Προς το περιεχόμενο

de-esser settings?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες ,βοήθεια για de-esser?λίγα λόγια για το πώς ρυθμίζονται και ποιες συχνότητες να κόβουμε στα φωνητικά ?προσωπικά χρησιμοποιώ του logic 5.5 αλλά και μερικές γενικές γνώσεις θα ήταν χρήσιμες πιστεύω.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε whitenoiz

Χριστούγεννα σήμερα και σίγουρα οι περισσότεροι γνώστες για το θέμα που ρωτάς να μάθεις πληροφορίες, θα είναι κοντά σε αγαπημένα τους πρόσωπα απολαμβάνοντας ένα λουκούλλειο τραπέζι ή θα ετοιμάζονται να πάνε για το νυχτοκάματο του τρόμου.

Για αυτό υποθέτω δεν βρέθηκε ακόμα κάποιος να σε ενημερώσει σχετικά.

 

Αν μπορεί να σε βοηθήσει η ταπεινή μου γνώση και γνώμη για το θέμα έχω να αναφέρω τα εξής:

 

Από όσο γνωρίζω, οι βασικές ρυθμίσεις ενός de-esser ( τουλάχιστον ψηφιακού μιά και τέτοιο χρησιμοποιώ) είναι το ποσοστό της ενοχλητικής συχνότητας που θα αποκόψει και η συχνότητα η οποία θα αποκοπεί .

 

Επειδή τα χαρακτηριστικά της φωνής του κάθε ανθρώπου είναι μοναδικά αυτό σημαίνει κατά τη γνώμη μου πως αντίστοιχα δεν υπάρχουν απόλυτες και μοναδικές ρυθμίσεις ( κοινώς τυφλοσούρτης) που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για όλες τις φωνές .

 

Μία καλή αρχή είναι να καθορίσεις την αποκοπή σου πρώτα σε -3 ως -5 db και στη συνέχεια να προσπαθήσεις χρησιμοποιώντας το αυτάκι σου και « παίζοντας» με το ρυθμιστικό συχνότητας που έχει ο κάθε de-esser ώστε να βρεις τη συχνότητα ( εννοείτε εφόσον μιλάμε για prima πάνω από 8000 Hz σίγουρα) που σε ενοχλεί.

‘Όταν την ακούσεις να ελαττώνεται σημαίνει ότι την έχεις βρει. Αν τώρα αποφασίσεις ότι δεν θέλεις να την ελαττώσεις τόσο ή χρειάζεσαι περισσότερη μείωση δεν έχεις παρά να κόψεις λιγότερα ή περισσότερα db αντίστοιχα.

 

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου αν και είμαι σίγουρη ότι άλλοι ειδικότεροι από μία απλή ερασιτέχνη σαν εμένα σίγουρα θα μπορέσουν να σε διαφωτίσουν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερων σου Affectuoso31.απλα οπως λες και εσυ καποιος πιο γνωστης να μου εξηγησει πιο αναλιτικα πως θα δουλεψω των de-esser του logic θα με βοηθουσε πολυ.ειδες με τι ασχολητε κανεις την μερα των χριστουγεννων αν δεν εχει φιλους?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχάς το ξέρω ότι θα προτιμούσες να σου πω βαλε τη τάδε συχνότητα κλπ αλλά δυστυχώς στη πράξη δεν λειτουργούν συχνότητες τυφλοσούρτες όπως επίσης σπάνια λειτουργούν σωστά τα presets. (γιατί το σίγμα στη γλώσσα μας είναι διαφορετικό από το Αγγλικό).

Το de-esser γενικά είναι ένας compressor που λειτουργεί σε ένα περιορισμένο εύρος συχνοτήτων που έχουμε προκαθορίσει . Ενεργοποιείται όταν η συχνότητα που έχουμε επιλέξει να τον ενεργοποιεί ξεπεράσει κάποια ένταση. Το ποια θα είναι αυτή η ένταση το επιλέγουμε με το threshold γενικά και στη περίπτωση του logic με το Sensitivity. Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι το de-esser του logic έχει κάποιες παραπάνω δυνατότητες από το μέσο de-esser. Η κυριότερη είναι ότι μπορούμε να ρυθμίσουμε μια μπάντα συχνοτήτων που θα ενεργοποιεί το compressor και μια δεύτερη που θα γίνεται το compression.

Η διαδικασία είναι απλή αρκεί να καταλάβεις τι κάνει η κάθε επιλογή στο "Μonitor".

Με επιλεγμένο το "Det" ακούμε τη συχνότητα που ενεργοποιεί το compressor , με το "Sup." ακούμε τη συχνότητα που συμπιέζεται από το compressor , και με το "Sens." ακούμε πόσο de-essing κάνουμε.

Ξεκινώντας απο την αρχή , στο Monitor επιλέγουμε "Det." και ρυθμίζουμε το frequency του Detector (της συχνότητας που θα ενεργοποιεί το de-essing ), έτσι ώστε να ακούμε όσο το δυνατόν πιο καθαρά το σίγμα που θέλουμε να αφαιρέσουμε. Για αρχή βάζουμε το Frequency του suppressor ( Της συχνότητας που τελικά θα αφαιρείται) στην ίδια συχνότητα που είναι και του Detector. Πάμε πάλι στο Monitor και επιλέγουμε "Sens." , ρυθμίζουμε το Sensitivity και το Strength έτσι ώστε να ακούμε καθαρά το σίγμα. Μετά επιλέγουμε στο Monitor "Sup" και ρυθμίζουμε με μεγαλύτερη ακρίβεια τη συχνότητα που θα γίνεται το de-essing. Τέλος επιλέγουμε στο Monitor off και ακούγοντας τη φωνή κάνουμε πιο λεπτομερείς ρυθμίσεις στα Sensitivity , Strength αφαιρώντας ή προσθέτοντας τόσο ώστε να μην είναι εμφανής η χρήση του de-esser .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω φιλε θα το παλεψω(αντεγραψα οτι μου ειπες στο word και τα αποθηκευσα) πανε τα πνευματικα δηκαιωματα :wink: ......thanks παλι

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

Συμφωνώ με τον dither αλλά διαβλέποντας και ένα .."φόβο" που έχεις με τις ρυθμίσεις και το ψάξιμό τους, σου προτείνω να βρεις το Spl de-esser 1.0.

Ένα παλιό αλλά αξεπέραστο στην ευκολία και στην αποτελεσματικότητα του αλγορίθμου του, vst plug in.Eπιλέγοντας απλά male ή female και ορίζοντας το thres δεν θα πιστευεις στ' αυτιά σου... (Πάντα να θυμάσαι ότι μιλάμε για κάτι γρήγορο και καλό αλλά όχι πανάκεια...) :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω φιλε,θα το κοιταξω,γιατι δεν θελς να σπαταλισω χρονο ακομη και για το de-essing.... :!:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

μια ερώτηση και από εμένα παιδιά. συνήθως που μπαίνει στο chain? μετά το reverb/delay να υποθέσω?

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spl de-esser 1.0.

 

εντάξει το δοκίμασα... είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι χρειαζόμουν. πανεύκολο κάνει τέλεια αυτό που πρέπει να κάνει και είναι τέλειο.

 

μόνο που όταν το έχω ενεργοποιημένο κολάει για λίγο το playback (1-2 δεύτερα) ενώ όταν είναι bypass ολα οκ. Γίνεται και σε σένα αυτό?

 

(από RAM και CPU είμαι οκ)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου