Προς το περιεχόμενο

φοιτητικη ζωη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Jim04 είπε

Εγώ λογικά με συγγενείς θα μένω αλλά και πάλι νομίζω μια χαρά θα περάσω 

Αν έχεις οικονομική άνεση, ψιλο-βλέπεσαι, περνάς από κανά γυμναστήριο και δεν αποβλακωθείς από τα ναρκωτικά, όλα θα πάνε καλά. Να θυμάσαι ότι σε μία χώρα με προσδόκιμο ζωής τα 72, είσαι μεσήλικας στα 36, οπότε ρύθμισε τα πράγματα ώστε στα 32 να έχεις λύσει βασικά οικονομικά, κοινωνικά, συντροφικά ζητήματα.
 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, trolley είπε

Αν έχεις οικονομική άνεση, ψιλο-βλέπεσαι, περνάς από κανά γυμναστήριο και δεν αποβλακωθείς από τα ναρκωτικά, όλα θα πάνε καλά. Να θυμάσαι ότι σε μία χώρα με προσδόκιμο ζωής τα 72, είσαι μεσήλικας στα 36, οπότε ρύθμισε τα πράγματα ώστε στα 32 να έχεις λύσει βασικά οικονομικά, κοινωνικά, συντροφικά ζητήματα.
 

 

 Γύρω στα 82 είναι ο μ.ο. προσδόκιμου ζωης στην Ελλάδα. 80 για τους άντρες.

 

Για το 32 συμφωνώ, αν και πολύ δύσκολο στις εποχές που ζούμε. Προς το 40, πλέον, ρυθμίζεται αυτό.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, trolley είπε

ρύθμισε τα πράγματα ώστε στα 32 να έχεις λύσει βασικά οικονομικά, συντροφικά ζητήματα...
 

 

... για μερικά χρόνια, γιατί μετά τα 40-45 θα τα ξαναβρείς μπροστά σου ακόμα πιο έντονα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Γύρω στα 82 είναι ο μ.ο. προσδόκιμου ζωης στην Ελλάδα. 80 για τους άντρες.

Δεν ξέρω κανέναν που να φτάνει αυτή την ηλικία. Έστω, όμως, μεσήλικας στα 40.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Δεν ξέρω κανέναν που να φτάνει αυτή την ηλικία.

 

 

 

Θα έχει να κάνει, μάλλον, με την περιοχή που μένεις.

Στην επαρχία, όπου διαμένω, δεν γνωρίζω πολλούς που να πεθαίνουν από γηρατειά (φυσικά αίτια) πριν τα 80-85.  Ο καθαρός αέρας, η καλή διατροφή και η κινητικότητα παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Σε μεγάλα αστικά κέντρα, τα πράγματα είναι δυσκολότερα.

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλή αρχή φίλε Jim, κοίτα να το χαρείς κι ας ζούμε δύσκολες εποχές.

 

Δε θα σου δώσω και καμία τρομερή ή πολύ συγκεκριμένη συμβουλή, το μόνο που θα πω είναι να λες "ναι" σε πράγματα που έρχονται στο δρόμο σου. Πήγαινε κάνε κάτι που δεν έχεις ξανακάνει, δες κάτι που δεν έχεις ξαναδεί, κλπ. Αυτό μπορεί να είναι από χόμπι, μέχρι φαγητά, συναυλίες, γυναίκες.

 

Κάνε συνειδητή προσπάθεια να διευρύνεις τους ορίζοντές σου, νομίζω είναι η καταλληλότερη ηλικία. Λεφτά μπορεί να μην έχεις, αλλά έχεις άπλετο χρόνο, υπομονή και ανοχή στην "κακουχία". Πριν 10 χρόνια έκανα και κάμπινγκ, κοιμόμουν και σε ράντζα, στριμωχνόμουν σε κλαμπ, έτρωγα σαβούρες, ό,τι χαζομάρα μπορείς να φανταστείς την έκανα. Τώρα αν κοιμηθώ σε καναπέ βρίζω 2 μέρες και δεν είμαι και τραγικά μεγαλύτερός σου. 🙃

  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστώ κι εγώ όλες τις χρήσιμες συμβουλές που γράφετε, σε δύο χρόνια που θα δώσω πανελλαδικές και ελπίζω να περάσω κι εγώ σε κάποια σχολή.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

 Γύρω στα 82 είναι ο μ.ο. προσδόκιμου ζωης στην Ελλάδα. 80 για τους άντρες.

 

Για το 32 συμφωνώ, αν και πολύ δύσκολο στις εποχές που ζούμε. Προς το 40, πλέον, ρυθμίζεται αυτό.

 

 

Κοίτα εγώ θέλω να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό και να δουλέψω remote για κάποια ξένη εταιρεία. Θεωρώ πως αν είμαι καλός θα μπορέσω να ζήσω μια ποιοτική για τα δεδομένα της Ελλάδας ζωή. Πολλοί προγραμματιστές παίρνουν καλούς μισθούς στην Ελλάδα και έχουν work life balance, αυτός είναι κι εμένα ο στόχος μου

Επεξεργασμένο από Jim04
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δώσε τα όλα για τον στόχο σου, και θα είσαι από αυτούς που θα τον επιτύχουν.

 

Ο στόχος μου είναι μόρφωση και διασκέδαση για επόμενα 5 χρόνια

57 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Καλή αρχή φίλε Jim, κοίτα να το χαρείς κι ας ζούμε δύσκολες εποχές.

 

Δε θα σου δώσω και καμία τρομερή ή πολύ συγκεκριμένη συμβουλή, το μόνο που θα πω είναι να λες "ναι" σε πράγματα που έρχονται στο δρόμο σου. Πήγαινε κάνε κάτι που δεν έχεις ξανακάνει, δες κάτι που δεν έχεις ξαναδεί, κλπ. Αυτό μπορεί να είναι από χόμπι, μέχρι φαγητά, συναυλίες, γυναίκες.

 

Κάνε συνειδητή προσπάθεια να διευρύνεις τους ορίζοντές σου, νομίζω είναι η καταλληλότερη ηλικία. Λεφτά μπορεί να μην έχεις, αλλά έχεις άπλετο χρόνο, υπομονή και ανοχή στην "κακουχία". Πριν 10 χρόνια έκανα και κάμπινγκ, κοιμόμουν και σε ράντζα, στριμωχνόμουν σε κλαμπ, έτρωγα σαβούρες, ό,τι χαζομάρα μπορείς να φανταστείς την έκανα. Τώρα αν κοιμηθώ σε καναπέ βρίζω 2 μέρες και δεν είμαι και τραγικά μεγαλύτερός σου. 🙃

Ξέρεις τι σκέφτομαι, όσο δύσκολες και να είναι οι εποχές οι νέοι πάντα περνάνε καλά. Σαν άτομο που έχω γενικά πολύ λίγες εμπειρίες στη ζωή μου είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε νέα εμπειρία

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

 Γύρω στα 82 είναι ο μ.ο. προσδόκιμου ζωης στην Ελλάδα. 80 για τους άντρες.

 

Για το 32 συμφωνώ, αν και πολύ δύσκολο στις εποχές που ζούμε. Προς το 40, πλέον, ρυθμίζεται αυτό.

 

 

Μέχρι τότε που θα έχω γεράσει εγώ θα έχει ανέβει το προσδόκιμο ζωής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου