Προς το περιεχόμενο

εκμαθηση προγραμματων


SYZo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eλα ρε....Εγώ με την μία το έμαθα....Δεν ξερω...Πιθανα να πηγαίνει απο άτομο σε άτομο...Tα DAW πιστεύω πώς είναι για τον απλό user καθαρα γούστο και το "πώς θα σου κάτσει..."

 

((προσωπικά το cubase δεν μου χει κατσει καλα...μου την σπαει το gui του...:lol:))

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χτες μου φερανε αυτο

 

http://www.digitalmusicdoctor.com/

 

το dvd "mixing and mastering" ,που εχει ενα γενικο overview για τα DAW και καποια inetractive μαθηματα για mixing and mastering.Με μια βιαστικη ματια που εριξα μου φανηκε καλο.

Γνωριζει μηπως καποιος να μας πει περισσοτερα για αυτο και αν αξιζει τον κοπο να ασχοληθει κανεις μαζι του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον στο torrentspy.com κυκλοφορει το cubase μαζι με τα authentic master videos του!!ειναι αυτα που εχει βγαλει η ιδια η εταιρεια...κατεβασε το torrent και απομονωσε για να κατεβασεις μονο τα videos...με το bitcomet torrent client(www.filehippo.com)...ειναι πολυ καλο προγραμμα για torrents!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guitar rig....

 

πρώτα πρέπει να εξοικειωθείς με την έννοια των inputs/outputs στα settings του GR σου ζητάει να δηλώσεις τις εισόδους και εξόδους. τοποθετώντας τις σωστές θα έχεις και τα εφφέ....

 

2. cubase στο Cubase η δήλωση in/out γίνεται απο το devices vst connections εκεί δηλώνεις τα BUS - δηλαδή δηλώνεις εισόδους εξόδους της οποίες επιλέγεις απο το audio track ως ins και outs...

 

Αφού δηλώσεις τις κατάλληλες για να ακούσεις το εφφε στο cubase πρέπει να πατήσεις ένα κουμπάκι πο μοιάζει με ηχείο και που λέγεται monitor....όταν είναι πατημένο ακούς το εφφέ που γράφεις.. αλλά όταν το κάνεις playback δεν το ακούς εκτός αν σβήσεις την επιλογή μόνιτορ... το κουμπάκι βρίσκεται σε κάθε audio track...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guitar rig....

 

πρώτα πρέπει να εξοικειωθείς με την έννοια των inputs/outputs στα settings του GR σου ζητάει να δηλώσεις τις εισόδους και εξόδους. τοποθετώντας τις σωστές θα έχεις και τα εφφέ....

 

2. cubase στο Cubase η δήλωση in/out γίνεται απο το devices vst connections εκεί δηλώνεις τα BUS - δηλαδή δηλώνεις εισόδους εξόδους της οποίες επιλέγεις απο το audio track ως ins και outs...

 

Αφού δηλώσεις τις κατάλληλες για να ακούσεις το εφφε στο cubase πρέπει να πατήσεις ένα κουμπάκι πο μοιάζει με ηχείο και που λέγεται monitor....όταν είναι πατημένο ακούς το εφφέ που γράφεις.. αλλά όταν το κάνεις playback δεν το ακούς εκτός αν σβήσεις την επιλογή μόνιτορ... το κουμπάκι βρίσκεται σε κάθε audio track...

1 καταφερα με αυτο που ειπες και εδιοξα το τσιριγμα απο τα αφτια μου δεν χαλαει ο ηχος και ακουγεται η κιθαρα μου κανονικα και καθαρα.. δεν μπαινουν τα εφε.. το cubase δεν μου δινει καθολου ηχο οταν ανοιφω το guitar rig απο το cubase δεν μουδινει καθολου ηχο και στα inputs μου λεει not connected ενω αλιως απλα ανοιγοι κανονικα και δεν εχει το εφε που επιλεγω παιζει καθαρα..

o hope, no life, just pain and fear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 καταφερα με αυτο που ειπες και εδιοξα το τσιριγμα απο τα αφτια μου δεν χαλαει ο ηχος και ακουγεται η κιθαρα μου κανονικα και καθαρα.. δεν μπαινουν τα εφε.. το cubase δεν μου δινει καθολου ηχο οταν ανοιφω το guitar rig απο το cubase δεν μουδινει καθολου ηχο και στα inputs μου λεει not connected ενω αλιως απλα ανοιγοι κανονικα και δεν εχει το εφε που επιλεγω παιζει καθαρα..

 

Χωρίς να πολυκατάλαβα τι γράφεις, έχεις ενεργοποιήσει το μονιτορ στο cubase να ακούς τι παίζεις;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Γιατί θες το Cubase για να χρησιμοποιήσεις το Guitar Rig αφού θες να κάνεις το Pc πεταλιέρα? Είναι αυτόνομο πόγραμμα, εσύ, η κιθάρα σου, τπ Pc σου και το Guitar Rig...και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου