Προς το περιεχόμενο

Guitar heroes of today?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Έβαλα να ακούσω κάτι από αυτά που έγραψες.Αρχικά μουσική του είναι εντελώς αδιάφορη έως ξενερωτη θα έλεγα και κατά δεύτερο τεχνικά δεν θα μπορούσε να παίξει αυτά που παίζει ο malmsteen.Οχι ότι είναι κακός αλλά όχι και τίποτα ιδιαίτερο.Περι ορεξεως βέβαια..

https://youtu.be/cvlc59E1HVE

Κανε το ιδιο κ με τον Μιλλερ. Δε θα βρεις τιποτα στο γιουτιουμπι απο τραγουδια του γιατι δε πουλα ρουπι. 

Επισης μη σχολιασεις το παιξιμο χλαπατσα το ξερω. Απλα θα ηθελα να με διαφωτισεις λιγο για τη τεχνικη του. Θελω να μου πεις ξεκαθαρα αν μπορει να παιξει Μαλμστην. Κ μολις μου απαντησεις οχι θα ηθελα ακομη πιο ξεκαθαρα να μου απαντησεις αν ο Ινγκβαη μπορει να παιξει Μιλλερ. Το εχω ερωτηση σος σ'ενα διαγωνισμα που θα γραψω κ πρεπει να ξερω την απαντηση οπως κ δηποτες

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Εκτος από από αυτούς που παίζουν μπλουζ οπότε η εκμάθηση σε υψηλό επίπεδο δεν είναι αναγκαία.

😂

  • Χαχα 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nekkon είπε

Γιατί μου αρέσουν μόνο τραγούδια που είναι γραμμένα σε ματζόρε μινόρε και blues κλίμακες και κάποια στιγμή λες να διευρύνεις λίγο κανέναν μουσικό ορίζοντα. Βέβαια μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι να με ξετρελάνει, αλλά ταξίδι είναι, η διαδρομή μετράει...

Εντάξει μια χαρά αλλά η μουσική είναι απλά ένας τρόπος έκφρασης και η ατονααλ είναι έκφραση χωρίς συναίσθημα κυρίως μια σπουδή.Οπως έλεγε ο μεγάλος Βαγγέλης η μουσική είσαι εσύ και αυτό είναι το καλύτερο μάθημα που έχω πάρει.

4 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Κανε το ιδιο κ με τον Μιλλερ. Δε θα βρεις τιποτα στο γιουτιουμπι απο τραγουδια του γιατι δε πουλα ρουπι. 

Επισης μη σχολιασεις το παιξιμο χλαπατσα το ξερω. Απλα θα ηθελα να με διαφωτισεις λιγο για τη τεχνικη του. Θελω να μου πεις ξεκαθαρα αν μπορει να παιξει Μαλμστην. Κ μολις μου απαντησεις οχι θα ηθελα ακομη πιο ξεκαθαρα να μου απαντησεις αν ο Ινγκβαη μπορει να παιξει Μιλλερ. Το εχω ερωτηση σος σ'ενα διαγωνισμα που θα γραψω κ πρεπει να ξερω την απαντηση οπως κ δηποτες

Είδα αυτό.Για ποια τεχνική ακριβώς μιλάς;

https://youtu.be/hAZ962AjmQI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 

Η ερώτηση είναι η εξής: πώς μπορείτε να ακούσετε το συγκεκριμένο είδος μουσικής;

 

Να σου απαντήσω με μια ερώτηση.

Πώς μπορείς να ακούς για μεγάλο χρονικό διάστημα, μια προβλέψιμη μουσική, στην οποία η έννοια του αυτοσχεδιασμού, είναι σχεδόν παντελώς απούσα, που μετά από λίγο, ξέρεις πάνω κάτω τι συμβαίνει και τι θα ακούσεις, χωρίς να βαρεθείς?

 

Μια μουσική που πχ η αρμονία είναι λίγο-πολύ συγκεκριμένη, και ο σολίστας παίζει πάνω σε μια ή δύο κλίμακες, έχοντας την άνεση να παίξει γρήγορα χωρίς να σκέφτεται τις αρμονικές αλλαγές (αφού δεν υπάρχουν τέτοιες), αυτό να τον περιορίζει δημιουργικά, και να μην το αντιλαμβάνεται.

 

Σκέψου τώρα ότι πχ ο κβαντικός θεωρεί τον Μάλμστην καλύτερο από πχ τον Lage, γιατί παίζει πιο γρήγορα single lines, που αν τον έβαζες να παίξει πάνω από συνεχείς αρμονικές αλλαγές ζήτημα είναι αν θα έπαιζε το μισά από αυτά που παίζει.

Αν δε, του πεις να παίξει με ακκόρντα ένα σόλο, πολύ φοβάμαι ότι ακόμα θα έψαχνε.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός.

Ο καθένας στον τομέα του.

 

Είναι πολύ καλός, αλλά μάλλον για άλλους λόγους.

Όμως είναι τόσο "στενή" και προβλέψιμη η μουσική του, που απορώ πώς δεν τον βαρέθηκε ακόμα.

Παίζει τα ίδια και τα ίδια για τα γούστα μου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς προβλέψιμο έχει αυτό το κομμάτι;

https://youtu.be/D4OxW_0qqv8

https://youtu.be/E2hZDzJp9Pc

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Για ποια τεχνική ακριβώς μιλάς;

 

 

Άκουσε εδώ από το 3:40 μέχρι το 6, κι αν καταλάβεις τι γίνεται σφύρα μου.

 

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Άκουσε εδώ από το 3:40 μέχρι το 6, κι αν καταλάβεις τι γίνεται σφύρα μου.

 

 

Ούτε sweep picking δεν ξέρει.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Τι ακριβώς προβλέψιμο έχει αυτό το κομμάτι;

https://youtu.be/D4OxW_0qqv8

 

Αφτό είναι το trooper των maiden σε διασκευή Bach παιγμένο από τον Blackmore on steroids.

Από την αρχή μέχρι το τέλος παίζει τα ίδια πράγματα.

Το ακούς και λες, "μια γρήγορη αρμονική μινόρε είναι όλο το κομμάτι".

Είναι σαν κάτι ασκήσεις για ταχύτητα σε κάτι instructional βιβλία για κιθάρα.

Κανένα μουσικό ενδιαφέρον δεν έχει για μένα.

 

Για μπουζουκτσής όμως ... καλός είναι.

 

 

3 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ούτε sweep picking δεν ξέρει.

 

Δεν παίζει sweep ποτέ, που το άκουσες αφτό? :classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

 

Είδα αυτό.Για ποια τεχνική ακριβώς μιλάς;

 

Για αυτην 1-0 😁

 

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Για αυτην 1-0 😁

 

 

Αφτά τα παίζει κι αφτός βρε.

Βρες κανά σουξέ.

  • Like 1
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου