Προς το περιεχόμενο

Fender Twin Reverb απορια


selfservice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

ως νεος κατοχος του παραπανω ενισχυτη θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας σε οτι αφορα την επιλογη του καναλιου για να οδηγησω τα πεταλακια μου.Παιζω με μια les paul studio και τα πεταλια που θελω να χρησιμοποιησω ειναι BOSS DD3,WAH,SATCHURATOR,H2O.Η αληθεια ειναι οτι θελω να κρατησω το reverb του ενισχυτη οποτε (αν και ακουγονται καλυτερα τα πεταλια στις υποδοχες normal) θα ποτιμουσα να τα κουμπωνω σε ενα εκ των δυο vibrato,ομως στις συγκεκριμενες ο ηχος "ξυριζει" οσο και να ριξω τα treble και middle.Μηπως εχω παραλειψει καποιες παραμετρους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Μηπως ξεχασες το bright switch απο το vibrato καναλι?

2)Μηπως ειναι καλυτερα να τα συνδεσεις στην δευτερη εισοδο(η οποια συμφωνα με τη φεντερ δινει 6 db λιγοτερο gain απο την πρωτη)?

3)Δοκιμασε (αν σου αρεσουν τα πειραματα) να τα στειλεις στο νορμαλ καναλι αφου αυτο σ αρεσει, και με ενα καλωδιο να γεφυρωσεις την αλλη εισοδο του νορμαλ καναλιου με την πρωτη εισοδο του βιμπρατο καναλιου.

 

Παντως εχεις εναν απο τους καλυτερους και πιο αγαπημενους ενισχυτες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ο ενισχυτης σου ειναι RI ή παλιος ξεκινα ομως αντικαθιστωντας την V2 λυχνια (2η απο δεξια ) με μια 12ΑΥ7 ή μια 12ΑU7 (τωρα φοραει 12ΑΧ7),επισης κατεβασε τo bright switch,μη κλεινεις τα μεσαια ο tr τα χρειαζεται για να μην ακουγεται σαν ντενεκες... ;D

 

 

Ξεκινα με μια middle of the road ρυθμιση (bass:3,treble:5,mid:6) ,γενικα οι TR δεν πολυσυμπαθουν τους humbuckers με υψηλη εξοδο οπως ειναι αυτοι της κιθαρας σου οποτε μια lower gain προενισχυτικη λυχνια θα βοηθησει (ποτε μου δεν μπορεσα να βγαλω ηχο της προκοπης με humbuckers & twin,γενικα ποτε μου δεν μπορεσα να βγαλω ηχο της προκοπης με humbuckers αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα... ;D)

 

Παντως οτι και να κανεις,λογω του reverb path το vibrato channel θα ειναι παντα πιο πριμο απο το normal (it is the nature of the beast)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε (αν σου αρεσουν τα πειραματα) να τα στειλεις στο νορμαλ καναλι αφου αυτο σ αρεσει,

 

Το καναλι vibrato μου αρεσει καλυτερα, απλα ειπα πως ακουγεται καλυτερα στο normal.Thanks θα τσεκαρω τους πειραματισμους που λες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ο ενισχυτης σου ειναι RI ή παλιος

Ο σειριακος αριθμος του συμφωνα με μια σελιδα που τσεκαρα ειναι πιθανο να κατασκευαστηκε το 90'

 

Παντως οτι και να κανεις,λογω του reverb path το vibrato channel θα ειναι παντα πιο πριμο απο το normal (it is the nature of the beast)

 

Ο ενισχυτης γενικοτερα τα σπαει και λογω του reverb μου αρεσει περισσοτερο απο κατι αλλους αλλα ειμαι gibsonας...θα δειξει μαλλον θα αλλαξω τη λυχνια που λες.Ελπιζω αλλαζοντας την να μην επειρεαστει ο γενικοτερος ηχος του tr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και θα αλλαξει,θα γινει καλυτερος. ;D (πιο smooth & ακομα πιο καθαρος κατι που θελεις αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις πεταλια)

 

Οπως και ,μια και ειναι απο τα πρωτα REISSUE θα γινει ΠΟΛΥ καλυτερος αν του βαλεις μεγαφωνα της προκοπης (αυτα που φοραει απο τη μανα του ειναι ψιλοχαλια)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε gain,απο ενταση εχει τοσh πολλη ο twin που και να χασει ,λιγο να ανοιξεις το volume θα εχεις compensation,ετσι κι αλλοιως ολοι οι παλαιοι twin 12ΑΥ7 ειχαν στην V1 & V2. ;)

 

γενικα σε τετοιους ενισχυτες αν ειναι να χωσεις ενα καρο πεταλια & εφε ,μια 12ΑΥ7 /12au7 ειναι προτιμοτερη στην θεση V1 (ή V2) ;)

 

αν ο ενισχυτης "ξυνει" οποιαδηποτε απο τις παρακατω λυχνιες θα τον "γλυκανει"

 

JAN GE 5751 (ειναι ουσιαστικα μια low gain 12AX7) , RCA 5751, JAN GE 6072 (12AY7) ,οποιαδηποτε NOS 12AY7,& η ΕΗ 12ΑΥ7 δεν ειναι ασχημη.

 

προσωπικα στον δικο μου.... twin  ;D (MESA BOOGIE MARK 1) χρησιμοποιω 12ΑU7.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αναμεσα στην 12ΑΥ7 & 12ΑU7 , αλλα σπανια εχει καλο ηχο σε θεση V1 ,ειναι καλη για driver tube.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου