Προς το περιεχόμενο

EoH - no lead guitar(s)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(από προηγούμενο post σε λάθος "topic") - Υπάρχει εκεί έξω κανένας "6χορδος" που να το βρίσκει ενδιαφέρον να ασχοληθεί με την/τις "lead";...warning: duration 14+ mins (4+1/2 parts, multiple bpm, 4/4)... 🙃
Εφόσον ναι, όλα τα κανάλια διαθέσιμα με vst ή χωρίς...
Προς το παρόν όλα τα κανάλια είναι raw takes...δεν κάνω τπτ αν δεν πάρω οκ απο το noiz για να προχωρήσω... 😇

https://www.noiz.gr/community/uploads/monthly_2022_11/EoH_raw.mp3.b6003aef00cf4320f29237d8c50d883e.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Pavloz είπε

δεν κάνω τπτ αν δεν πάρω οκ απο το noiz για να προχωρήσω

 

Θα χρειαστείς και όλο το νοιζ για να στο γεμίσει κιθάρες... 😄

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 11/12/2022 at 7:32 PM, gkourmoul1 said:

 

Θα χρειαστείς και όλο το νοιζ για να στο γεμίσει κιθάρες... 😄

 

Τελικά ακολούθησα τη "συμβουλη΄" του @dimsonic 9 (σε άλλο post) και δοκίμασα μόνος μου με αυτά που είχα στο μυαλό μου....
https://www.dropbox.com/s/5at0mqjejixuke0/E_o_H_lead.mp3?dl=0
Δεν χωραει το ρημάδι το μου-που-θρη...είναι 19,6 ΜΒ...έφτασα τα 36 κανάλια στο DAW...🤣
Υ.Γ.: Στην "εισοδο" έχει τελάρα με τα ζαρζαβατικά που περίσεψαν στην σημερινή λαϊκή και είναι δωρεάν, οπότε μην τα λυπηθείτε...

Επεξεργασμένο από Pavloz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο βδομάδες σου πήρε?? 😁

5 λεπτά πριν, Pavloz είπε

Δεν χωραει το ρημάδι το μου-που-θρη...είναι 19,6

 

Και με τα 950Mbps που έπιασα σήμερα, θα είχα ζόρι να το κατεβάσω...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, gkourmoul1 said:

Δύο βδομάδες σου πήρε?? 😁

 

Και με τα 950Mbps που έπιασα σήμερα, θα είχα ζόρι να το κατεβάσω...

Απλά χρειάζεσαι μια αίτηση μεταφοράς σε άλλο πάροχο (τζάμπα είναι ή μπέχο που λένε στην πατρίδα μου)...θα σου κάνουν την 24άρα (σωστά;) 100άρα με τα ίδια λεφτά χωρίς πολλά-πολλά...δοκιμασμένο...

15 minutes ago, gkourmoul1 said:

Δύο βδομάδες σου πήρε?? 😁

2 μέρες...ίσως και λιγότερο...
Βέβαια είχα δοκιμάσει τα "πατήματα" από πιο πριν, αλλά τα έδεσα όπως νόμιζα και τα "έγραψα" σε 2... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φιλε Παυλιτο μια και με κατεστησες υπευθυνο για το πονημα θα σου πω οτι τα καταφερες περιφημα.

Βάζουμε στην ακρη οτι κραταει ενα τεταρτο. Βαζουμε στην ακρη οτι πηρες δυο λούπες τύμπανα που επαναλαμβανονται ενοχλητικα.

Μετα ομως η αναπτυξη των ακορντων το υφος και το σχεδον μονολιθικο σολο (?) το κατατασσει για μενα μεταξυ σαμπαθ και των πιο αντιπροσωπευτικων του γκραντζ των 90ς.

Αν ειχα εταιρεία θα σε υπεγραφα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χορταστικό πιάτο. Ωραίες πενιές με πολυ σιγουρια. 

 

Πολυ συνοπιτκά τι δε μου πολυαρεσε:

-Με αληθινα ντραμς θα αποκτήσει πολύ ψωμί η υποθεση, τοσο σε ήχο όσο και σε παίξιμο. ΟΚ θα μου πεις, ντέμο ειναι ρε φιλε. Σωστά. Αλλα στα χερια ενος γκρουπ μπορεί να ανεβει πολυ.

-Χρειάζεται ανάσες. Ίσως και περικοπή στη διάρκεια του, αλλά οπωσδήποτε ανάσες. Αν και δεν το παρακάνεις στα lead σου, τελικά παραπάει. 

-Πιο πολυ μπασο δε θα πειραζε

 

πολυ φιλικά

 

 

ΥΓ

Αν υπάρχουν κι άλλα ανέβασε αλλά να μην ειναι τόσο μικρα

The astounding eyes of Rita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimsonic said:

Λοιπον φιλε Παυλιτο μια και με κατεστησες υπευθυνο για το πονημα θα σου πω οτι τα καταφερες περιφημα.

Βάζουμε στην ακρη οτι κραταει ενα τεταρτο. Βαζουμε στην ακρη οτι πηρες δυο λούπες τύμπανα που επαναλαμβανονται ενοχλητικα.

Μετα ομως η αναπτυξη των ακορντων το υφος και το σχεδον μονολιθικο σολο (?) το κατατασσει για μενα μεταξυ σαμπαθ και των πιο αντιπροσωπευτικων του γκραντζ των 90ς.

Αν ειχα εταιρεία θα σε υπεγραφα.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα 14 λεπτά που ξόδεψες από τη ζωή σου. Οι περισσότεροι ακούνε λίγο στην αρχή μόνο και αυτές οι απόψεις δεν με ενδιαφέρουν.
Τα 14 λεπτά βγήκαν σιγά σιγά, καθώς έφτιαχνα τις "μελωδίες". Δεν ήθελα να πετάξω κάτι κι ένοιωθα πως αν έκοβα τα μέρη, δεν θα υπήρχε χώρος να ακουστούν. Τελικά βγήκε σε 4 μέρη και ησύχασα 🤣

Τα ντραμς είναι από plugin. Ήταν η μόνη λούπα που ταίριαζε και δεν μπήκα στην διαδικασία να την τροποποιήσω. Απλά έβαλα περισσότερα fill απ' το συνηθισμένο μπας και ζωντανέψουν λίγο. 
Sabbath.... ναι...πολύ! 😇 Κι ότι άλλες επιρροές έχω...
Αν είχες εταιρεία, δεν θα υπέγραφα εγώ, γιατί μετά θα μου έλεγες "ωραίο είναι, να γίνει 5 λεπτά" και θα σκοτωνόμασταν! 😜 Βασικά σκέφτομαι να βάλω (αν βρω) κάποιον ντράμερ να ηχογραφήσει τα μέρη με τη δική του προσέγγιση, να ηχ/σω ξανά ρυθμικές κιθάρες και μπάσο, να δώσω χώρο για πλήκτρα (μάλλον κάτι σε υφος Lord) κι ίσως για καλύτερα περάσματα με την μπασογραμμή και τέλος να ηχ/σω τη lead με λιγότερη πολυλογία. Μετά θα πάει στο bandcamp και θα αποκαλυφθεί και ο τιτλος!
Και πάλι ευχαριστώ.🙏

1 hour ago, akrateia said:

Χορταστικό πιάτο. Ωραίες πενιές με πολυ σιγουρια. 

 

Πολυ συνοπιτκά τι δε μου πολυαρεσε:

-Με αληθινα ντραμς θα αποκτήσει πολύ ψωμί η υποθεση, τοσο σε ήχο όσο και σε παίξιμο. ΟΚ θα μου πεις, ντέμο ειναι ρε φιλε. Σωστά. Αλλα στα χερια ενος γκρουπ μπορεί να ανεβει πολυ.

-Χρειάζεται ανάσες. Ίσως και περικοπή στη διάρκεια του, αλλά οπωσδήποτε ανάσες. Αν και δεν το παρακάνεις στα lead σου, τελικά παραπάει. 

-Πιο πολυ μπασο δε θα πειραζε

 

πολυ φιλικά

 

 

ΥΓ

Αν υπάρχουν κι άλλα ανέβασε αλλά να μην ειναι τόσο μικρα

Συμφωνώ σε όλα, εκτός από τη διάρκεια (δες απάντηση σε dimsonic). Επίσης ευχαριστώ πολύ και για τα δικά σου 14 λεπτά! Σίγουρα αν ήταν ομαδική δουλειά θα ήταν πολύ καλύτερα, αλλά για να βρεις τα σωστά άτομα είναι εξαιρετικά δύσκολο κι όταν συμβεί δεν κρατάει και πολύ...νομίζω ότι όλοι έδω μέσα το ξέρουν καλύτερα από μένα αυτό... 
Υ.Γ. Έχω ένα 20λεπτο στα σκαριά...full psychedelic...🤣 

13 hours ago, Pavloz said:

Απλά χρειάζεσαι μια αίτηση μεταφοράς σε άλλο πάροχο (τζάμπα είναι ή μπέχο που λένε στην πατρίδα μου)...θα σου κάνουν την 24άρα (σωστά;) 100άρα με τα ίδια λεφτά χωρίς πολλά-πολλά...δοκιμασμένο... εκτός κι αν εννοείς data κινητού, οπότε άστο για το σπίτι...

2 μέρες...ίσως και λιγότερο...
Βέβαια είχα δοκιμάσει τα "πατήματα" από πιο πριν, αλλά τα έδεσα όπως νόμιζα και τα "έγραψα" σε 2... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pavloz είπε

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα 14 λεπτά που ξόδεψες από τη ζωή σου. Οι περισσότεροι ακούνε λίγο στην αρχή μόνο και αυτές οι απόψεις δεν με ενδιαφέρουν.
Τα 14 λεπτά βγήκαν σιγά σιγά, καθώς έφτιαχνα τις "μελωδίες". Δεν ήθελα να πετάξω κάτι κι ένοιωθα πως αν έκοβα τα μέρη, δεν θα υπήρχε χώρος να ακουστούν. Τελικά βγήκε σε 4 μέρη και ησύχασα 🤣

Τα ντραμς είναι από plugin. Ήταν η μόνη λούπα που ταίριαζε και δεν μπήκα στην διαδικασία να την τροποποιήσω. Απλά έβαλα περισσότερα fill απ' το συνηθισμένο μπας και ζωντανέψουν λίγο. 
Sabbath.... ναι...πολύ! 😇 Κι ότι άλλες επιρροές έχω...
Αν είχες εταιρεία, δεν θα υπέγραφα εγώ, γιατί μετά θα μου έλεγες "ωραίο είναι, να γίνει 5 λεπτά" και θα σκοτωνόμασταν! 😜 

Μην το λες. Αν δεις τα δικα μου κομματια ξεπερνουν και τα 20

Ρωτα εδω τον κοσμο

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου