Προς το περιεχόμενο

Fender Twin Reverb απορια


selfservice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ετσι κι αλλοιως ολοι οι παλαιοι twin 12ΑΥ7 ειχαν στην V1 & V2. ;)

 

oops...  λαθακι

 

οι twin reverb και Blonde twin amp ανεκαθεν ειχαν 7025 στις 1 και 2, οι οποιες ειναι 12ΑΧ7.

 

οι "προγονοι" τους (tweeds) ειχαν οντως 12ΑΥ7

 

 

αν ο ενισχυτης "ξυνει" οποιαδηποτε απο τις παρακατω λυχνιες θα τον "γλυκανει"

 

JAN GE 5751 (ειναι ουσιαστικα μια low gain 12AX7) , RCA 5751, JAN GE 6072 (12AY7) ,οποιαδηποτε NOS 12AY7,& η ΕΗ 12ΑΥ7 δεν ειναι ασχημη.

 

οι 5751 σιγουρα δινουν λιγοτερη ενισχυση, αλλα προσωπικα δεν μου αρεσαν στον δικο μου. Θεωρω οτι τον εκαναν πιο λεπτο και πριμαριστο. (και εχω NOS GE 5751)

 

 

το normal καναλι ακουγεται "καλυτερα" γιατι δεν εχει το tremolo (...Fenderιστί Vibrato) που "φορτωνει" το σημα.

 

... θα γινει ΠΟΛΥ καλυτερος αν του βαλεις μεγαφωνα της προκοπης (αυτα που φοραει απο τη μανα του ειναι ψιλοχαλια) 

 

ω ναι!

 

και επειδη ο SF θα προτεινει τα Eminence Delta Pro, θα συμφωνησω απο τωρα...    ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι "προγονοι" τους (tweeds) ειχαν οντως 12ΑΥ7

 

αυτους εννοουσα λεγοντας "οι παλιοι twin" (για αυτο δεν ειπα twin reverb)  :)

 

 

και επειδη ο SF θα προτεινει τα Eminence Delta Pro, θα συμφωνησω απο τωρα...    

 

εννοειται,αν και τωρα τελευταια εχω ερωτευθει & τα commonwealth... ;) (θυμιζουν πολυ τα παλια καλα JBL )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου