Προς το περιεχόμενο

Αγορά μπάσου ή plugin;


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αναμφίβολα μπάσο και σαφέστατα Jazz... 

 

Το P είναι one track mind, το J πιο versatile- ομιλώντας πάντα ηχητικά.

  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει ένα hb μπάσο και ήταν εντελώς απαράδεκτο αν και δεν αγοράζω ακριβά όργανα .Πήρα ένα yamaha και είναι εντελώς άλλη κατηγορία.

https://www.skroutz.gr/s/25416175/Yamaha-ΤRΒΧ174-4χορδο-Red-Metallic.html

Σε ανώτερη κατηγορία αυτό.

https://www.thomann.de/gr/yamaha_trbx_504_brb.htm?offid=1&affid=355&utm_source=skroutz.gr&utm_medium=clickfire&utm_campaign=feed_id-355

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες οι προτάσεις για Ibanez  και Yamaha, αλλά θα κινηθώ σε πιο classic μονοπάτια.

 

Θα πάω μάλλον για Squier Jazz Classic Vibe προς τα τέλος του μήνα.

Αυτή τη στιγμή βλέπω διαθεσιμότητα μόνο σε 60s. 70s δε βλέπω ούτε σε Naka, ούτε σε Thomann.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εισαι

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=527154

 

(εισαι κιθαριστας, μην παρεις p bass)

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάσο με χίλια, εγώ πήρα πέρισυ το κίτ από thomann για p. 

 https://www.thomann.de/gr/harley_benton_bassguitar_kit_pstyle.htm

 

Κόψιμο headstock, βάψιμο "στο φτερό" και αλλαγή χορδών γιατί αυτές που είχε ήταν μάπα και παίζει ωραιότατα. Δεν το έχω βάλει σε ενισχυτή, μόνο σε plugin.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπάσο κανονικό να πάρεις

ό,τι σου κάνει κλικ

από όσο θυμάμαι στο NOIZ Jam μια χαρά κούμπωσες με το δικό μου      ;)

 

μακριά από HB αν δεν είσαι μάστορας να βάλει εργατοώρες σε service .......... θα πικραθείς

Το λέω εκ πείρας και τα δυο μπάσα που έχω HB ,      τα έλυσα (αρκετά ανταλλακτικά κακοτοποθετημένα) τα περιποιήθηκα τα σετάρισα  και μετά από πολλές μέρες και δικιμές τα έπαιξα. Τόσες εργατοώρες κοστολογούνται όσο ένα ακριβό μεταχείρω

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ θα ξαναγοραζα HB. Θεοβαρο και δυσκολοπαιχτο.

 

Κάτι φτηνιαρικα dean και cort, που έχω παίξει, είναι πολύ πολύ καλύτερα.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από χρόνια, αφού μου άνοιξαν το σπίτι, μεταξύ άλλων μου πήραν το μπάσο (Ibanez GSR180-BK) και την κιθάρα (μια φθηνή ST). Μετά αναγκαστικά πήγα σε φτηνές λύσεις:
Harley Benton PB-20 BK Standard Series – Thomann Elláda
Harley Benton ST-20 BK St. Series Bundle – Thomann Elláda
Για την κιθάρα δεν έχω να πω και πολλά, κάνει τη δουλειά της για το σπίτι μια χαρά. Για το μπάσο εκτός από το τρελλό neck dive, μπορώ να πω ότι δεν περίμενα με τίποτα να βγει τόσο καλό. Και τα δύο στο σπίτι περνάνε μέσα από vst κι όχι από ενισχυτή. Κάποια στιγμή όμως "κούμπωσα" το 4χορδο "κουτσουράκι" σε έναν EBS και αυτό που ακούστηκε ήταν αξιοπρεπέστατο.
Συμπέρασμα: ένα φτηνό μπασάκι για το σπίτι θα κάνει τη δουλειά του μια χαρά, ειδικά αν περνάει από vst. Επίσης θα συμφωνήσω με την PJ εκδοχή, για την μεγαλύτερη γκάμα στον ήχο, αλλά αυτό έχει να κάνει και με το ύφος γενικότερα. Κάποιος μπορεί να προτιμά καθαρά J, άλλος καθαρά P και φυσικά υπάρχει και η περίπτωση του ΗΒ (bridge ή neck-bridge).
Εγώ ψηφίζω μπασάκι δαγκωτό και χωρίς πολλά λεφτά (max 200€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ούτε εγώ θα ξαναγοραζα HB. Θεοβαρο και δυσκολοπαιχτο.

 

Κάτι φτηνιαρικα dean και cort, που έχω παίξει, είναι πολύ πολύ καλύτερα.

Ειναι θεμα τυχης.

Απο το τιποτα καλο ειναι το ηβ.

Πιστευω με φλατ χορδες να στρωσει κι αλλο.

Σαν το αταστο μου δεν θα γινει ποτε.

Αν ξαναπαιρνα θα πηγαινα σε αλλο.

Για τη δουλειά που κανω ομως αρκει. Παντως σιγουρα δεν με κανει να θελω να παιξω εκτος αν υπαρχει λογος. Ενω το αταστο θα το βγαλω χωρις να εχω ηχογραφηση

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σημαντικό το ότι ξέρεις κιθάρα, όποτε παρε μπάσο. Ακομα σημαντικότερο είναι όμως ότι εχεις καταλάβει ότι θέλει διαφορετική νοοτροπία.

 

  Καθαρα απο αποψη τεχνικης, παιξιματων, mutαρισματων, slapισματων κλπ κλπ, θελει μελετη και τριβη οπως καθε οργανο. Εκτος απο αυτα ομως, το μπασο εχει και τη... μπασογραμμη του κομματιού, και εκει ειναι ολη η ουσια. Διοτι ΟΚ, καποιος που θελει να γραψει τη δικη του μουσική δεν ειναι απαραιτητο να παιζει μπασο σαν Αφροαμερικανός της motown, αλλα ειναι εντελως απαραιτητο να μπορει να γράψει (στο χαρτι ) τις χαμηλες νοτες που εξυπηρετούν το κομματι. Αν μαλιστα το κομματι δεν ειναι καμια τρελη φανκια αλλα κατι πχ σε τυπικο ροκ, και ξερει και κιθαρα οπως εσυ, τοτε με ενα πραγματικο μπασο το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο απο midi. 

 

 Φτανει οπως ειπες να μπεις στη νοοτροπια. Τι μαθαμε πρωτο στην κιθαρα, το smoke on the water; Ε, δες το μπασο του, σταθερα ογδοα, σταθερο στο σολ, μικρο χρωματικο οταν η κιθαρα εχει μεγαλη αξια, οσο παραπανω παρατηρεις δοκιμασμενα τραγουδια απο την αποψη του μπασου τοσο θα μπαινεις στο νοημα, και φυσικα η αρμονια που ετσι και αλλιως ( πρεπει να) μελετας θα δωσει και μεγαλυτερη ωθηση.

 

 Και απο μενα +1 για jazzbass, το precision εχει φοβερο ηχο αλλα το jazz παίζει μονο του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου