 δλ επειδή τους πρότεινες και σε έχω σε εκτίμηση.

Δεν ξέρω ηλικιακά που βρίσκεσαι, αλλά αν αυτοί θεωρούνται ήρωες, πάω να δω τηλεόραση...


Αν διαβάσεις το προηγούμενο post μου θα καταλάβεις τί εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kpeyos είπε


Αν διαβάσεις το προηγούμενο post μου θα καταλάβεις τί εννοώ.

διάβασα. Γι αυτό ρωτάω. Δεν κατάλαβα. Αν καταλάβαινα δεν θα ρωτούσα.

Εσύ όμως δεν διάβασες τις 13 σελίδες που προηγήθηκαν.

 

Γι αυτό ρώτησα περι ηλικίας γιατί θεωρώ ότι έχεις...κάποια.

 

αυτά που βάζεις είναι αξιόλογοι κιθαρίστες, αλλά και πάλι, ακόμα και για τον Govan θα πω....είναι απλώς περαστικοί.

Δεν έχουν κανένα impact στην συνολική μουσική.

Επίσης δεν καταλαβαίνω τι εννοείς boomers, εκτός αν πάει στο post war baby boom.

Πάντως υπάρχουν σημερα αρκετοί κιθαρίστες στα 70τόσα τους που ήταν και είναι ήρωες.

Όλοι οι άλλοι είναι τηλε, γιουτουμπ, περσόνες

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

διάβασα. Γι αυτό ρωτάω. Δεν κατάλαβα. Αν καταλάβαινα δεν θα ρωτούσα.

Εσύ όμως δεν διάβασες τις 13 σελίδες που προηγήθηκαν.

 

Γι αυτό ρώτησα περι ηλικίας γιατί θεωρώ ότι έχεις...κάποια.

 

αυτά που βάζεις είναι αξιόλογοι κιθαρίστες, αλλά και πάλι, ακόμα και για τον Govan θα πω....είναι απλώς περαστικοί.

Δεν έχουν κανένα impact στην συνολική μουσική.

Επίσης δεν καταλαβαίνω τι εννοείς boomers, εκτός αν πάει στο post war baby boom.

Πάντως υπάρχουν σημερα αρκετοί κιθαρίστες στα 70τόσα τους που ήταν και είναι ήρωες.

Όλοι οι άλλοι είναι τηλε, γιουτουμπ, περσόνες

 

 


Όντως έχω κάποια ηλικία. Το θέμα όμως ήταν: guitar heroes of today. Οι συγκεκριμένοι θεωρώ ότι έχουν impact στους καινούργιους κιθαρίστες, μιας και μόνο αυτοί μάλλον ασχολούνται μαζί τους και έχουν ξέρω γω μισό εκατομμύριο συνδρομητές ο καθένας, που είναι τεράστιο αν αναλογιστούμε τον όγκο του περιεχομένου που δημιουργείται σήμερα σε σχέση με το παρελθόν. 

Και οι παλαιότεροι όμως που λες ότι άλλαξαν τη μουσική, για ποιούς την άλλαξαν; Τους θεωρούμε διαχρονικούς γιατί η δική μας γενιά μεγάλωσε μαζί τους και γιατί εμείς ίσως τους ακούμε ακόμη. Η καινούργια γενιά έχει βαφτίσει όλο αυτό που εμείς ακούμε ως το "dad rock"  των "boomers". Και οι δύο απαξιωτικοί όροι. Boomers αυτοί που γεννήθηκαν όπως σωστα υπέθεσες, μέχρι το '70.

Αν το θέμα ήταν "ποιοι ήταν οι δικοί σου guitar heroes", θα απαντούσα διαφορετικά. Και πάλι βέβαια μπορεί τα γούστα μας να διαφέραν γιατί οι δικοί μου guitar heroes ήταν ο Tom Verlaine, o Lee Renaldo, o Johnny Marr, o Kevin Shields κλπ. 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

μιας και μόνο αυτοί μάλλον ασχολούνται μαζί τους και έχουν ξέρω γω μισό εκατομμύριο συνδρομητές ο καθένας, που είναι τεράστιο αν αναλογιστούμε τον όγκο του περιεχομένου που δημιουργείται σήμερα σε σχέση με το παρελθόν. 

 

υποθέτω τότε οι σημερινοί guitar heros θα είναι αυτοί που συνοδεύουν αυτόν τον singer hero, που σήμερα είναι ο #1 παγκοσμίως.

Όλοι οι άλλοι που είδαμε, εκτός από τους δεινόσαυρους μπούμερς, προφανώς δεν ταιριάζουν σ αυτό το "μουσικό" κοντεξτ

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου