Προς το περιεχόμενο

Αγορα wah για μπασο..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να αγορασω ενα wah για το μπασο μου...Στο μυαλο μου εχω το bass wah της dunlop η καποιο Morley..Οσον αφορα τα Morley ποιο μοντελο θα προτεινατε για μπασο?Θα θελα να το συνδιασω με ενα big muff για εναν wah ηχο σε φαση cliff burton..Τι προτεινετε για μπασο dunlop η καποιο Morley (και πιο μοντελο Morley?)Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωριζω να σου απαντησω κατι οσον αφορα τα wah για μπασο της morley......

 

Αυτο που μπορω να σου πω και με το οποιο μπορεις να γλιτωσεις αρκετα χρηματα και να βρεις ευκολα dunlop wha ειναι να παρεις το κλασσικο gcb95 για κιθαρα της dunlop και με μια απλη αλλαγη του πυκνωτη 0.01uF με εναν 0.068uF εχεις το αντιστοιχο wha για μπασο......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω έχω το Pro II της Morley (volume και wah)...

 

Το έχω δοκιμάσει με μπάσσο κ distortion πετάλι κ μπορώ να πω ότι δεν εμεινα ευχαριστημένος (αν στα specifications αναφέρεται πως το συγκεκριμένο πετάλι κάνει κ για μπάσσο).

 

Προφανώς οι συχνότητες στις οποίες λειτουργούσε το wah δεν συμπεριλάμβαναν τις μπάσσες. Πάντως δεν μπήκα στο κόπο να αλλάξω τους πυκνωτές μονος μου.

 

Πάντως απο την Morley έχω μείνει σουπερ ευχαριστημένος αν αυτό σε βοηθά καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Pro II εναι το μονο που εχω δοκιμασει και εχει και ενσωματωμενο distortion!Δεν εμεινα και πολυ ευχαριστημενος..Μου εχουν πει οτι πολυ καλυτερο ειναι το signature του Tremonti...Ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Pro II εναι το μονο που εχω δοκιμασει και εχει και ενσωματωμενο distortion!Δεν εμεινα και πολυ ευχαριστημενος..Μου εχουν πει οτι πολυ καλυτερο ειναι το signature του Tremonti...Ισχυει?

 

Αν η ερώτηση σου αναφέρεται σε μένα προσωπικά τότε να σου πω ότι δεν γνωρίζω...

 

Πάντως σε κάτι τέτοια θέματα δεν νομίζω ότι ισχύει ΄καλύτερο΄κ΄χειρότερο΄.

 

Ελπίζω κάποιος που γνωρίζει 2 πραματάκια παραπάνω να μας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε κάτι τέτοια θέματα δεν νομίζω ότι ισχύει ΄καλύτερο΄κ΄χειρότερο΄

 

Συμφωνω..Πιο κοντα σαυτο που ψαχνω ειναι ισως σωστοτερη διατυπωση (η πιο διαδεδομενο ισως).Επισης το Pro II δεν μου αρεσε που λειτουργει ντε και καλα σαν volume pedal..Δε με εμπνεει οτι ειναι true bypass..Βρηκα στο site οτι υπαρχει και ειδικο μοντελο Morley για bass!Υπαρχει στην Αθηνα?Το εχει ακουσει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Anastasis έχει το Wah για μπάσο της dunlop και θα μπορούσε να μας πει άποια πραγματα παραπάνω για αυτό αφού ενδιαφέρει και μένα το θέμα αυτό....Αναμένουμε

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω δοκιμάσει πολλά Wah. Το Morley Dual Bass Wah ήταν το τελευταίο που είχα και ποτέ δε μ'άφησε ευχαριστημένο. Δεν έτρωγε μπάσα αλλά ακόμα και στο funky κανάλι που είχε έννοιωθες πως ήθελε λίγο ακόμα...

 

Μπορώ να πω ότι το άσπρο της Dunlop ήταν το καλύτερο που είχα αλλά και πάλι σίγουρα δεν ήταν true bypass καθώς και κλειστό να ήταν σε μεγάλες εντάσεις αν το πήραζες άκουγες μια μικρή αλλαγή στα μεσαία! Βέβαια αυτό διορθώνεται με mod.

 

Στη τελική κατέληξα να μη χρησημοποιώ wah καθώς με envelope filter και auto wah έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αλλη ερωτηση:Ισχυει οτι ολα τα Morley ενεργοποιουνται με φωτοκυταρο με το που βαζεις το ποδι σου?Ποσο true bypass ειναι αυτο?Υπαρχει καποιο μοντελο εκτος απο το Pro II που να ενεργοποιειται με κουμπι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο group αποκτήσαμε πρόσφατα το 105Q της Dunlop, δν ξέρω αν το έχεις ακούσει, εγώ σήμερα το άκουσα πρώτη φορά και είναι αρκετά καλό και βαρύ πετάλι, να το έχεις υπόψιν :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου